APUA

joka paikassa

kuka kertois miten hämähäkit siis tälläset ihan tavalliset hämähäkit sais asunnosta pois? niitä on paljon ulkona ja sisällä.imuroin seitit ja otan kiini kun nään mutta niitä riittää ja riittää.Todella inhottavia.

8

988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hämyhämppy

      auttaisko asiaan jos imuroisit ne hämähäkitkin?

      tai linttaisit yksi kerrallaan?

      tai tunkisit joka paikkaan hyönteismyrkkyjä?

      tai odottaisit että tulee talvi ja pakkaset?

      tai hankkisit liskon/siilin ja päästäisit sen metsästämään?

      tai antaisit olla?

    • Miksi niistä haluat eroon? ((=

    • lollu

      Ihan vähän luonnon omaa kiertokulkuu tähän väliin.

      Jos inhoat muita pikku ötököitä yhtä paljon kuin hämähäkkejä, kannattaa jättää vähän seittejä ja hämähäkkejä. Kyllä ne hämähäkit enemmän sinua pelkää.

    • -----------------------

      Hämähäkkejä on luultavasti triplamäärä mitä ikinä tulet näkemään.Et pääse niistä koskaan eroon.

      Suosittelisin että tyydyt kohtaloosi ja jatkuvan tappamisen sijasta keskittyisit hyväksymään ne osana luontoa ja antaisit niiden vain olla.

      Kun jätät ötökät,myös ampiaiset ym,rauhaan niin huomaat yllättäen että myös ne jättävät sinut rauhaan.Naura vain mutta näin se menee.

      • tappaa

        kotona ja puutarhassa


      • ihmisniljake
        tappaa kirjoitti:

        kotona ja puutarhassa

        Voi järkytys mitä täällä keskustellaan X)

        Itse siedän kaikkia muita öttiäisiä, mutta mulla on kans ollu ihan pennusta asti hämispelko, mutta valikoitunut sellainen. Eli ne pienet kivillä hyppelevät susihämähäkit on kivoja, lukit menee, samoin tarantulat menee MUTTA ne verkkoa kutovat hirviöhämähäkit saa kylmät kauhuväreet välittömästi niskaan. Ihan pienetkin sellaiset, ja hyi niitä leijuu jopa ilmassa seittilangoissaan vaanimassa että pääsevät suuhuni (AAARGGGH)tai hiuksiini vaanimaan korvaanryömimistilaisuutta, mutta jos olette nähneet metsässä niitä isoja, ja ne on I-S-O-J-A, ne jotka kutoo melkein kymmenen metrin seittilangan puusta toiseen ja liukuvat sitä pitkin paksuine takaruumiineen ja vain odottavat sumeaa hetkeäni -JA naps, ne takertuvat vihreillä myrkkykynsillään ihooni ja imevät kuiviiin! Siis hyiiiissssaat**a! 8@ Joo kiva mennä marjaan ja sieneen.

        Onks jollain muulla tällanen terve fobia pelkästään seitinkutojahämiksiin? Arvatkaa tykkäsinkö lastenlaulusta hämä-hämä-häkki kiipes langalle ... B)

        Mutta hyihyi, edes niin inhottavan iljettäviä luonnottomia olentoja kuin seittihämiksiä ei saa tappaa! Sitäpaitsi se tuo huonoa onnea! Niih.


    • tappajaaa

      3 vuotta ollut miljoonia hämähäkkeja asuntoauton seinissä ja joskus niitä pääseen sisällekin.
      Kaikenlaiset myrkyt on kokeiltu mutta mäntysuopaliuos veteen sekoitettuna suihkepullossa näyttää tappavan jo parina iltana suihkutettuna.
      Harmi kun ei muistanut vanhaa keinoa jo vuosia sitten

      • Skriikker

        En nyt ymmärrä, että miksi hämähäkit pitäisi saada myös ulkoa pois? Siis ulkona niiden kuuluukin elää ja tulevat elämään enemmän kuin sinun pienen ikäsi, joten miksi kauhistella hämähäkkejä ulkona? :-D Tärkeitä hyötyeläimiä ovat. Itse en ole mitenkään hämähäkkikammoinen, mutta jos satun huomaamaan sellaisen sängylläni, niin ottaisin kiinni ja veisin pihalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10253
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2191
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2048
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      981
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      973
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe