Lyydian siskolle nimiehdotuksia ja mielipiteitä näistä:
Lina Bettiina
Beeda Maria
Tiida Elisabet
Nella Tuulia
Myös pojan nimiä voi ehdotella, kun kuiteenkaan ei varmaksi tiedä..jotain Valtter, Jesper, Onni, Jan-oscar...
Lina Bettiina
Beeda Maria
Tiida Elisabet
Nella Tuulia
Myös pojan nimiä voi ehdotella, kun kuiteenkaan ei varmaksi tiedä..jotain Valtter, Jesper, Onni, Jan-oscar...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Loviisa
Matilda
Alinda
Alina
Lumia
Emilia
Sofia
Augusta
Greeta
Amalia
Ester
Rebekka
Selma
Vilhelmiina
Luukas
Leo
Leevi
Lassi
Aapeli
Kasperi
Juho
Vilho
Simeon
Hugo
Lina, Beeda, Tiida, Nella- voi järkytyksen äklötys!
tytölle on Nella Tuulia.
...
Ensimmäinen on paras, mutta joko muodossa
Liina Bettiina
tai
Lina Bettina
Muita ehdotuksia:
Laura Bettina
Linda Bettina
Loviisa Maria
Beata Maria
Dita Elisabet
Tiida- ja Nella-nimistä en pidä, mutta älä toki anna sen vaikuttaa ratkaisuusi. Nimihän tulee sinun lapsellesi.
Oletko suomenruotsalainen tms.? En nimittäin kannata täysin suomenkielisillä ruotsalaisia nimiä, vaikka se nyt onkin vain minun ajatukseni..
L_iina_ Bett_iina_ = kuulostaa päätteiden takia aika lastenlorumaiselta, vaikka eihän sen tarvitse välttämättä haitata :)
Beeda Maria = erikoinen etunimi, mutta jos olette suomenruotsalaisia, niin ehkäpä menisi. En kuitenkaan muuten pidä siitä nimenä. Beea, Beeta tai Beetta parempia.
Tiida Elisabet = Tiida on erikoinen, mutta se ei estä sitä olemasta ihan nätti nimi. Elisabet on nätti ja aika perus epäsuomalainen nimi. Sopii tuohon etunimeen, samoin kuin moniin muihinkin nimiin.
Nella Tuulia = Nella on mukava nimi, Tuulia samoin. Jos ette ole suomenruotsalaisia, niin minä henk. koht. kannatan tätä päähänpinttymäni takia. Maria sopisi myös nätisti Nellan perään, vaikka muuten se onkin ihan liian kulutettu. Yhdysnimi Nella-Mari olisi ihana :)
Pojalle (samalla ruotsalaistyylillä):
Kasper
Joonatan
Joonas
Oliver
Matias
Anton
Vilhelm
Viljam
Henrik
Eevert
Julius
Hannes
Hans
Iivar