Millainen valtakirja täytyy tehdä jos haluan valtuttaa toisen yhdistyksen jäsenen edustamaan myös itseäni vuosikokouksessa?
Valtakirja vuosikokoukseen
13
19152
Vastaukset
- kokoukseen
Kyseessä lienee yhdistyksen kokous. Harvemmin yhdistyksen säännöt mahdollistavat osallistumisen vuosikokouksiin valtakirjalla mutta jos se on mahdollista, niin valtakirjaan valtuutetun nimi ja mihin kokoukseen, esim. X:n syyskokous aa.bb.2007. Päiväys ja valtuuttajan allekirjoitus ja mielellään todistaja(t).
- pee.jii.
Valtakirjaan on syytä merkitä myös mitä varten valtakirja on annettu; puheoikeuden ja/vai äänioikeuden käyttöön.
Esim:
Minä M.M valtuutan N.N:n käyttämään ääni- ja puheoikeuttani Savitaipaleen Eränkävijät ry:n vuosikokouksessa 26.10.2007.
Savitaipale, 25.10.2007
M.M
Todistavat:
Paikka ja aika kuten edellä.
H.H S.S
Huomaa, että jos on kyseessä henkilövalinta vaalilla, vaalissa ei voi äänestää valtakirjalla. - Rahattomuudenhoitaja
pee.jii. kirjoitti:
Valtakirjaan on syytä merkitä myös mitä varten valtakirja on annettu; puheoikeuden ja/vai äänioikeuden käyttöön.
Esim:
Minä M.M valtuutan N.N:n käyttämään ääni- ja puheoikeuttani Savitaipaleen Eränkävijät ry:n vuosikokouksessa 26.10.2007.
Savitaipale, 25.10.2007
M.M
Todistavat:
Paikka ja aika kuten edellä.
H.H S.S
Huomaa, että jos on kyseessä henkilövalinta vaalilla, vaalissa ei voi äänestää valtakirjalla.>>Huomaa, että jos on kyseessä henkilövalinta vaalilla, vaalissa ei voi äänestää valtakirjalla.
- tosssun alla
meillä pahankurinen akka hoitaa ilman valtakirjaa
- tara
Yhdistyksissä (ry) ei voi käyttää valtakirjaa. Perustuvat henkilöedustukseen eli jokaisen oltava itse läsnä. Mutta jos kyseessä ns. taloudellinen yhdistys esim. puhelinyhdistys tms., silloin valtakirjamenettely sama kuin esim. oy:ssä.
- äänioikeus
Yhdistyslain 25 § 1. mom.:
"...Yksityinen henkilö ei voi käyttää äänioikeuttaan asiamiehen välityksellä, ellei säännöissä ole niin määrätty." - Miste
Voiko yksi henkilö käyttää suurta määrää valtakirjojen yleisessä tietokoneessa ??Olen kuullut että esim taloyhtiöiden kokouksissa valtakirjojen ei hyväksytä ,kuin 20%koko osake kannasta?
- Miste
Voiko yksi henkilö käyttää suurta määrää valtakirjojen yksityinen tie kokouksessa ?
Olen kuullut että taloyhdistyksen kokouksissa ,ei hyväksytä kuin 20% koko osakkaiden määrästä?? - Osakasminäkin
Miste kyseli:
Olen kuullut että taloyhdistyksen kokouksissa ,ei hyväksytä kuin 20% koko osakkaiden määrästä??
Asunto-osakeyhtiön yhtiökokouksen äänimäärärajoitus tulee suoraan as-oy-laista. Lieko taloyhdistyksiä olemassakaan
"13 §
Äänimäärä
----- klip
Yhtiökokouksessa järjestettävässä äänestyksessä yhden osakkeenomistajan äänimäärä on enintään viidesosa kokouksessa edustettujen osakkeiden yhteenlasketusta äänimäärästä, jollei yhtiöjärjestyksessä toisin määrätä."- raja.on.nähty
Pitää paikkansa. Jos siis joku porukka kerää valtakirjoja niin valtakirjat on kerättävä useammalle henkilölle niin, ettei kokouksessa kenenkään osuus ylitä tuota 20% rajaa.
Mikäli kokouksessa joku yrittää äänestää isolla määrällä valtakirjoja voi asian laillisuuden tarkistaa kokouksen sihteerinä yleensä toimivalta isännöitsijältä. Hänen on laskettava äänien kokonaismäärä ennen äänestyksiä. Jos yksittäisen edustajan äänimäärä menee yli rajan niin se pitää leikata niin ettei 20% ylity.
- jokuvaanjoku
Valtakirja valtakirja
- Anonyymi
Miten on yksityistiekunnan kokouksessa äänestäminen, äänestänkö omilla äänilläni erikseen ja valtakirjallani sitten vai valtakirjan ja omien äänieni summalla?
- Anonyymi
Yksityistielaissa. Valtakirjalla saatua äänioikeutta ei lasketa yhteen omien ääniesi kanssa vaan lasketaan erikseen. As oy:stä poiketen myös leikkuri on muistsikseni että yhden äänimäärä ei voi olla yli 30%.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1086937- 954441
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista493885- 513538
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 1903479
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242979- 672684
- 482532
- 131924