APUA

kuka kertois miten hämähäkit siis tälläset ihan tavalliset hämähäkit sais asunnosta pois? niitä on paljon ulkona ja sisällä.imuroin seitit ja otan kiini kun nään mutta niitä riittää ja riittää.Todella inhottavia.
81057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

auttaisko asiaan jos imuroisit ne hämähäkitkin?

tai linttaisit yksi kerrallaan?

tai tunkisit joka paikkaan hyönteismyrkkyjä?

tai odottaisit että tulee talvi ja pakkaset?

tai hankkisit liskon/siilin ja päästäisit sen metsästämään?

tai antaisit olla?

Äänestä

Miksi niistä haluat eroon? ((=

Äänestä

Ihan vähän luonnon omaa kiertokulkuu tähän väliin.

Jos inhoat muita pikku ötököitä yhtä paljon kuin hämähäkkejä, kannattaa jättää vähän seittejä ja hämähäkkejä. Kyllä ne hämähäkit enemmän sinua pelkää.

Äänestä

Hämähäkkejä on luultavasti triplamäärä mitä ikinä tulet näkemään.Et pääse niistä koskaan eroon.

Suosittelisin että tyydyt kohtaloosi ja jatkuvan tappamisen sijasta keskittyisit hyväksymään ne osana luontoa ja antaisit niiden vain olla.

Kun jätät ötökät,myös ampiaiset ym,rauhaan niin huomaat yllättäen että myös ne jättävät sinut rauhaan.Naura vain mutta näin se menee.

Äänestä
  • kotona ja puutarhassa

    Äänestä

  • tappaa kirjoitti:

    kotona ja puutarhassa

    Voi järkytys mitä täällä keskustellaan X)

    Itse siedän kaikkia muita öttiäisiä, mutta mulla on kans ollu ihan pennusta asti hämispelko, mutta valikoitunut sellainen. Eli ne pienet kivillä hyppelevät susihämähäkit on kivoja, lukit menee, samoin tarantulat menee MUTTA ne verkkoa kutovat hirviöhämähäkit saa kylmät kauhuväreet välittömästi niskaan. Ihan pienetkin sellaiset, ja hyi niitä leijuu jopa ilmassa seittilangoissaan vaanimassa että pääsevät suuhuni (AAARGGGH)tai hiuksiini vaanimaan korvaanryömimistilaisuutta, mutta jos olette nähneet metsässä niitä isoja, ja ne on I-S-O-J-A, ne jotka kutoo melkein kymmenen metrin seittilangan puusta toiseen ja liukuvat sitä pitkin paksuine takaruumiineen ja vain odottavat sumeaa hetkeäni -JA naps, ne takertuvat vihreillä myrkkykynsillään ihooni ja imevät kuiviiin! Siis hyiiiissssaat**a! 8@ Joo kiva mennä marjaan ja sieneen.

    Onks jollain muulla tällanen terve fobia pelkästään seitinkutojahämiksiin? Arvatkaa tykkäsinkö lastenlaulusta hämä-hämä-häkki kiipes langalle ... B)

    Mutta hyihyi, edes niin inhottavan iljettäviä luonnottomia olentoja kuin seittihämiksiä ei saa tappaa! Sitäpaitsi se tuo huonoa onnea! Niih.

    Äänestä

3 vuotta ollut miljoonia hämähäkkeja asuntoauton seinissä ja joskus niitä pääseen sisällekin.
Kaikenlaiset myrkyt on kokeiltu mutta mäntysuopaliuos veteen sekoitettuna suihkepullossa näyttää tappavan jo parina iltana suihkutettuna.
Harmi kun ei muistanut vanhaa keinoa jo vuosia sitten

Äänestä
  • En nyt ymmärrä, että miksi hämähäkit pitäisi saada myös ulkoa pois? Siis ulkona niiden kuuluukin elää ja tulevat elämään enemmän kuin sinun pienen ikäsi, joten miksi kauhistella hämähäkkejä ulkona? :-D Tärkeitä hyötyeläimiä ovat. Itse en ole mitenkään hämähäkkikammoinen, mutta jos satun huomaamaan sellaisen sängylläni, niin ottaisin kiinni ja veisin pihalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joka paikassa kirjoitti:

kuka kertois miten hämähäkit siis tälläset ihan tavalliset hämähäkit sais asunnosta pois? niitä on paljon ulkona ja sisällä.imuroin seitit ja otan kiini kun nään mutta niitä riittää ja riittää.Todella inhottavia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu