bios

sain sellaisen vanhan koneen, taitaa olla 100 pentium, enkä saa sitä käynnistymään. windowsin käynnistyslevykkeellä kone lähtee jotenkin käyntiin, mutta ei vaan käynnistä windowsia.
saanko tehtyä tälle jotain ms-dossissa.
koneessa on awardin 4.50 bioss ja kun joku on laittanut salasanan niin en pääse muuttamaan käynnistysasetuksia.
biossin patterin poistokaan ei auttanut asiaa.
3230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kato manuskasta mistä löytyy jumpperi biossin 'nollaamiseen'. varmaanki ½ min riittää että biossiin ladataan perusasetukset. jos sul ei o sitä manuskaa ni sellane löytyy varmaanki intter.netistä.

Äänestä

Tässä ASUS P-55T2P4 emolle oleva ohje BIOS salasanan poistosta. Se jumpperin paikka on yleensä pariston tai akun lähellä ja niinkuin tässä, lukee siinä sinun emossasi suurinpiirtein vastaavaa: Short: CLEAR CMOS JP7

Real Time Clock (RTC) RAM (JP7)
This clears the user-entered information stored in the CMOS RAM of the Real Time Clock such as hard disk information and passords.

RTC puhdistus:
(1) Kytke virta pois PC:ltä
(2) Jumpperi paikalle
(3) Laita virta päälle
(4) Kytke virta pois PC:ltä
(5) Ota jumpperi pois
(6) Laita virta päälle
(7) Pidä tai vastaavalla näppäinyhdistelmällä (esim. Del, F10, Ctrl-Del, Ctrl-Alt-Esc, jne) alhaalla boottauksen aikana ja mene BIOS asetuksiin.

Jos tämä neuvo ei onnistu niin yritä etsiä valmistajan nettisivuilta alkuperäismanuaalia emollesi.

Äänestä
  • suuret kiitokset, missä olisinkaan ilman hyviä neuvoja. tuo auttoi ja windows pyörähti käyntiin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uuno kirjoitti:

sain sellaisen vanhan koneen, taitaa olla 100 pentium, enkä saa sitä käynnistymään. windowsin käynnistyslevykkeellä kone lähtee jotenkin käyntiin, mutta ei vaan käynnistä windowsia.
saanko tehtyä tälle jotain ms-dossissa.
koneessa on awardin 4.50 bioss ja kun joku on laittanut salasanan niin en pääse muuttamaan käynnistysasetuksia.
biossin patterin poistokaan ei auttanut asiaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu