Oliko se vaseliinilla? vai rasvalla? vai jauhoilla?
Tietty on ne punkkipihdit, mut miten sen sai tukehduttamalla?
Tietty on ne punkkipihdit, mut miten sen sai tukehduttamalla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Punkkia EI saa tukehduttaa millään koska tukehduttaminen saa punkin oksentamaan ja sen vuoksi tartuntariski kasvaa huomattavasti.
Muistuttaisin että punkkien tartuttamat taudit ovat koirilla alidiagnosoituja. Eläinlääkärikään ei usein ymmärrä asian vakavuutta.
Punkkipihdit ovat erinomaisen kätevät, suosittelen. Niillä punkki lähtee helposti ja kokonaisena, "haava" ei tulehdu niin herkästi kuin tukehkuttamispoiston jälkeen. Tietenkin poiston jälkeen on iho poistokohdasta puhdistettava jollain kirvelemättömällä desinfiointiaineella.
Ja tärkein syy, kuten edellinen vastaaja sanoi, punkkitautien tartuntariski vähenee huomattavasti.
Eli: Ota ihan tavalliset pinsetit / atulat ja ota niillä punkkia kiinni ihan ihon vierestä ( punkin kaulasta)ja ala varovasti pyörittämään pinsettejä, kuin ruuvia irrottaisit. Punkki päästää otteensa irti ja näin saat punkin kokonaisena pois.