ja millaisia töitä on työvoiman palvelukeskuksissa?? kokemuksia, kiitos.
mitä on kuntouttava työtoiminta?
työtöntyötön
61128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Veistellään esim puu-ukkoja verstaalla kuten Vaahteramäen Eemeli. Erilaisia hommia, joihin oppii
tunnin perehdytyksellä. Eräässä kunnassa
työttömät paistoi makkaraa metsässä taukopaikalla.
Se kuntouttaa hyvin. Raitista ilmaa jne jos on
tottunut vaan makoilemaan kotona.
tässä joku vääntää nyt vitsiä tästä asiasta..mutta kuntouttava työtoiminta tarkoittaa sitä, että henkilöllä voi olla vaikka selässä jotain niin pahasti vialla, että ei pysty tekemään kaikkea työtä. ja se työ voi olla vain jotain 20 tuntia viikossa. sitten on erillaiset mielenterveys ongelmat jotka voivat rajoittaa työntekemistä. tiedän,koska työpaikallani on tällaisia henkilöitä työssä.
Tuo ei ole vitsi.
Itse oli kuukauden hommassa, jossa taiteltiin kahvipaketteja. Niistä oli tarkoitus tehdä kasseja mutta ei ollut ketään kertomassa, että miten se tapahtuu, joten jätin jälkeeni ison kassa taiteluja kahvipusseja, mielenkiintoista ;)
itse olin kuntouttavassa työssä vajaa 2.v,ensin olin äityslomalla ja sen jälkeen hoitovapaalla ja sitten työttömänä, no niistä kertyi melko monta vuotta poissa oloa töistä niin päätimme työkkärin tätin kans sitten ajatukseen kuntouttavasta työstä. olin ensin vain muutaman päivän viikossa sitten lisättiin päiviä, itsetunto kasvoi ja olihan se kivaa. rahaa ei kyllä tullut kuin 8 euroa päivä plus päiväraha. mut kivoja lyhyitä päiviä 4h/pv.. ja työn voit lopettaa millon haluat jos ei kiinnosta, ei tule KARENSSIA..
...työn voit lopettaa millon haluat jos ei kiinnosta, ei tule KARENSSIA...
Tuo ei sellaisenaan pidä paikkaansa. Vapaaehtoisuus koskee vain yli 25-v.
Tuossa mol:n oppaasta:
Jos olet alle 25-vuotias, etkä ilman pätevää syytä osallistu Sinulle tarjottuun
kuntouttavaan työtoimintaan, menetät työmarkkinatuen määräajaksi tai toimeentulotukeasi
voidaan alentaa siten kuin toimeentulotukea koskevassa laissa
säädetään. Jos olet yli 25-vuotias, on osallistuminen kuntouttavaan työtoimintaan
vapaaehtoista.
Kuntouttavan työtoiminnan jakson päättyessä arvioidaan yhteistyössä kanssasi,