Olemme kaksi vaaleaa naista lähdössä lomalle Tunisiaan. Millainen suhtautuminen siellä naisiin esim nyt ramadan aikaan? Tottakai omalla käyttäytymisellä ja pukeutumisella voi asiaan vaikuttaa mutta miten yleensä...? pitäisikö varautua jollain lailla? Kokemuksia
Kaksi naista Tunisiassa
Blondit maailmalla
81972
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
1 Pukeudutte burkhaan, eli pään, hiukset , kasvot ja vartalon peittävään kaapuun.
2. Pidätte aina julkisilla paikoilla liikkuessanne miespuloisen sukulaisen mukananne.
niin kuin olisitte muuallakin.?????? Pakkaatte järjen mukaan ja kun toiselta järki loppuu, niin toinen kaivaa kapsäkistään sen esiin. Näinhän pitää tehdä missä vaan ollessaan. Pidätte toisistanne huolta. Se on siinä! Tunisia on sivistysvaltio ja ainakin he ovat tottuneet turisteihin (myös blondeihin), mutta te ette ole tottuneet sen enempää tunisialaisiin kuin muuhunkaan teille uuteen. Ramada ei koske turisteja, eli syökää siellä missä safkaa on tarjolla ja hyväksykää heidän omat erityispiirteensä.
Voitte olla ihan rauhassa. Mekin olimme kahdestaan eikä mitään hämminkiä. Totta kai paikalliset ovat uteliaita, mutta kun tiukkana pysyy, antavat olla rauhassa.
ramadan paljoo löysennä paikallisten Muhamettien eteenottovieteriä.
Varautua matkaan voi ottamalla hepatiitti, yms -rokotukset sekä varaamalla riittävä määrä kondomeja käsilaukkuun ja shortsien taskuihin. Koskaan niitä ei ole liikaa, paikallisia Muhametteja kiinnostaa vaaleat pohjoismaalaiset blondit.
Kotimatkalle koneeseen kannataa varata muutama jääpussi pepun alle. Niitä saa myös koneesta lentoemänniltä ja stuerteilta rohkeasti kysymällä.
Voitte myös varautua siihen, että lomaromanssinne tulevat muutaman päivän kuluessa perässä tänne Suomeen. Elikkäs kannattaa antaa varoitus nykyiselle poikaystävälle, ettei tule yllätyksenä.
Hyvät reissut, toivottavasti matka menee hyvin ja kotiin on kiva tulla!
Lomaromansseja emme todellakaan ole hakemassa!!
Intiassa, vietnamissa yms matkanneena elintaso tai kulttuuri ei kyllä paljon paniikkia aiheuta. Sopeudumme aina matkustaessamme kohdemaan tapoihin, vaikkakin emme ajatelleet pukeutua burkhaan;)
Olemme vain ihmetelleet keskustelupalstojen voimakkaasti kahtiajakautuneita kommentteja.. Toiset ovat voimakkaasti sitä mieltä että ei ikinä että ahdisteltiin aivan mielettömästi ja toiset taas kertovat ettei ollut mitään ongelmia..
..nyt alkaa olla jo matkakuumetta..ihanaa päästä reissuun ja tutustua uuteen maahan ja kulttuuriin
voin vakuuttaa, että jos pukeutuisitte burkhaan niin varmasti saisitte huomiota.
Jos kerta olette maailmaa matkanneet niin tuskinpa mitää kulttuuri shokkia tulee.
Ihmiset ovat kyllä avoimia verrattuna suomalaisiin, joten en yhtään ihmettele jos jotkut matkaajat ovat paikasta kauhuissaa. Tunisiassa on ihan sama meininki kuin missä tahansa etelä-euroopan maassa italia, espanja...
kyllä kaikki tiukan ei sanan ymmärtää, eikä itselläni ole ollut sen kummempia ongelmia vaikka olenki kyllä brunette...
hyvää matkaa :) !!!!!!!!!!!
Suomesta ostetut ondomit ovat aivan liian isoja, ne eivät pysy paikallisten päällä, joten osta vasta sieltä. Miksi muuten jääpaloja pepun alle lentokoneessa?
"Olemme vain ihmetelleet keskustelupalstojen voimakkaasti kahtiajakautuneita kommentteja.. Toiset ovat voimakkaasti sitä mieltä että ei ikinä että ahdisteltiin aivan mielettömästi ja toiset taas kertovat ettei ollut mitään ongelmia"
Se riippuu ihan siitä mihin on tottunut, kaikki ihmiset eivät ole tottuneet olemaan huomion keskipisteenä, minä nautin siitä. Olen siis sitä mieltä että minua ei ahdisteltu