Prossun lämmöt

Lämmöt kuriin

Eilen sain kasaan ensimmäisen (viimeisen?) itse kasatun koneen. Kiintolevyä lukuunottamatta kaikki osat uusia, prossuna Celeron 420 vakiocoolerilla.

En tiedä mitä sain tehtyä, mutta prossun lämmöt nousevat lähelle 70 C jo pienellä kuormalla - idlenä putoaa hiljalleen jonnekin 45 asteeseen.
Lämpötilat katsottu Asuksen emon mukana tulleella Asus Probe II:lla ja SiSoft Sandra Litellä. Tuulettimen nopeudeksi ilmoittavat kokoajan ~~2000 rpm.

Ei kai ihan normaalia?

Mistä kaikkialta kannattaa vikaa etsiä - kuten sanottu ensimmäinen kasaus kyseessä, joten ne yksinkertaisimmatkin jutut on voineet jäädä tekemättä/menneet väärin.

2

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marko*

      Vikaa tuohon voi nyt etsiä vain oikeastaan yhdestä paikasta ja se on prosessorin ja siilin välinen kontakti. Eli onko hopea/piitahnaa sopiva määrä, ottaako siilin kanta koko matkalta kiinni prosessoriin ja onko se kunnolla kiinnitetty.

    • Hemppa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe