Paikkakunta, jossa synnyin on erikoinen ensinnäkin siitä syystä, ettei siellä juuri silmä missään lepää. Maisemallisia nähtävyyksiä ei juuri löydy, koska kaikkialla on tasaisen tappavaa peltoa tai metsää.
Korkeista harjuista ja kallioista saa haaveilla, jos tarkastellaan koko länttiä. Joitakin löytyy syrjemmällä, mutta häviävässä määrin.
vesistöjen suhteen Orimattila voittaa Saharan 6-0 mutta häviää 0-6 lähes kaikille kuviteltavissa oleville pitäjille. Kyläjärvi löytyy Järvikylästä, Kalliojärvi keskustasta tultaessa hieman aikaisemmin vasemman käden suunnalla. Mallusjärvi on kohtuullisen suuri, mutta sitäkin mutaisempi.
Toiseksi Orimattila on tunnettu hevosistaan, mutta niitä ei paikkakuntalainen ihmeemmin missään näe. Sen sijaan löytyy karvanoppajätkiä kiertämässä keskustaa ympäri.
Erikoiseksi tämän tekee vain heidän kyräilynsä joka muuttuu väkivallaksi äärimmäisen helposti kenties jonkun pohjavesiongelman vuoksi viikonloppuiltaisin.
Orimattilan ehkä oudoin piirre on seisahtunut aika. Kun käy kerran viidessä vuodessa S-marketissa, niin samat äijät notkuvat siellä kantapäidensä varassa - eivätkä he ole vanhentuneet lainkaan.
Orimattila
11
2540
Vastaukset 11
- Listaasi
Lisäksi tämä kylä on hyvin suvaitsematon, jos sinulla menee vähän paremmin ollaan niin kateellisia, että kanssasi ei enää puhuta, sinusta puhutaan kyllä.
Muutenkin kylä on hyvin sisäänlämpiävä ja nurkkakuntainen.
Ulkopaikkakuntalaistta täällä helposti vedetään vieläkin turpaan, ennen se oli enemmänkin sääntö, kuin poikkeus.
Nuoriso on jälkeenjäänyttä ja laiskaa, niin kuin jo karvanopparallista voi päätellä, tosin muutamat aikuiset miehetkin näkyvät karvarallia ajavan. orimattilassa nuorison tärkein tehtävä on rikkoa pulloja joka paikkaan, se johtuu siitä, että lasi on uutta ja ihmeellistä täällä, johon sivistys tuntuu tulevan vähän jälkijunassa.
Nytkin se näyttää menevän ohi, kun rautatieasemaa ei oikoradalle saatu.
Koska Orimattilan nykyinen keskusta alkaa täyttyä pullon sirpaleista, ovat kunnanisät suuressa viisaudessaan siirtämässä keskustaa Hennaan, kunnallistekniikkaa sinne ollaan jo rakentamassa.
Tämä on kuin Mikko Alatalon laulun Jemen, paitsi täällä ei ole Arabeja, savolaisia kylläkin, koska kamelit saivat valita ensin.- Siellä sattumoisin syntynyt
Olet selvästikin tietoinen siitä, mistä puhut.
- 5 kk aikoinaan
ja täytyy todeta, että missään ei ole pahempia juntteja näkynyt koskaan. Kaikki mitä kirjoitit pitää täysin paikkansa. Vitun tylsä paikka!
- mihi´n lienee haudattu
Onko se tarina totta että Orimattilalaisilla oli riitaa , mihin kirkko rakennetaan, ( eripuraisaa porukkaa jo ennenmuinoin ).
Päästiin kumminkin yhteismmärrykseen ja sovittiin, että päästetään Mattilan ori irti, siihen kohtaan mihin ori pysähtyy rakennetaan kirkko.
Siitä olisi pitäjä saanut nimenkin Orimattila- Siellä sattumoisin syntynyt
Olen kuullut, että kunta olisi saanut nimensä Mattilan orista, joka oli poikkeuksellisen vahva ja hyvä työhevonen, kun kirkon rakentamiseen tarvittavia kiviä rahdattiin jostakin Järvikylän seudulta noin 7 km takaa.
- entinen asukas
Siellä sattumoisin syntynyt kirjoitti:
Olen kuullut, että kunta olisi saanut nimensä Mattilan orista, joka oli poikkeuksellisen vahva ja hyvä työhevonen, kun kirkon rakentamiseen tarvittavia kiviä rahdattiin jostakin Järvikylän seudulta noin 7 km takaa.
Tämän saman olen aikoinani kuullut, eli kyseinen paikkakunta sai nimensä ja paikkansa siitä kun ori kuoli siihen kirkon luona olevan kiven kohdalle se kivi rattaissaan. Todella sisäänpäinlämpiävä kylä, tosin pääsin aikoinani "sisään" sen kun kävelin.
- nähny23
tää on niin totta
- maalari k
tosi on paskapaikka
- Paljon kokenut
Samanlainen onneton kylä kuin mitä Lahti ja Nastolakin
- Orimatti
Hei, tuntuuko nyt paremmalta kun kotikaupunki on kirottu?
- ori.
Orimattilassa on hyviä naisia,onko muilla samanlaisia kokemuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1141361
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r132697- 70666
- 67616
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.100499Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20490Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32468- 34467
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115463Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e96459- 5458
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 51445
- 42410
- 52403