Kun olen asentanut tuon zonealarmin palomuurin, en pääse enää nettiin. Mitä minun pitää asetuksissa muuttaa että yhteys toimii??
zonealarm
iiina*
15670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Täältä ohjeet: http://www.markusjansson.net/fza.html
Sammuta ZA, ohjauspaneelista laitat XP:n oman palomuurin päälle ja sen jälkeen poistat ZA:n.
Ongelmat loppuu siihen.
Ja nyt aletaan vastaanottamaan hihhulien huutoa, että XP:n palomuuri on paska.
Olkoon niin sitten, mutta XP:n palomuuri riittää ja on toimiva.
windowsin oma muuri aivan hyvin, zonessa pitää antaa lupia ohjelmille ja jos ei niistä tajua yhtään mitään ei zonellakaan tee yhtään mitään
Ainakin tämän firman testin mukaan.
http://security.symantec.com/sscv6/home.asp?langid=ie&venid=sym&plfid=23&pkj=KIUFYHGBYNCJEIMXQKC
XP:n oma palomuurina on yhtä tehokas kuin hyttysverkko tuulensuojana
Musta tuntuu-tietoa.
Laitahan linkkiä tutkimuksista.
ei saa estettyä ulospäin suuntautuvaa liikennettä.
eli huono juttu.
huono, ei siihen palomuuri enää auta, eikä koneelle parane asentaa ohjelmia joiden ei halua ottavan yhteyksiä ulospäin, jos haluaa ottavan miksi siihen tarvitaan palomuuria?
pitäisi estää, kun pitää koneensa puhtaana?
Tärkeintä on se, että Winukan palomuuri valvookin sisään tulevan liikenteen.
Koneesi palomuurilla ulos menevästä liikenteestä?
yleensä palomuurin kautta tule.
eli joskus sattuu että joku örkki on päässyt koneelle ja yrittää yhteyttä nettiin. mutta eipä taida mennä winukan oman palomuurin hehkuttajien jakeluun.
Jos et ehdi skannata konettasi riittävän usein, tai jos koneelleesi pääsee esim vakoilu-ohjelma jota spy/av scannerit ei tunnista (Yksikään av tai spy scannereista ei tunnista jokaista haittaohjelmaa, malwarea, troijalaista, matoa, dialeria tms. niin se pääsee vapaasti koneeltasi nettiin, sinun voimatta estää sitä millään tavalla. Windowsin oma palomuurihan ei estä ulospäin menevää liikennettä.
Silloin koneesi voi toimia "kaapattuna" bottikoneena, roskapostituskoneena tms. Sinun tietämättäsi.
Jos koneellasi on riittävästi resursseja(tehoa ja muistia), ja myös verkossasi on riittävästi resursseja (supernopea laajakaista, esim ADSL 2 ) et välttämättä huomaa haittaohjelman olemassaoloa ollenkaan.
Heikkotehoisella koneella ja hitaassa verkkoyhteydessä haittaohjelman vaikutus on jo silminnähtävä. Kone tai nettiyhteys hidastelee, kaatuilee, pätkii, takkuilee, oireilee muuten oudosti jne..
Hups, koneelle pääsi troijalainen jota taustasuoja ei huomaa.
A) Windowsin palomuuri päästää örkin nettiin, netistä tulee örkille käskyjä. Örkki tekee mitä käsketään.
-> koneesi on zombie, et tiedä mitään asiasta, et voi asialle mitään, et saa mitään enää tehtyä.
B) kunnon palomuuri (esim ZA) kysyy sinulta haluatko päästää "troijalainen.ekse"-ohjelman nettiin. Ajattelet "mikäs ihmeen ohjelma tämä on", sanot palomuurillesi EI, pöpö ei pääse hakemaan käskyjä, saat sen helposti poistettua, pystyt pitämään koneesi kunnossa ja puhtaana.
Jokos nyt selvisi miksi Windowsin palomuuri on hyödytön? ;)
Nyt päästiinkiin asian ytimeen; miksi ihmeessä joku vielä haluaa käyttää noin turvatonta käyttöjärjestelmää nettiin kytketyssä koneessa?
http://www.download.fi/verkko_ohjelmat/palomuurit/sygate_personal_firewall.cfm