Patti rinnassa

Oiskohan jollain kokemusta tämmöisestä kun pariviikkoa sitten tunnustelin rintoja niin toisessa tuntui sellainen peukalonpäänkokoinen patti.Ei ole ollut mitenkään kipeä paitsi jos sitä on kovin tunnustellut niin kipeytyy. Lopetin imetyksen n. kuukausi sitten. Voiskohan se olla jokin maitorauhanen?? Täytyy mennä lääkäriin mutta oisko jollain tällaisesta kokemusta?
4322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaverilta löytyi juur tuommoinen patti muutama kuukausi sitten. kävi heti lääkärissä ja röntgenissä. Rasvapattihan se. Toivottavasti sinullakin jokin tuommoinen haitaton mokoma. Tsemppiä! Ja heti lääkäriin!

Äänestä
  • Sain huomiseksi lääkäriajan että jospa se selviäis. Herkästi panikoin kun äidilläni todettiin viimevuonna rintasyöpä, joka nyt kylläkin on jo siitä "parantunut"(tissi poistettiin).

    Äänestä

  • alkuperäinen kirjoittelija kirjoitti:

    Sain huomiseksi lääkäriajan että jospa se selviäis. Herkästi panikoin kun äidilläni todettiin viimevuonna rintasyöpä, joka nyt kylläkin on jo siitä "parantunut"(tissi poistettiin).

    Patit rinnoissa on aina hyvä tutkia vaikka jokainen patti ei rintasyöpää tai kasvainta tarkoitakkaan. Ja jos se jostain syystä olisi jompi kumpi viimeeksi mainitsemistani, niin mitä pikemmin asialle päästään tekemään jotain, sen parempi.

    Mun äidillä oli kasvain rinnassa ja lääkäri sano että leikataan samantein pois (tietty siis varasivat leikkausajan) ja sit vasta otetaan koepalat onko hyvä vai huonolaatuinen. Onneks oli hyvälaatuinen.

    Tsemppiä sinulle :) Luultavasti kaikki on hyvin :)

    Äänestä

vuosia sitten kun esikoinen oli 5v tuollainen patti ja se oli rintasyöpä. Vieläpä nopea ja ärhäkkä.

Vuosi siinä meni hoitojen kanssa mutta elämä jatkui ja meillä on nyt pieni vauvakin siitä todisteena.

Pääasia on että pääsee ajoissa hoitoon koska ennuste aina parempi.

Itse pääsin tutkimuksiin vasta kolmannelta lääkäriltä eli mammogragfiaan.. eivät uskoneet syöpää kun olin niin nuori.

Elämä jatkuu mutta myös opettaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauhuissaan kirjoitti:

Oiskohan jollain kokemusta tämmöisestä kun pariviikkoa sitten tunnustelin rintoja niin toisessa tuntui sellainen peukalonpäänkokoinen patti.Ei ole ollut mitenkään kipeä paitsi jos sitä on kovin tunnustellut niin kipeytyy. Lopetin imetyksen n. kuukausi sitten. Voiskohan se olla jokin maitorauhanen?? Täytyy mennä lääkäriin mutta oisko jollain tällaisesta kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu