Hedwig ja Koukkujalka

barbwire

Mielestäni Hegwig olisi ansainnut edes vähän sankarillisemman kuoleman, kuin vain joutua satunnaisen kuoleman kirouksen uhriksi! Itse oletin että Hedwig esimerkiksi pelastaisi Harryn ja kuolisi sillä tavalla.

Ja mihin katosi Koukkujalka? Eihän sitä mainittu koko kirjassa vai kuinka? Muutenkin olisin kaivannut hirveän paljon enemmän selvityksiä henkilöiden kohtaloista, viimeinen luku oli tosi suppea.

Gallup: Mikä sinua jäi eniten askarruttamaan viimeisen osan jälkeen??:)

1

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .................

      Koukkujalasta ei taidettu tosiaan mitään sanoa. Ehkä Hermione antoi sen vanhemmilleen samalla kun muunteli heidän muistiaan ja lähetti ulkomaille. Tai sitten laittoi sen vaikkapa Weasleyn perheen luo hoidettavaksi. Kaipa sitä olisi ollut vaikea pitää mukana, ja eihän kissan sijoituspaikka ole välttämättömimpiä kerrottavia asioita kirjassa.

      Mua jäi oikeastaan häiritsemään kuolleiden kohtalo. Tapasiko esim. Kalkaros Kelmejä tai Lily Potteria siellä jossain tuonpuoleisessa ja jos niin miten mahtoivat suhtautua toisiinsa. Mutta ymmärrän ettei sitä kerrottu, koska emme tiedä oikeassakaan elämässä tuollaisia, ja kirja keskittyy tämänpuoleiseen elämään kuten mielestäni pitääkin. Tuollaiset asiat kuuluukin jäädä arvoitukseksi.

      Viieminen luku tuntui pikkuisen väkinäiseltä yhteenvedolta, enkä tiedä olisiko se ollut huonompi jos siihen olisi tungettu vielä tarkempia selvityksiä. Eikös uutisissa kirjoiteltu että Rowling meinaa tehdä vielä jonkinlaisen hakuteoksen jossa olisi taustatietoja? Siinä saattaa olla henkilöiden myöhemmistä vaiheista myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      68
      6287
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      135
      4360
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      109
      2114
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1495
    5. 56
      1247
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1157
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      131
      1057
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      856
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      783
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      775
    Aihe