Onko suuresti moittimista vai onko ok, mahdollisimman valmiina pakettina ?
Omatalo
Empijä
41372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä omatalo "sateelta suojaan" asennettuna. Talopakettiin kohtuullisen tyytyväisiä, mutta asennukseen emme. Vikoja törkeän paljon ja tehty kuin "juosten kustu". En uskaltaisi ottaa avaimet käteen -pakettia, ties millanen susi vuosien mittaa paljastuisi. Tosin asennusryhmisäkin on eroa, sattuuko kohdalle sitten hyvä vai huono.. Meille sattui huono. Omatalossa itsessään ei kyllä pahemmin ole huomautettavaa! :) Ja huono asennus voi sattua mille tahansa paketille.
Millaisia vikoja teillä oli? Mistäpäin se rakennusporukka oli? Mistä meillä kantsis olla tarkkoina?
Kerroppas vähän enemmän?
Mulla rupes hirvittämään? Tosin olen muutaman talon nähny ite ja porissu rakentajien kans niin ei ole ollut mitään valittamista? Tosin se on porukasta pitkälle kiinni?
Sori että kesti vastata, ei tuu usein surffailtua. Eli ensinnäkin yläkertaan menevän portaikon aukko oli väärällä puolella taloa... Tästä huomautettiin ja joutuivat sitten tekemään ihme fiksiluja että saivat aukon oikeaan kohtaan (ilmeisesti piirrustustenlukutaito oli tasoa Ö)... Kattomuovissa oli harakanmentäviä reikiä ja päälle lätkäisty pala idioottiteippiä (tosi kestävää...). Muutenkin kaikki tolpat, laudat ym. oli lyöty "vähän sinne päin" ja paneeleja vinoon niin, että niitä sitten itse fiksatiin useampana iltana. Asennusryhmä oli jostain pohjoisesta, en sen tarkemmin muista mistäpäin. Jäi aika kökkö maku suuhun, kun itsellemme kalliilla kotia rakennetaan ja kallis hinta maksettiin tuostakin asennuksesta, niin sitten duunarit tekee hommansa ilman mitään työmoraalia. Toivottavasti teillä on parempi tuuri asentajien suhteen. JA btw, eipä ollut vaikutusta vaikka roudattiin joka päivä kahvia, pullaa ja virvokkeita raksalle, mulkoilivat vaan happamasti.
Niin meillä asennus tehty jo.
Meni suht koht hyvin. Ei mitään isompia ja reippaita poikia oli. Ainut juttu niin myyjä oli lupaillu meille vähän "liikoja" (mehän uskottiin) ja siitä meinas hermo revetä. Täytyy käydä vähä porisuttaan!!!