omistamme pienestä taloyhtöstä(6 osakasta,8 huoneistoa) 2kpl huoneistoja jotka ovat samassa rapussa ja samassa kerroksessa -50 luvulla rakennetussa puutalossa. Huoneistot ovat olleet vuokralla vuoden verran ja nyt olemme muuttaneet niihin itse asumaan. Kun aikoinaan ostimme toisen huoneiston oli ehtona yhdistämislupa. Ja taloyhtiönkokouksessa se myonnettiinkin, pöytäkirjassa oli merkintä, että meidän pitää hakea kuitenkin lupaa taloyhtiöltä kirjallisesti. Kesäkuussa oli yhtiökokous jossa hallituksen puheenjohtaja ja kaksi syyntakeentonta mummoa ottivat asian esille, ja nuijivat pöytään ettei yhdistämistä sallita. Itse emme tuossavaiheessa lupaa hakeneet. Nyt olen yrittänyt saada ylimääräisen taloyhtiön kokouksen, kun piirustukset ym. on valmiina. Pj on peloitellut nämä talon mummot niin etteivät uskalla olla eri mieltä hänen kanssaan. Muut osakkaat ovat sitä mieltä, että yhtökokous on pidettävä ja lupa meille myönnettävä. Myimme edellisen asuntomme ja asumme nyt kahsen lapsen kanssa 1h,k ja 2h,k joudumme kulkemaan käytäväoven kautta huoneistosta toiseen. MITÄ TEEN APUA???
Kahden osakehuoneiston yhdistäminen
janski66
74603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kirjoituksessasi mainitset, että taloyhtiökokous on jo luvan antanut ja toisaalta sanot, että yhtiökokous on luvan evännyt. Kumman se nyt oikein on tehnyt.
Jos yhtiökokous on jo myöntänyt luvan ja siitä maininta pöytäkirjasta löytyy, niin ei sitä enää voi perua ellei jotain uutta syytä siihen löydy.
Sanoit myös ettette ole vielä lupaa hakeneet, mutta silti yhtiökokous on yhdistämisen kieltänyt.
Onko tästä asiasta ollut maininta yhtiökokous kutsussa? Jos ei, niin sellaista asiaa ei saa yhtiökokouksessa edes käsitellä.
Muutenkaan tuollaista asiaa ei voi kieltää ilman erityisen päteviä syitä, tälläinen voisi olla esim palomuurin puhkaisu tms.
"
Osakeyhtiölaki $30
Ylimääräinen yhtiökokous on pidettävä, kun yhtiökokous tai hallitus katsoo siihen olevan aihetta tai kun tilintarkastaja tai osakkeenomistajat, joilla on vähintään kymmenesosa tai yhtiöjärjestyksessä määrätty pienempi osa kaikista osakkeista, kirjallisesti sitä vaativat ilmoittamansa asian käsittelemistä varten.
Kokouskutsu on toimitettava neljäntoista päivän kuluessa vaatimuksen esittämisestä.
"
Käsittääkseni omistat yli 10% yhtiön osakkeista. Vaatimus hallitukselle ja jos se ei tehoa, rikosilmoitus lähimmälle poliisilaitokselle.
ote pöytäkirjasta:
9§ päätetään huoneistojen xxx ja xxx yhdistämisestä ja yhdistämiseen liityvistä lupa-,ym.asioista
1)Päätettiin, etää huoneistojen osakas maksaa kaikki muutokseen liittyvät kulut.
2)Päätettiin, että huoneistot pysyvät erillisinä huoneistoina yhtiöjärjestyksessä
3)Päätettiin, että xxxja xxx huoneistoihin liittyvät vastuut ovat osakkeenomistajilla huoneistokohtaisesti.
4)Päätettiin, että myöhempi oviaukon sulkeminen ja sulkemisesta aiheutuvat kaikki kulut kuuluvat osakkeenomistajalle xxx ja xxx huoneistojen osalta.
5)Päätettiin, että xxx ja xxx huoneistojen yhdistämiseen tulee ko. huoneistojen osakkeenomistajan hakea lupa kirjallisesti taloyhtiön kokoukselta. Lisäksi päätettiin, että yhtiökokous päättää valtuutuksesta rakentamiseen esitettyjen piiruststusten perusteella. Lisäksi päätettiin, että osakkeenomistaja velvoitetaan maksamaan kaikki yhdistämiseen ja lupa-asioihin liittyvät kustannukset.
_______________________________________________
Kesäkuun yhtiökokoukseen yhdistämisasian otti esille hallituksen PJ, emme me.
Me olemme nyt valmiita aloittamaan remontti mutta.....
Meinaatko, että voisin tehdä asiasta ihan rikosilmoituksen? Mä olen ihan sekaisin tän jutun kaa ku en ole tottunut tappeleen tälläin aina ollut hyvä sopu edellisissä taloyhtiöissä :)
Laitoin uuden pyynnön kokouksesta kun edellinen ei ollut isännöitsijän mielestä tarpeeksi yksilöity, sen lisäksi, isännöitsijä vastasi minulle juuri viikkoa ennen kun olin kokouksen ajankohtaa pyytänyt.
Hieman hankala juttu muiden osakkaiden kannalta. Jos ja kun joskus myytte asuntonne tai vain toisen puolikkaan, niin uudella osakkaalla on oikeus vaatia seinän uudelleenpystytystä. Ja tämän pystytyksen maksaa taloyhtiö, eli kaikki osakkaat yhdessä. Edellä mainitsemallasi yhtiökokouksen päätöksellä ei voi siirtää yhtiön vastuuta uudelle osakkaalle. Vastuun siirto vaatisi yhtiöjärjestyksen muutoksen, johon asia kirjattaisiin.
No, ensinnäkin asia on niin, että yhdistäminen voidaan tehdä kahdella eri tasolla.
Ensinnäkin, huoneistot voidaan FYYSISESTI yhdistää. Tämä tarkoittaa siis sitä, että huoneistojen väliin rakennetaan ovi, josta voidaan kulkea huoneistosta toiseen. Tällaiseen tarvitaan ilmeisestikin vähintään toimenpidelupa viranomaiselta. Oviaukon tekeminen tietysti edellyttää mm. palo- ja rakennemääräyksien noudattamista.
Toiseksi, huoneistot voidaan yhdistää myös yhtiöjärjestyksen tasolla. Tämä tarkoittaa sitä, että kahdesta osakesarjasta muodostetaan vain yksi, jonka jälkeen kahden huoneiston kokonaisuus onkin vain yksi huoneisto paperilla. Tätä ei missään tapauksessa kannata tehdä, koska tämän jälkeen huoneistoja ei enää voi myydä erillisinä. Kahden pienemmän huoneiston yhteenlaskettu arvo kun on yleensä aina enemmän kuin yhden isomman.
Toimenpideluvan ongelma lienee se, että kun kyse on muutoksesta taloyhtiön omistamaan rakennukseen, taloyhtiön täytyy olla lupahakemuksen allekirjoittajana. Jos yhtiökokousta ei saa suostumaan asiaan, niin tilanne voi olla hankala.
Toinen on jos rakenteisiin tehfään muutoksia niin tarvitaan aina rakennustarkastajan lupa tai huonosti käy.Ei kukaan voi mennä kantavia rakenteita jotka aina auntojen välissä hajoittaan edes osittain ja yleensä ei edes lupaa anneta.
Alue jolla asumme, on vanhaa puurakennettua aluetta missä paljon pieniä huoneistoja yhdistetty perheasunnoiksi. Meidän kohdalla tää on pelkkää kiusan tekoa ja kateellisuutta ettei lupaa myönnetä meille, tyyppi tämä PJ on itse sijoittaja eikä edes asu talossa.