Kokemuksia Cliosta ?

Roope71

Moi !

Ollaan hankkimassa perheen kakkosautoa ja ollaan katseltu jotain 2000 - 2002 Clio typpistä autoa, ehkä 1,4 koneella.

Millaisia kokemuksia teillä on tästä autosta, sekä positiivisia että negatiivisia?

Millainen se on talviautona ja miten hyvin se kestää, eli onko huollossa koko ajan ;-) ?

// Roope

3

2209

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herbertus

      Edellinen autoni oli vm 2002 1.2 16V Authentique-mallinen Clio. Talviautona ei mitään ongelmia, lähti aina liikenteeseen helposti. Ja riittävän lämmin Suomen talveen. Jarrulevyt ja palat uusittiin ja säädettiin, muuten vain perushuoltoja koko aikana. Tykkäsin kovasti autosta, mutta vuoden alussa vaihtui Clio uuteen C4:een.

    • mja

      Vaimolla on 1.4 Clio 2000 (8 valve) ilmastoinnilla. Kokemukset oli niin hyviä että hommasin itselle 2004 Scenicin. Se oli vikatikki, sekä Scenic että Bilian huolto oli paljon huonompi kuin Cliolle. Kumma juttu.

      Clio on ollut lähes ongelmaton, ja on edelleen, en saa vaimoa edes miettimään uudempaa. Muutama vika kyllä muistuu mieleen:

      - Lampunpesurin pumppu meni n. 3 v
      - Lasinpyyhkimen varsi tms vipstaaki n. 3-4 v
      - Takapönttö puhki 5 v
      - Lämppärin puhaltimen hiilet loppu => koko puhallinmoottori 6 v

      Eipä paljon muuta. Edes A/C:n nesteitä ei ole tarvinnut kertaakaan lisätä, minkä ei pitäisi olla mahdollista. Kärryssä on huoltosoppari ja nokkahihnan/vesipumpun vaihto tehtiin 4 vuoden ikäisenä kuten pitikin. Huollot kerran vuodessa. Katsastuksessa ei kertaakaan huomauttamista.

    • täysi paska

      ja nyt seisonnassa.
      oli uudehkokin..
      täysi paska,en suosittele.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      49
      956
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      717
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe