Normaalia? Mahdollisesti raskaana?

Eli olin tuossa loppukesästä yhdynnässä (kondomia käytettiin, eikä puhjennut) sitten tuli kuukautiset hieman etuajassa ja taisi olla myös joku bakteeritulehduskin meneillään johon sain antibiootit. Sitten seuraavat menkat olivat taas vielä aikasemmassa. Aloitin silloin kuitenkin Yasmin pillereiden käytön (lähinnä kovia kk kipuja helpottamaan). Nyt on kuitenkin jo eka liuska melkein muutamaa pilleria vaille syöty, ja koko tämän ajan kun olen niitä syönyt, on ollut vähän samantyyppisiä väliaikaisia alavatsakipuja (joskin lievempiä) kuin kuukautisten aikana. Lisäksi on joka päivä tullut hyvin vähän sellaista pientä verivuotoa...

Sen lisäksi sitten vielä jossain puolessa välissä liuskaa alkoi alapäässä hieman kutista ja kirvellä, ja siä on vaihtelevana jatkunut koko ajan tähän asti. Välillä sattuu alapäähän kovemmin ja välillä sitten vähemmän. Ajattelin käyttää vähän maitohappobakteerikapseleita, mutta nekään eivät nyt tunnu oikein enää auttavan. Välillä tuntuu kuin olisi virtsatulehduksen oireita, tosin virtsatessa ei kuitenkaan satu ollenkaan. Tuntuu myös siltä kuin kohdunalue olisi vähän turvoksissa tai jotain...

Eli aika sekasotku tästä nyt tuli, mutta jos joku osaisi kertoa että onko tuollainen normaalia, tai voinko esim olla raskaana vai mitähän mahtaisi olla? :)
2457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pillereiden sivuvaikutuksilta kuulostaa. Kirvely ja kutina voivat viitata hiivaan, joten kannattaa varsitaa lääkärissä onko kyse siitä niin saat lääkkeen reseptillä (halvempia ja tehokkaampia kuin käsikauppalääkkeet).

Äänestä

Kuulostaa kahden asian yhdistelmävaikutukselta, joka ei siis ole missään nimessä normaalitilanne ja vaatii kyllä lääkärintarkastuksen. Pillerit hyvin todennäköisesi aiheuttavat ylimääräiset vuodot ja menkkamaiset tuntemukset. Ne eivät kuitenkaan (ainakaan missään määrin yleisesti) aiheuta kutinaa, kirvelyä ja kipuja alapäähän. Se kuulostaa enemmän jonkun tulehduksen tai sukupuolitaudin aiheuttamalta oireilulta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön.. kirjoitti:

Eli olin tuossa loppukesästä yhdynnässä (kondomia käytettiin, eikä puhjennut) sitten tuli kuukautiset hieman etuajassa ja taisi olla myös joku bakteeritulehduskin meneillään johon sain antibiootit. Sitten seuraavat menkat olivat taas vielä aikasemmassa. Aloitin silloin kuitenkin Yasmin pillereiden käytön (lähinnä kovia kk kipuja helpottamaan). Nyt on kuitenkin jo eka liuska melkein muutamaa pilleria vaille syöty, ja koko tämän ajan kun olen niitä syönyt, on ollut vähän samantyyppisiä väliaikaisia alavatsakipuja (joskin lievempiä) kuin kuukautisten aikana. Lisäksi on joka päivä tullut hyvin vähän sellaista pientä verivuotoa...

Sen lisäksi sitten vielä jossain puolessa välissä liuskaa alkoi alapäässä hieman kutista ja kirvellä, ja siä on vaihtelevana jatkunut koko ajan tähän asti. Välillä sattuu alapäähän kovemmin ja välillä sitten vähemmän. Ajattelin käyttää vähän maitohappobakteerikapseleita, mutta nekään eivät nyt tunnu oikein enää auttavan. Välillä tuntuu kuin olisi virtsatulehduksen oireita, tosin virtsatessa ei kuitenkaan satu ollenkaan. Tuntuu myös siltä kuin kohdunalue olisi vähän turvoksissa tai jotain...

Eli aika sekasotku tästä nyt tuli, mutta jos joku osaisi kertoa että onko tuollainen normaalia, tai voinko esim olla raskaana vai mitähän mahtaisi olla? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu