jyväskylän koirapuisto

jepajep

onko kellään kokemuksia jyväskylän koirapuistosta? millaista porukkaa käy etenkin pienten puolella?

10

2138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyty on

      Hei, me käydään koirapuistossa toisinaan pienten puolella, ja mukavaa on aina ollut. Ei ole ollut kähinöitä eikä kukaan ole antanut oman koiransa olla täysin "out off control". Eli meillä vain positiivisia kokemuksia :)

      • Jyväskylässä on koirapuisto? olisi kiva tietää näin entisenä Jyväskyläläisenä.


      • Katsoja
        majorica kirjoitti:

        Jyväskylässä on koirapuisto? olisi kiva tietää näin entisenä Jyväskyläläisenä.

        Kirkkotiellä taulumäelle mennessä ortodoksikirkon lähellä varavoimalan vieressä.


    • jees!!

      on' sielä iha mukavia heppuja ja silleen :D

    • ihan kiva

      Pääasiassa ihan asiallista, mutta isojen puolella harmillisen monta kertaa on tullut törmättyä tapauksiin, joissa koiran omistaja ei hallitse koiraansa. Koira ei kuuntele, kun komentaa ja sit että koiraa ei edes komenneta,vaikka kiusaa muita. Tulee olo, että se aidattu alue on ainoa mahis pitää koiraa edes hieman vapaana.

      Vaan ainahan ei koirien kemiat mene yksiin. Vaan olen entisestään alkanut karsastamaan saksanpaimenkoiria ja niiden sekoituksia, kun ne ovat jostain syystä ne ensimmäiset uhoajjat siinä sekamelskassa.

      Ja siellä kaydessähän sitä oppii tunnistamaan, minkä koiran kanssa omakin osaa leikkiä. Eihän meidän ole pakko tunkea jokaisen kaveriksi, joka siellä sattuu olemaan.

      Ja on kehuttava, että Jyväskylän koirapuistossa kuitenkin toimii ihan hyvin tilan antaminen toisille. Ja vastaavasti oman vuoron odottaminen, jos toisilla on vielä jutut kesken.

      Mukaanhan sinne pitää tulla, niin sittenpähän tutustutaan!

    • varokaas

      Jyväskylän koirapuistossa on liikkeellä aika voimakas yskäepidemia, ei missään nimessä kannata viedä koiraa sinne juuri nyt. Omani ja ystäni koirat saivat molemmat ilmeisesti tartunnan juuri tuolta, itämisaika ja kaikki täsmäävät. Kuulemma ainakin sanotaan muutamien muidenkin saaneen yskän sieltä nyt viime viikkojen aikana. Olen kohtalaisen varma ainakin omastani, sillä emme ole olleet muualla muiden koirien seassa.

      • jkäjk

        Meidänkin koira sai kennelyskän. Ilmeisesti myös koirapuistosta.


    • Ansku!?!

      Saako koirapuistoon mennä pennun kanssa, joka on kyllä kiltti ja ystävällinen, mutta ei varsinaisesti osaa vielä käyttäytyä? Rokotukset on kunnossa. Pentu on siis muuten ok (ei murise, ärise eikä pure), mutta ei välttämättä tottele kun paikalla muita koiria ja on kova haastamaan muita leikkiin? Pikkukoira kuitenkin.

    • kuspiä

      Leikkihän se on lasten työtä :-) Eli minusta mukaan vaan, kun rokotukset on kunnossa, mutta tietysti ensin pienten puolelle.

      Koirapuisto on kiva paikka, mutta isojen puolella minuakin harmittaa kovasti ne dominoivat uhoajat, joiden emännät/isännät eivät yhtään pidä huolta koiriensa käyttäytymisestä. Isokin koira, joka on arka ei pidä dominoivasta uhoamisesta.

    • ziizus

      Ei kannata tuoda puistoon pelkääviä pikkupiskejä jotka eivät osaa leikkiä vaan äristä ja pelosta täristä. Näitä Jyväskylässä piisaa. Koirat ovat pilattu kun omistajat kantavat niitä pitkin puistoa. Omistajat päättävät koiransa puolesta ketkä ovat ystäviä ja ketkä ei. Asennevamma tarttuu koiriinkin. Kyllä ihmisten pitäisi tajuta että koirat opettaa toisiaan, oli ne sitten isoja hui hui tappajakoiria (nyt meni paskat housuun taas jollain tipsun omistajalla) tai pikku puudeleita. Pikku piskit on aina pelko perseessä kun ei totu isoihin koiriin. Koirilla on ihan oma arvojärjestys sekä koiralla on luonnollinen tapa haukkua oli sitten iso tai pieni koira. Ja jos sitä ei puistossa ymmärretä. Niin kannattaa pysyä pois. Eikä koira pitäisi olla kenellekkään machoilua varten. Huvittavinta sekin ilmenee justiin tuolla puistossa. Saas nähdä milloinka ihmiset tajuaa että puistossa ollaan koirien ehdoilla eikä ihmisten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      146
      2446
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      74
      2333
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      68
      1985
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      88
      1715
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      114
      1640
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1518
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      120
      1432
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1304
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1164
    Aihe