ei muutu premiumiksi

Tojota on mailma paras auto, ja tekniikka on nykyaikaista, mutta se maine. Miksei se ala jo olemaan premium merkki kuten MB, BMW, AUDI, kai se Volvokin?

Minäkin ostaisin mielelläni Tojotan, mutta se maine kansanautona ärsyttää. Miten te joilla on tojota suhtaudutte tähän seikkaan?
171246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

premiumia koska se on tekniikaltaan vanhanaikainen ja muotoilultaan syvältä. Siitä puuttuu kaikki premium-auton ominaisuudet.

Äänestä

Minua huolestuttaa sen sijaan MB:n, BMW:n, AUDI:n ja Volvon menetetty premiumluokitus tuontiautobuumin muutettua ne työläisten massa-autoiksi.

Mitä merkkejä sitä enää voi ottaa vertailuun kun nykyinen Toyota vaihtuu uuteen?

Äänestä
  • kyllä Audi on vielä säilyttänyt paikkansa Toyotan ja Hondan rinnalla. Bemu ja Mese ovat enempi lippispoikien autoja tätä nykyä.

    Äänestä

Ei se nyt maailman paras ole.

Äänestä

Mitä merkitystä auton maineella jos se täyttää tarpeesi täysin.Ainakaan minä en osta autoa työkavereita miellyttääkseni vaan ITSELLENI!

Äänestä
  • Siis sitä heikkoa itsetuntoako näillä alussa mainituilla ns premiumeilla sitten parannetaan siis onks nää niitä ky...jatkeita kuitenkin?

    Itsetunto on kunnossa ja tarpeeksi suuret mu.... autovalintana Toyota mallista riippumatta vaikka Corolla.

    Äänestä

Premium näyttäisi tarkoittavan sitä, että sen arvo laskee vuodessa reaalieuroissa niin paljon ettei kukaan tavallinen järkevä palkansaaja osta niitä.
Suvun perintörahoilla tai firman kassalla ajavat ovatkin ihan oma juttunsa.
Enkä laske enää yli 10 vuotta vanhoja em. merkin autoja premiumiksi tai muuten useita satojatuhansia ajettuja sellaisia.

Äänestä

Kumpi parempi:
1.Ajat ns. premium autolla.Rahoitus on pankista isolla velalla.Huollot ovat premium tasoisia hintaa myöten.Takuu vain 2 vuotta.Yllättäen varaosiakin kuluu ja ne vasta kalliita ovat.Mutta,naapurit pitävät sinua varakkaana,työkaveitakin saat kuskata tuon tuostakin lounasreissuilla.

2. Ostat toyotan.Laina on hyvin siedettävä ja auton arvo säilyy hyvin.Huollot ovat normihintaisia,takuu 3 vuotta,laatu hyvää ja varaosat kohtuu hintaisia.Työkaverit voivat naljailla autostasi,johon itse olet täysin tyytyväinen.Naapurisi eivät kiinnitä autoosi huomiota.

Äänestä

todennut niin kauan kuin jaksan muistaa että Avensis ON premium! Turha itkeä vastaan. Usko.V. tietää nämä asiat ihan työn puolesta.

Äänestä

Premium-autot ovat merkkejä, jotka ovat asemoineet itsensä hieman kussakin kokoluokassa hieman perusperheautojen yläpuolelle sekä hinnaltaan, että ominaisuuksiltaan. Urheilu- ja Loistoautot ovat sitten jotain muuta.

Perusperheautoissa tärkeimpiä ominaisuuksi ovat edullisuus, pieni polttoaineenkulutus, hyvät tavara- ja sisätilat, houkutteleva varustelu.

Premiumautoissa edellä mainittuja ominaisuuksia on voitu uhrata sellaisten ominaisuuksien alttarille kuin mukavuus, istuimet, äänieristys, verhoilumateriaalit, muotoilu, ajo-ominaisuudet. Hinnan on annettu kasvaa, koska on ajateltu, että asiakkaat, jotka haluavat lisää ominaisuuksia, ovat valmiit niistä maksamaan. Siinä rytinässä on voinut tulla painoa lisää, mutta rahallahan saa isompia moottoreita eikä se polttoaineenkulutus ole tällä ostajaryhmällä ensisijainen valintakriteeri.

Verrattuna saman kokoluokan perusperheautoon, premium-auto voi kuitenkin olla
- ahtaampi, sillä äänieristys, toppaukset ja joskus muotoilukin syövät sisätiloja.
- suuriruokaisempi, sillä painoa on usein enemmän kuin perusperheautossa ja ilmanvastuksenkin viimeiset desimaalit on voitu uhrata ulkonäön alttarille
- suorituskyvyltään vaisumpi osittain painon takia mutta myös siksi, että moottorin ominaisuuksissa on tavoiteltu muuta kuin äärimmäistä kiihtyvyyttä ylärekisterissä.

Eli samalla rahalla saa isomman perusperheauton kuin pienemmän premiumin. Koska kaikilla ei ole käyttöä isoille tiloille, mutta rahat riittävät silti mukavuuteen, on pienemmillekin premium-autoille kysyntää.

No, mitkä sitten ovat premium-autoja, on tietenkin veteen piirrettyä viivaa. Aika lähellä esim. suomalaistenkin autolehtien käyttämää luokitusta on mm. Amerikkalaisen Automotive News -lehden luokitus, jonka mukaan premium merkkeinä voidaan pitää seuraavia: Alfa Romeo, Audi, BMW, Cadillac, Jaguar, Lancia, Land Rover, Lexus, Maserati, Mercedes-Benz, Mini, Porsche, Saab ja Volvo.

Toyota on perusperheauto kuten esim. Fiat, Ford, KIA ja Opel.

Äänestä
  • siis Toyota ei ole koskaan ilmoittanut ko. merkin olevan tai edes pyrkivän olemaan ns. premium-merkki. Toyotan virallinen premium-merkki on Lexus. Suomessa korkean autoveron maassa hyvästä tavallisesta käyttöautosta ei kannata väkisin yrittää vääntää premiumia.

    Äänestä

  • Saab,Volvo ja Mini eivät ole Saksassa eikä Euroopassa premium autoja.Ja varsinkaan Cadillacia ei arvosteta huonojen materiaalien ja onnettoman työn laadun vuoksi.Jaguar ja Maserati kuuluvat taas Luxus ryhmään.Suomessa ilmeisesti ollaan valmiita autojen korkeiden hintojen takia nostamaan premium ryhmään autoja, jotka ovat euroopassa normaaleja keskiluokan kulkineita.Ja mitä tulee Amerikkaan niin siellä kaikki Eurooppalainen tarkoittaa vähintään premiumia.

    Äänestä

  • Euroopassa kirjoitti:

    Saab,Volvo ja Mini eivät ole Saksassa eikä Euroopassa premium autoja.Ja varsinkaan Cadillacia ei arvosteta huonojen materiaalien ja onnettoman työn laadun vuoksi.Jaguar ja Maserati kuuluvat taas Luxus ryhmään.Suomessa ilmeisesti ollaan valmiita autojen korkeiden hintojen takia nostamaan premium ryhmään autoja, jotka ovat euroopassa normaaleja keskiluokan kulkineita.Ja mitä tulee Amerikkaan niin siellä kaikki Eurooppalainen tarkoittaa vähintään premiumia.

    autolehdet nuo premiumit ovat määritelleet eikä ne vaihdu sen mukaan missä maassa ollaan.

    Äänestä

Mitä/mikä on premium?

Lainaus Lexuksen esitteestä

>Japanilainen muotoilu pyrkii yksinkertaisuuteen taidokkaalla materiaalien käytöllä. Se tavoittelee kaikkein pienimmillä resursseilla kaikkein aidointa muotoa. Tälle on oma sanansakin, muda, joka merkitsee tarpeettoman tuhlauksen välttämistä.<

Olisko tämä sitä mautonta ja hajutonta harmaata joka kuitenkin meitä aika useita miellyttää.

Äänestä

Eipä tule pahemmin ajateltua mitään mainetta, kun autolla huristelen.
Uuden Avensiksen ostin tänä vuonna, koska varallisuuteni ei riitä BMW:hen ja mielestäni Avessa on ominaisuudet kohdallaan käyttöäni varten.

Ihan samantekevää mitä muut ajattelee tai onko autolla jokin tietty maine(paitsi hintti-Audia en huolisi).

Äänestä

Niin, Auriksen ja uuden Corollan myötähän koko tojon nykymallisto ON premiumia.

Äänestä
  • Taidat sittenkin olla tosissasi. Voi voi!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vaikka kuinka olisi hyvä kirjoitti:

Tojota on mailma paras auto, ja tekniikka on nykyaikaista, mutta se maine. Miksei se ala jo olemaan premium merkki kuten MB, BMW, AUDI, kai se Volvokin?

Minäkin ostaisin mielelläni Tojotan, mutta se maine kansanautona ärsyttää. Miten te joilla on tojota suhtaudutte tähän seikkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu