onko erityisopettajaksi pätevä jos on luokanopettaja ja lueskellut avoimessa yliopistossa joutoaikoinaan erkan perus- ja aineopinnot? Eli siis kai entisaikaan olivat appro ja cumu.
kertokaapas mulle
ymmyrkäinen
11836
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei. Tätä varten on erikseen yliopistoissa erikoistumisopinnot valmistuneille maistereille. Joutoaikana lueskeltu cumu on eriasia kuin pätevyys.
kuitenkin, jos joskus aiot pätevöityä. Saat luultavasti joitain osioita opnnoista korvattua cumun opinnoilla.
ettei se oikotietä onnistu, tuli asiasta väittelyä. Minusta itsestäni ei siis ole kysymys, minullaei ole approa eikä cumua...
enempää opintoja tarvita! 35ov pätevöitymiskoulutuksessakin, joka täsmää tuon appron ja cumun opintomäärien kanssa (yht.35). Asia on vielä niin, että tuo pätevöityminenkään ei tee erityisopettajaksi. Erityisopettajuus/erityislasten kanssa työskentely yleensäkin vaatii näkökulman, ei opintoviikkoja!
"...Erityisopettajuus/erityislasten kanssa työskentely yleensäkin vaatii näkökulman, ei opintoviikkoja! "
Ja tuo näkökulma kypsyy ja tulee realistiseksi opintopisteiden eli oikean koulutuksen myötä. Hyvällä tahdolla ja näkökulmalla ei ole merkitystä jos se yhdistyy tietämättömyyteen.
nim. kouluttautunut näkökulmainen erkka
mieltä ;)
Koulutus on olennainen, näkemys on sen osa. Näen työssäni erityiskoulussa aivan liikaa tohelointia epäpätevien erityisluokkaa opettavien opettajien taholta.
Minä olen kuitenkin työskennellyt opettajan kanssa pienluokassa joka ei ole pätevä erityisopettaja. Eli hän on erityisluokan opettaja mutta ei erityisopettaja.
"pätevä" vai ei jollei ole sopiva.
Miksei opettajien kaaliin mene ettei pelkästään kirjatiedolla tee hevonpaskaa.
opettajan tai erkan vakituista virkaa/tointa ei saa vaikka olisi kuinka luonnonlahjakkuus ja sopiva ellei ole sitä kirjatiedoilla hankittua muodollista pätevyyttä.
Miten niin ei mene? Ehkä tuo on uusi oivallus sulle ittellesi kun sitä niin reteesti esittelet.
Kirjoista voi muuten oppia paljon hyödyllisiäkin asioita, esimerkiksi kysymysmerkin käyttöä. Ekaluokkalainen tyttäreni voisi mielellään opettaa sen sinulle.
Urpo!!