värillinen paita ristiäisiin

isälle?

Kuuluuko ristiäisiin lapsen isälle tumma puku (-> valkoinen paita) vai voiko laittaa puvun alle vaaleansinisen paidan pojan juhlaan?

1

875

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Treenu

      Nämä on ihan perhekohtaisia juttuja - joissakin perheissä ristiäisiin pukeudutaan kuin hienoihinkin juhliin, melkein iltapukuhin, mutta toisissa perheissä melko arkisesti (varsinkin jos kaste suoritetaan kotona). Olin juuri yksissä kotiristiäisissä, joissa minulla oli pojan kunniaksi vaaleansininen toppi jakun alla ja miehelläni sinisävyinen paita ja kravatti. Pojan vanhemmat eivät olleet pukeutuneet erityisen juhlavasti, mutta siististi kuitenkin. Jos kastettava olisi ollut tyttö, olisimme "sävyttäneet" juhla-asuamme vaaleanpunaisella. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe