Rintamamiestalon osto?

1958 ja alkuperäinen.

Moi! olis sukulaisella myynnissä vanha puutalo.Perinteinen 2ja puol kerroksinen .Kaikki pinnat,ikkunat,kaapistot jne alkuperäiset. Eli kulumaa siellä täällä.Vuosien varrella uusittu ainostaan öljylämmitys härpäkkeitä,kiuas ja katto tiilet. Eli talo on niin 60lukua kun voi olla. Kysynkin mitä maksaa tuollasen pieni siistiminen/uusistaminen? Kohteet olis aluksi: wc, sauna/pesutilat ja keittiön kaapit. Ei mitään luxusta vaan ihan bauhaussin halvinta laatua. Laskeskelin et 30000e?? Tehtäis talkoilla ite.Vastatkaa please et saan mielenrauhan.

14

5772

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekee niin

      kamat saa 10000 helposti.

      Mutta tuo loppu 20000 menee salaojiin, ikkunoihin yms tarpeelliseen ja tarpeettomaan lisälämmöneristämiseen.

      • Uudet ikkunat

        Miksi ikkunat pitää vaihtaa? Ikkunoiden takaisin maksuaika on ihan kauhea, jos ajatellaan säästönä lämmityskustannuksissa.


    • ostatte

      alkuperäisasussaan olevan rintamiestalon, voitte laskea sen kauppahintaan saman verran lisää enenkuin remontit on tehty. Tuon ikäinen talo vaatii paljon remppaa, mutta yleensä sitä ei tarvitse tehdä kaikkea kerralla. Hyvä, jos öljykeskuslämmitys on kunnossa. Entä sähköt, vesijohdot, viemäriputket, salaojat, ikkunat? Onko katot suorat, entä lattiat? Pysyykö lämmin? Onko kosteusvaurioita?
      Rintamiestalo on kiva talo asua, mutta kyllä remontti on enemmän kuin siistimistä ja keittiön kaappien vaihto.

      • All In

        Kerrankin joku puhuu oikeasti asiaa, korjauskulut on
        tosi suuret, mutta yleensä talossa pystyy asuun samalla kun sitä remppaa. Rintamamiestalossa on kyllä ihan toimivia pohjaratkaisuja, mutta yleensä vähän liianvähän korkeutta. Esim Ovet on 8x20 ovia ja ne on aika kalliita ja sähköjärjestelmien muutokset on työläitä ja kalliita. Mutta mikään ei ole mahdotonta ja ei siihen remonttiin ihan toista talon hintaa mene.


    • 1958

      Lähetään ulkopuolesta liikkeelle. Salaojista en tiedä mitään ,mut eipä tuohon ainakaan näytä mitään lammikoita kertyvän.Hiekka piha. Kellarissa oleva pieni autotalli myös kuiva(patteri päällä jatkuvasti) Viemärit alkuperäset ,mut käyttäjiä on ollu vaan yksi vuodesta 74 eli käyttö vähäistä?? Ikkunat pokat hyvät,ei yhtään mätää tai edes maalin hilseilyä.
      Sisällä kaikki vanhaa,ei kaakelia missään eikä laminaattia. Kaikki sähkörasiat alkuperäisiä. Asukki on 84v ukko joka on pitänyt yläkertaa kylmänä tai just sen verran ettei patterit jäädy. Hyvänä puolena pidän hintaa,isoa tonttia,talon yleisilmettä(alkuperäinen) ja sijaintia....

    • tarve riippuu

      täysin omasta vaatimustasosta, mikä onkin
      omakotiasumisen loistavin puoli.
      Nykyään tuntuu oleva ihme tyyli
      "heti kaikki uusiksi" jolloin
      saa helposti kulumaan mielettömästi rahaa/aikaa ja hermoja.
      Mutta jos talossa katto ja sokkeli on suht kunnossa
      ja ikkunatkin paikoillaan ja osaa ottaa asumisen
      silleen lunkisti niin tosi vähällä pärjää.
      Tuo 30000e riittää loistavasti jo melkoiseen remonttiin
      varsinkin kun itse tekee.
      Itse ostin parikymmentä vuotta sitten samanlaisen
      ja olen aina muutaman tonnin vuodessa laittanut
      paikkojen uusimiseen ja modernisointiin ja nytten
      rupee olemaan priimakunnossa.

      • tapa ja

        Tämä on oikea tapa ja niin tavattoman ylenkatsottu. Tuo kaikki nyt ja heti tänne ja elämä valmiiksi mentaliteetti on väärä asenne rintsussa. Rahaa pala enemmän kuin uuden ostaminen ja lopputulos ei ole siltikään uusi.


      • 1958

        Tuo viimmeisin oli parhaita juttuja joita olen netistä löytänyt... KIITOS!!!!!


      • katsoa hinnat!
        1958 kirjoitti:

        Tuo viimmeisin oli parhaita juttuja joita olen netistä löytänyt... KIITOS!!!!!

        Remppa maksoi enemmän kuin talo!


    • kokemuksia´´

      Jos kohteen kunto tyydyttää, älkää tehkö heti mitään. Asukaa vuosi-puolitoista ensin ja katsokaa ja opetelkaa miten talo käyttäytyy. Samalla aikaa suunnitelmat ehtii muuttua moneen kertaan. Olemme puolentoista vuotta asuneet vanhassa rm-talossa ja nyt alkaa olla kuva selvä mitä rempataan ja miten. Isoja liikkeitä ei tarvitse tehdä, suihkun puute korjataan keväällä. Pientä pintaa pikkuhiljaa sieltä täältä ja se on siinä.
      http://www.rintamamiestalo.fi/portal.php

    • -esimerkki-

      Noi on yleensä loputtomia työmaita. Tai sitte täytyis lähteä ajatuksesta, että vaan asutaan ja välttämätön korjataan..

      Mutta kun sitä välttämätöntä tuppaa löytymään aina kun jotain muuta korjaa ja lopulta talo on kalliimpi kuin uusi, vaikka on edelleen se vanha talo. Erona myös se, että elätte vuosia, tai vuosikymmeniä enemmän tai vähemmän remontin keskellä - näin se vaan yleensä menee..


      Lähiesimerkkinä siskolikka, joka perheineen hommasi moisen rintamamiestalon ~15 vuotta sitten.

      Remontoitiin ensin keittiötä, olohuonetta, makuuhuonetta jne.. Sitte maalattiin taloa ja tehtiin yläkertaan makuuhuonetta ja kuistia lämpimäksi.
      Näiden jälkeen oli pannuhuonetta ja putkiremppaa, kellarin saunatilan peruskorjausta - siihen liittyen talo myös salaojitettiin.
      Jossain vaiheessa kaikki sähkötkin on pantu uusiksi ja muutettu kelvoton autotalli harrastetilaksi - en enää muista milloin.
      Viime kesänä taisi olla vuorossa peltikatto ja sen alta löytyneet yllärit. Nyt suunnitteilla olikin jo sisätilojen pintaremonttia, sillä olihan aiemmasta jo 15 vuotta. Ai niin ja kaikki ikkunatkin uusittiin kolmisen vuotta sitten - voi luoja..

      Eipä käy kateeksi..

    • pilkkuiita

      Ostimme rm-talon vm.-49 vuonna 2001. Heti laitettiin keittiö, joka oli alkuperäinen, 18000mk ite tehtynä. WC uusittiin, vanha pönttö ei toiminut, uusi oli meillä odottamassa käyttöä jo useamman vuoden (saatiin aikoinaan halvalla, ni ostettiin varastoon). Lavuaari vanha mutta toimiva, hana ym. uusiksi. Pinnat uusiksi vessasta. Ite tehtiin. Olohuoneen tapetointi, ite. Lattioilta vanhat muovimatot (irralliset) pois, olivat aikansa muoti-ilmiö. Alla oli kaunis lautalattia. Saunaan uudet lauteet lahojen tilalle. Muuten vaan siivoamista, siistimistä, ikkunoiden tiivistämistä jne. Kaikki tämä 1,5 kuukaudessa.

      Talvi tarkasteltiin tilanteita ja eleltiin onnellisina omassa KODISSA. Monta kämppää oli aikasemminkin ollut, mutta nyt oltiin kotona.

      Seuraavana kesänä uusittiin katto. Rahaa meni n. 3000€, ite tehtiin.

      Kolmisen vuotta sitten uusittin vesijohto, kun oli aikansa eläny. Rahaa meni n. 500€, ite tehtiin mitä voi. Salaojat on vanhat ja toimii.

      Nyt oli kaupungin puolesta edessä viemärien uusiminen koko kadulla, lakikin jo vaati muutoksia (jäte- ja salaojaym.vedet erikseen). Rahaa meni tarvikkeineen n. 3500€, ite tehtiin.

      Kellarikerros meillä on edelleen betonipunkkerina ja pysyy. Rm-talossa kuuluu olla niin. Takkahuoneet on nykyajan hömpötyksiä. Kipsilevyä ei meille tule, tai tämä akka häipyy. Mieluumin kupruilevat pinkopahvit, ne on aidot. Ikkunoita ei vahdeta nykyaikaisin alumiinipaskoihin, tai tämä akka häipyy. Sittenhän ei enää edes ilmastointi toimisi oikein. Sillon aikoinaan käytiin katsomassa muitakin rm-taloja. Pilattuja olivat. Muovisia ja haisivat. Alkuperäinen sen olla pitää. Mielestäni öljylämmityskin on turhanaikainen härpäke, takalla ja muilla tulisijoilla pärjää kummasti (yht. 6kpl), sähkölämmitys on vaan tukena (patterit asetetaan vakipakkasten tultua n. 15 asteeseen).

      Kalleus on siis juuri asujan korvien välissä.

    • NoPpa07

      Meillä myös harkinnassa 50-luvun rintamamiestalo. Arvioikaa vähän tulevia kustannuksia, kuin myös niitä kustannuksia joita taloon on JO mennyt. Eli viime vuonna tehty ainakin:
      -salaojat
      -ulkomaalaus
      -keskikerrokseen (k, oh, mh) melkein kaikki, lattiat, seinät, katot, wc
      -uudet sähköt vedetty (myös yläkertaan, joka siis nyt täysin avointa tilaa, ei tehty mitään muuta.)
      -uudet putket

      Mitä nämä ovat noin SUURINPIIRTEIN tulleet maksamaan? Eikö nää ole kuitenkin aika isoja juttuja, ja ne on jo tehty?!

      Meille jäisi:

      -Katto (5000? vai enemmän?)
      -Kellarikerrokseen kaikki uusiksi, sauna ja pesutilat, takkahuone..
      -Yläkerta kokonaan.

      Kiitos jos joku viitsii vastailla ja pohtia! =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1446
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1041
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      861
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      660
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe