ICSI

jolla on kokemusta mikrohedelmöityksestä että hedelmöitetäänkö siinä useampi munasolu mahdollista pakastamista varten, jos hyviä munasoluja tulee useampia? Niinhän tehdään IVF:ssä mutta kuinka ICSI:ssä? Olisin kiitollinen vastauksista ..!
2358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kaikki kerätyt munasolut yritetään kyllä hedelmöittää icsi:ssäkin.
Meillä tehtiin niin, että puolille munasoluista suoritettiin icsi ja puolten annettiin hedelmöittyä itsestään, mutta tämä varmaan riippuu tapauksesta.
Jatko ihan samalla lailla kuin ivf:ssä, eli jos alkioita tulee useita, ylimääräiset voidaan pakastaa.

Äänestä
  • vastauksesta! Hyvä kuulla, että samalla lailla toimitaan ku IVF:ssäkin!
    Saapi sitten nähdä kuinka meidän kohdalla toimitaan kun se aika tulee kuukauden-kahden päästä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertoisiko joku kirjoitti:

jolla on kokemusta mikrohedelmöityksestä että hedelmöitetäänkö siinä useampi munasolu mahdollista pakastamista varten, jos hyviä munasoluja tulee useampia? Niinhän tehdään IVF:ssä mutta kuinka ICSI:ssä? Olisin kiitollinen vastauksista ..!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu