Suksen voiteluteline

Onko kenelläkään tietoa, mistä saisi tilattua yksinkertaiset voitelutelineet luistelusuksille. Voi olla vaikka lautaan tai pöytään kiinnitettävät palikat. Voin kyllä tilata ne netistäkin, mutta jos löytyy satakunnan alueelta sellainen paikka missä niitä myydään. Niin aina parempi.
96452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

www.koskenmetalli.net

Äänestä

löytyy myös www.johanlind.com

Äänestä
  • Minusta nuo johan lindin kolme palikkaa on ollut tosi kätevät. makso ne nyt jonkun verran, mutta ne on varmasti elinikäiset.

    Äänestä

Vaikka maksaa, osta puurun teline tai mikä hyvänsä missä suksi ei ole pistemäisesti tuettu.

Ongelma on se, että voidellessasi rauta kuumentaa pohjia ja myös suksen runkoa. Kun suksi taipuu painaessasi raudalla, painepiikin kohdalla sekä pohja että suksen runko lämpenevät enemmän. Kun runko lämpenee, se pehmenee. Varsinkin kärki menee pilalle. Pistemäinen tuki muodostaa aina painepiikin raudan kuljetuksessa. Paineen kohdalla lämpö liikahtaa, se on paha.

Sen vuoksi on parempi ostaaa loppuiäksi Puurun teline. Säästät monet sukset. Eläkeikään asti.

Johan Lind on hyvä voitelija. Suksesta ja telineistä hän ei ihan kaikkea tiedä. Johan on sentään face to face fanittanut Kauppilan Eeroa :-)))))

Äänestä
  • Juu Puurulla olen selvinnyt pari talvea kivasti ja sen kun laittaa kasaan, niin heittää kesäksi vaikka talon ylisille ja on pian taas toimintavalmis kun tarvitaan. Sitä pitää vaan vähän imuroida, kun se pöly kerääntyy siihen kiinni, mutta muuten se on oikein hyvä.

    Notta sillee.

    Äänestä

löytyy sotkamosta numerosta 0400-758527 eikä ole lähekään niin kallis kuin muut mainitut telineet.

Äänestä

palikat on hyvä ja halpa ratkaisu. Esim. Black & Deckerin monitoimipenkki on myös riittävän hyvä.

Varsinaisissa voitelutelineissä on se huono puoli, että pitäisi tilata myös voitelutelineen kiinnitysteline. Nimittäin nuo voitelutelineet eivät pysy paikallaan voidellessa ilman sitä kiinnitystelinettä..

Äänestä
  • voitelutelineet ja pöytään kiinnitettävät palikat ovat kaksi eri asiaa ja monitoimi penkit kuulutvat noihin palikoihin.

    Äänestä

  • Nyt ei ymmärrä....siis pöytään kiinnitettävä malli laitetaan kiinni esim pöytään ei siinä mitään erillistä telinettä tarvita!Ja koitappa siklata lack and deggeriiin kiinnitettyyn suksea niin huomaat miksi se ei oikeen onnistu.......????

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kimmo jönkke kirjoitti:

Onko kenelläkään tietoa, mistä saisi tilattua yksinkertaiset voitelutelineet luistelusuksille. Voi olla vaikka lautaan tai pöytään kiinnitettävät palikat. Voin kyllä tilata ne netistäkin, mutta jos löytyy satakunnan alueelta sellainen paikka missä niitä myydään. Niin aina parempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu