Valtakirja vuosikokoukseen

Epätietoinennnn

Millainen valtakirja täytyy tehdä jos haluan valtuttaa toisen yhdistyksen jäsenen edustamaan myös itseäni vuosikokouksessa?

12

9230

Vastaukset

  • Kyseessä lienee yhdistyksen kokous. Harvemmin yhdistyksen säännöt mahdollistavat osallistumisen vuosikokouksiin valtakirjalla mutta jos se on mahdollista, niin valtakirjaan valtuutetun nimi ja mihin kokoukseen, esim. X:n syyskokous aa.bb.2007. Päiväys ja valtuuttajan allekirjoitus ja mielellään todistaja(t).

    • Valtakirjaan on syytä merkitä myös mitä varten valtakirja on annettu; puheoikeuden ja/vai äänioikeuden käyttöön.

      Esim:

      Minä M.M valtuutan N.N:n käyttämään ääni- ja puheoikeuttani Savitaipaleen Eränkävijät ry:n vuosikokouksessa 26.10.2007.

      Savitaipale, 25.10.2007

      M.M

      Todistavat:
      Paikka ja aika kuten edellä.
      H.H S.S

      Huomaa, että jos on kyseessä henkilövalinta vaalilla, vaalissa ei voi äänestää valtakirjalla.


    • pee.jii. kirjoitti:

      Valtakirjaan on syytä merkitä myös mitä varten valtakirja on annettu; puheoikeuden ja/vai äänioikeuden käyttöön.

      Esim:

      Minä M.M valtuutan N.N:n käyttämään ääni- ja puheoikeuttani Savitaipaleen Eränkävijät ry:n vuosikokouksessa 26.10.2007.

      Savitaipale, 25.10.2007

      M.M

      Todistavat:
      Paikka ja aika kuten edellä.
      H.H S.S

      Huomaa, että jos on kyseessä henkilövalinta vaalilla, vaalissa ei voi äänestää valtakirjalla.

      >>Huomaa, että jos on kyseessä henkilövalinta vaalilla, vaalissa ei voi äänestää valtakirjalla.


    • meillä pahankurinen akka hoitaa ilman valtakirjaa


  • Yhdistyksissä (ry) ei voi käyttää valtakirjaa. Perustuvat henkilöedustukseen eli jokaisen oltava itse läsnä. Mutta jos kyseessä ns. taloudellinen yhdistys esim. puhelinyhdistys tms., silloin valtakirjamenettely sama kuin esim. oy:ssä.

  • Yhdistyslain 25 § 1. mom.:

    "...Yksityinen henkilö ei voi käyttää äänioikeuttaan asiamiehen välityksellä, ellei säännöissä ole niin määrätty."

  • Voiko yksi henkilö käyttää suurta määrää valtakirjojen yleisessä tietokoneessa ??Olen kuullut että esim taloyhtiöiden kokouksissa valtakirjojen ei hyväksytä ,kuin 20%koko osake kannasta?

  • Voiko yksi henkilö käyttää suurta määrää valtakirjojen yksityinen tie kokouksessa ?
    Olen kuullut että taloyhdistyksen kokouksissa ,ei hyväksytä kuin 20% koko osakkaiden määrästä??

  • Miste kyseli:
    Olen kuullut että taloyhdistyksen kokouksissa ,ei hyväksytä kuin 20% koko osakkaiden määrästä??

    Asunto-osakeyhtiön yhtiökokouksen äänimäärärajoitus tulee suoraan as-oy-laista. Lieko taloyhdistyksiä olemassakaan

    "13 §
    Äänimäärä

    ----- klip

    Yhtiökokouksessa järjestettävässä äänestyksessä yhden osakkeenomistajan äänimäärä on enintään viidesosa kokouksessa edustettujen osakkeiden yhteenlasketusta äänimäärästä, jollei yhtiöjärjestyksessä toisin määrätä."

    • Pitää paikkansa. Jos siis joku porukka kerää valtakirjoja niin valtakirjat on kerättävä useammalle henkilölle niin, ettei kokouksessa kenenkään osuus ylitä tuota 20% rajaa.

      Mikäli kokouksessa joku yrittää äänestää isolla määrällä valtakirjoja voi asian laillisuuden tarkistaa kokouksen sihteerinä yleensä toimivalta isännöitsijältä. Hänen on laskettava äänien kokonaismäärä ennen äänestyksiä. Jos yksittäisen edustajan äänimäärä menee yli rajan niin se pitää leikata niin ettei 20% ylity.


  • Valtakirja valtakirja

  • Miten on yksityistiekunnan kokouksessa äänestäminen, äänestänkö omilla äänilläni erikseen ja valtakirjallani sitten vai valtakirjan ja omien äänieni summalla?

Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

Takaisin ylös