Saako omistamastaan mettästä mitään tukea?Veroilmoitukseen kun täytyy listata kulut jne per vuosi mutta saako tosta pirun pläntistä mitään muuta kun harmaita hiuksia?..Tuli talokaupan myötä 7 ha alue nääs.
Metsätukia?
Ulkonapihalla
81395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.mhy.fi/mhy/metsanhoito/fi_FI/tuet/
Valtio myöntää rahoitustukea erilaisiin metsässä tehtäviin töihin.
Vain suomalaisella voi tulla heti ensimmäiseksi mieleen kysellä tukien perään...
Ja sulle tuli het mieleen vastata noin?
Et saa mitään muita tukia paitsi tukea tehtäviin töihin metsässä. Esim. taimikonhoitoon, tientekoon ym. Mutta eipä noita kuluja paljon siitä mettästä tule.
50€/hehtaari?
Laita googleen hakusanaks kemera, niin löytyy tietoa ja hintoja. Mutta eihän noilla tuilla töitä kateta. Ja ne tuet on muuttumassa kai ens vuoden alusta.
tukee sitten kallellaan olevan puun, niin hyväpä tuli! Kannattaa vielä se tukipuun yläosa katkasta Y-haarasta, niin tällä tavalla tehty tuki vielä eikun vaan paranee.
7 ha:n läntilläkin voi olla myytävää tavaraa. Kaikki metsän kulut voi vähentää myyntitulosta. Lisäksi kuluja voi "jemmata" aika monta vuotta ennakkoon ja takakäteen.
Kemera tukea tuleepi metsänhoitotöistä ja siinä kuten puun myynnissäkin on paikallinen metsänhoitoyhdistys kyllä apuna.