Hei
Lueskelin vastauksiasi ja tunnut tietävän mistä puhut. Voisinkohan vaivata sinua tai muita asiantuntijoita asiassani?
Seurustelin vuonna 2006 viitisen kuukautta erään miehen kanssa, joka osoittautui myöhemmin persoonallisuushäiriöiseksi sekakäyttäjäksi. Päätettyäni suhteen alkoi mitä ikävin häiriköinti, uhkailu, rimputtelu, oven hakkaaminen, you name it, joka johti lopulta lähestymiskieltotuomioon. Tuomio päättyy 15.10.2007, mistä alan olla aika huolissani.
Mies on nimittäin tuomion saatuaan jatkanut häiriköintiä netin kautta säännöllisesti ja lähettänyt myös kerran tekstiviestin uuteen puhelinnumerooni, jota hänelle ei pitäisi olla. Olen tehnyt jokaisesta lähestymisestä ilmoituksen poliisille, mutta jostain kumman syystä lähestymiskiellon rikkomiseen vaaditaan näemmä enemmän, kuin mitä sen saamiseen. Vasta kolmas yhteydenotto huhtikuussa 2007 johti johonkin ja silloin nimikkeeksi tuli kunnianloukkaus, ei lähestymiskiellon rikkominen. Kyse oli häpäisevän tunnistettavan kuvamateriaalin julkaiseminen laajalle joukolle. Jokainen voi miettiä miten hauskaa se oli.
Mies on tämän jälkeen tavallaan lähestynyt kahdesti, muodossa että on kirjoitellut nimettömiä häväistyskirjoituksia harrastajaryhmän keskustelupalstalle, jossa minut tunnetaan hyvin (myös livenä). Kirjoituksissa oli mm. yksi kummallinen klo viideltä aamuyöstä postattu kirjoitus, jossa mies kertoi olevansa nykyisen miesystäväni raskaana oleva jätetty naisystävä, minä olin kodinrikkoja ja muuta ihmeellistä soopaa. Hänet oli helppo tunnistaa näistä, mutta todistaminen ei onnistu. Kirjoitukset poistettiin kyllä nopeasti.
Sain nyt kutsun sovitteluun, koskien kunnianloukkausta. Ensireaktio oli mennä, mutta nyt näitä luettuani ja asiaa mietittyäni tuntuu ettei sovittelunkaltainen ns. löysä toimenpide pure häneen. Myös ajatus siitä, että istuisin samassa pienessä tilassa tuomitun väkivaltarikollisen ja sekopään kanssa, tuntuu hirveän ahdistavalta (oikeudenkäynnin tiimoilta kävi ilmi, ettei aihe ollut hänelle ollenkaan tuntematon. Olin kolmas perättäinen syytteen nostanut naisystävä). En haluaisi puhua hänelle ollenkaan, saati neuvotella jossain ystävällishenkisessä sallivassa hengessä.
En ole kiinnostunut sakottamaan häntä tai ajamaan ahdinkoon, mutta sovittelu tuntuu ristiriitaiselta. Olen melkoisen vakuuttunut, että häirintä jatkuu 16.10 jossain muodossa. Joko hän tulee palloilemaan asunnon liepeille tai lähettää jotain ilkkuvaa sähköpostia, jotain kontaktointia tulee erittäin todennäköisesti, koska homma on jatkunut koko tämän ajan.
Vaikuttaisiko sinusta kokemuksesi perusteella siltä, että sovittelu ei ole nyt järkevin ratkaisu?
novelle: case-esimerkki
N3275
2
678
Vastaukset
- jhghgf
Moikka!
Ikävältä kuulostaa tuo sinun tilanteesi ja täytyy vain toivoa että myös sovittelutoimisto, josta kutsu on tullut on tietoinen asiasta. Kehoitain sinua ottamaan yhteyttä ko.sovittelutoimistoon ja varaamaan sovittelunohjaajalta ajan erillistapaamiselle jossa voisit näitä asioita käsitellä. Yhdessä voitte miettiä parhaiten soveltuuko asia sovitteluun käsiteltäväksi.
Mukavaa syksyn jatkoa sinulle! - mitään velvollisuutta
mennä sovitteluun jos et halua. Laki tai kukaan muukaan ei voi pakottaa siihen. Sovittelu on vapaaehtoista. AINA. Ota yhteyttä oikeusavustajaan, lakimieheen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1343227Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732114Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371805- 1261705
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241697- 1381355
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1051192Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441045"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!501014Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa30944