Hei voisiko joku auttaa minua seuraavanlaisessa ongelmassa. Olen saanut tietokoneen ja haluaisin polttaa musiikkia tietokoneen kovalevylle josta voisin sitten siirtää sitä esim MP3:een tai vaikka kuunnella sitä vain.
Haluaisin esim siirtää kaverilta lainaamani CD:n musiikin tai kirjastosta lainaamani CD:n musiikin kovalevylle. Miten se tapahtuu?
Mikä olisi hyvä ohjelma musiikin kuuntelemiseen, Winup?
Olen näissä asioissa todella tumpelo joten auttakaa minua, kiitos etukäteen.
Haluaisin esim siirtää kaverilta lainaamani CD:n musiikin tai kirjastosta lainaamani CD:n musiikin kovalevylle. Miten se tapahtuu?
Mikä olisi hyvä ohjelma musiikin kuuntelemiseen, Winup?
Olen näissä asioissa todella tumpelo joten auttakaa minua, kiitos etukäteen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Winamp on se ohjelma mitä varmaankin tarkoitat. Kyllä se ihan hyvä ohjelma on, ja sen ulkoasu on helposti muokattavissa erilaisilla skineillä. Ohjelma löytyy http://www.winamp.com
Ohjelmia, millä cd-raitoja voidaan muuntaa mp3 muotoon on paljon. CDEx on taasen ohjelma, millä onnnistuu tuohon mp3 muotoon pakkaaminen. Ohjelman voit latailla täältä http://www.download.fi/audio_ohjelmat/cd_rippaajat/cdex.cfm
ripperi windowsille on esim cdex (googleta niin löydät) ja soitto-ohjelmia winamp tai foobar. Helpompiakin rippereitä löytyy mutten muista kun en windowsia enää käytä. Tuo kaverilta lainaaminen ja kopioiminen on laitonta, kaverisi saa kyllä polttaa sulle, eiks ole outoa. Kirjastosta saat kyllä lainata ja kopioida omaan käyttöön vapaasti.
Jos sattuu olemaan xp/ vista on käytössä media player millä kuuntelee mp3 musiikit.
Laitat cdeen koneeseen kone kysyy millä laitteella musiikki kuunnellaan, sieltä listalta valitaan koneen ehdotuksista media player.
Seuraavaksi, kun musiikki kuuluu (toivottavasti) valitaan kopiointi cdee levyltä.
Tiedosto menee omiin musiikkitiedostoihin josta voit siirtää mp3 soittimeen tai kuunnella.
Kun et kertonut käyttöjärjestelmää on ohjeeni xp/ vista ja media player 11 ja latauslinkki täältä.
http://www.microsoft.com/downloads/Browse.aspx?displaylang=fi&categoryid=4
Microsoft Download Center -sivusto: Windows Media
http://www.microsoft.com/isapi/redir.dll?prd=ie&ar=windows
Windows
kysyi hyvää ohjelmaa eikä wmp täytä kriteereitä varsinkaan rippauksen suhteen.
Wma ja Mp3 musiikki tiedostoja. Aloittajalta taitaisi tulla vaikeuksia jos suosittelisin esim. audio grapperia jota itse käytän on helppo.
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/audio_ohjelmat/mp3_pakkaajat/audiograbber.cfm
oletuksesta että aloittelija on myös automaattisesti tyhmä eikä osaa lukea ohjeita.
Jos joku aikoo "polttaa kiintolevylle", niin kyllä siinä täytyy olla jo tyhmyys melkolailla huipussaan.
Eipä kysytty kiintolevylle tallentamisesta,vaan kovalevyn polttamisesta.Siitä seuraa linnareissu jos huonosti käy,Ihmishenkien menetyksiä ja suuret aineelliset vahingot!!
Kaikki ehkeivät vaan tiiä ns. oikeita termejä ilmaista tota. Aloittelevalla käyttäjällä menneet vaan cd:n poltto ja kiintolevylle tallentamisen erot sekaisin. Tuskin ketään auttaa tollanen ivaaminen asian tiimoilta.
Tämä palsta on tarkoitettu aloittelijoille, varautukaa nörtit tyhmiin, teille itsestään selviin kysymyksiin.
http://softex.meganet.lt/news.php?readmore=3460
Suomalaista työtä, eli myös suomeksi.
On niin väsy 2 nukkumaan ja 4 ylös.
Levy sisälle, jos
oletus soittimesi lähtee päälle laitat kiini.
Klikkaat audio grapperin kuvaketta se tunnistaa levyn.
Sen jälkeen jos asetukset (ruksi mp3) kohdallaan klikkaat grap kuvaketta se ruskea käsi alkaa kappaleen muunto.
Itsellä menee muunnetut kappaleet oma tietokone,
paikallinen levy, audio grapper kansioon.
Sieltä löytyy alkuperäinen tiedostomuoto ja muunnettu.
iTunes hoitaa homman mukavasti. Ja lisäksi voit ostaa musiikkia netistä kätevästi.
http://www.apple.com/fi/itunes/download/
sen kovalevyn karhealle puolelle. Tarttuu paremmin.