Varkauden hyvät puolet

ovat:

Tässä keskustelussa ei valiteta mistään! Ei politiikasta, kaupungin tekemisistä, paperimiehistä, palkoista, keskustelun tasosta, varkautelaisista, ei sitten mistään, onko selvä! Ei valiteta edes keskustelun avaamisesta tai avaajasta, tehdään se vaikka uudessa keskustelussa. Tässä keskustelussa kerrotaan Varkauden hyvät puolet, katsotaan paljonko niitä on, laitetaan vaikka miinuksille toinen keskustelu.

Hyvää Varkaudessa: pyöräilytiet, Kämäri, yllättävän paljon vesistöä ja luontoa teollisuuskaupungiksi, ei parkkimittareita eikä maksullisia parkkeja; paljon parkkipaikkoja (tämän kääntöpuoli toiseen keskusteluun, kiitos), sijainti kahden "ison tien" risteyksessä.

36

2840

    Vastaukset 36

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin päin

      meillä Varkaudessa on todella paljon hyviä asioita noin pääsääntöisesti,terveydenhoito,koulutus,liikuntapaikat muutamia mainitakseni. Valittaa voi aina,mutta totuus on toisenlainen,palveluja on,välimatkat on pieniä jne.Varkaus on hieno paikka olla ja elää.Eläköön Varkaus

    • Truth is out there

      ...se, että tuppukylästä pääsee halutessaan pois.

    • - Toi Vesistöt mainittiin , niiden monimuotoisuus on moonelta jäänyt huomaamatta; saaristot, nuotiopaikat aavat selät, puhtaat ja kalaisat vedet.
      - Laskettelu ja hiihtomahdollisuudet aivan kaupungin keskustassa.
      - puhdas ja raikas juomavesi
      - sopivasti liikennevaloja
      - mukavan kansainvälinen populaatio
      - ainoa ulkomaalainen jääkiekkoseura Suomessa.
      - vapaa-ajan harrastusmahdollisuudet
      - kaksi kansanedustajaa näin pienestä kaupungista
      - mukavia ihmisiä

      Jatkakoon seuraava listaa!

    • yksiö 14m2

      Minusta kaupunki on sopivan pieni !

      Kaikkialle pääsee alle 30min

      Tiiviisti rakennettu ja siten vedet ja

      lämmöt toimii hyvin !

    • -abc-

      Parasta Varkaudessa on että täällä voi asua "maaseutumaisesti kaupungissa", omassa talossa, mutta ilman että palvelut olisivat kuitenkaan kaukana. Ja kaiken tämän elintason voi saavuttaa myös normaalilla työnteolla ilman että tarvitsee velkaantua useiden sukupolvien ajaksi eteenpäin. Oman kodin saa varsin lyhyellä maksuajalla eikä tarvitse asua lainkaan vuokralla. Tämä on mahdotonta esimerkiksi pääkaupunkiseudulla.

      • Kahvinpaahtaja

        "Tämä on mahdotonta esimerkiksi pääkaupunkiseudulla."

        Onko?

        :)


      • -abc-
        Kahvinpaahtaja kirjoitti:

        "Tämä on mahdotonta esimerkiksi pääkaupunkiseudulla."

        Onko?

        :)

        Eihän mikään tietysti mahdotonta ole... Kysehän on toki myös arvostuksista. Toisille riittää kanahäkissä asuminen, toiset taas haluavat omaa rauhaa.

        Mutta se oma rauha on pääkaupunkiseudulla vähän turhan kallista. Useimmille se tietää elinikäisen asuntolainan ottamista ja sitä että merkittävä osa hankituista rahoista menee lainan hoitoon. Ollaan koko ajan tiukilla ja aina on kauhea kiire. Varkaudessa pääsee asumaan reilusti ja jopa järvien rantamille paljon edullisemmin.

        Pelkästään taloudellinen elintaso rakentuu kuitenkin siitä, miten asut ja kuinka paljon kuukausittaisista tuloista jää ylimääräistä asuntolainan maksun jälkeen. Ja tietysti, kuinka kauan lainaa maksat: 15 vuotta vai elinikäsi. Ja taloudellinen elintaso on kuitenkin vasta pienin osa elintasosta: millainen ympäristö, onko luontoa, onko vesistöä, onko aikaa ihmissuhteille vai ainainen kiire jne.

        Yksi hyvä puoli pääkaupunkiseudussa kuitenkin on: sieltä pääsee nopeasti pois oikein moottoritietä pitkin.


      • ex-kyläläinen
        -abc- kirjoitti:

        Eihän mikään tietysti mahdotonta ole... Kysehän on toki myös arvostuksista. Toisille riittää kanahäkissä asuminen, toiset taas haluavat omaa rauhaa.

        Mutta se oma rauha on pääkaupunkiseudulla vähän turhan kallista. Useimmille se tietää elinikäisen asuntolainan ottamista ja sitä että merkittävä osa hankituista rahoista menee lainan hoitoon. Ollaan koko ajan tiukilla ja aina on kauhea kiire. Varkaudessa pääsee asumaan reilusti ja jopa järvien rantamille paljon edullisemmin.

        Pelkästään taloudellinen elintaso rakentuu kuitenkin siitä, miten asut ja kuinka paljon kuukausittaisista tuloista jää ylimääräistä asuntolainan maksun jälkeen. Ja tietysti, kuinka kauan lainaa maksat: 15 vuotta vai elinikäsi. Ja taloudellinen elintaso on kuitenkin vasta pienin osa elintasosta: millainen ympäristö, onko luontoa, onko vesistöä, onko aikaa ihmissuhteille vai ainainen kiire jne.

        Yksi hyvä puoli pääkaupunkiseudussa kuitenkin on: sieltä pääsee nopeasti pois oikein moottoritietä pitkin.

        Onnea ja menestystä vaan kaikille varkautelaisille :)


      • JOKA SANA

        Ainoana miinuksena kaupungissamme on nuo kaiken karvaiset adressipellet


    • *K.k*

      Varkaudessa ja Itä-Suomessa talvi on oikeasti talvi. Täällä Länsi-Suomessa loka - tammikuun välinen aika on kesän ja talven sekasikiö. Lunta on joskus ja jos sitä tulee, niin kohta se on loskaa ja vettä.

      Varkautta ympäröi upeat järvet, vesillä on mahtavaa viettää vapaa-aikaa. Täällä Länsi-Suomessa vieressä on arvaamaton meri.Muutamien "kokemusten" jälkeen sinne ei tee mieli mennä.

      Varkaudesta saa oikeaa ruisleipää. Täällä taas tumma leipä on ...en tiedä mitä, ruisleipää se ei kuitenkaan ole.

      Varkaudessa kuulee kunnollista puhetta, aitoa savon murretta, josta saa tolkkua. Länsi-Suomen puhe ei ole tästä maailmasta. Sanoista jätetään loppuosa sanomatta ja se pitää sitten arvata.

      Viva Varkaus !

    • Kaakana käänyt

      Pitkähköjen poissaolojen jälkeen tehtaanpiippujen näkeminen on kummasti rauhoittanut.Pois muuttaminen ei ole käynyt koskaan mielessä vaikka leipä onkin ollut "murusina muailmalla" Muistoissa lapsuuden tehtaanpillin soinnit ja Kämärin lastenjuhlat.Nyt ovat äärellään sieni ja marjamaat,samoin kalaveet.Kulttuuria korkeempaa jos etsii on tarjonta aivan naapureissa. Omassa kirjasossamme on hyllyt täynnä "lukemattomia kirjoja".Ruokaa ollut riittävästi ja terveyspalveluja on löytynyt aina tarvittaessa.Jos tämä ei riitä, poiskin täältä pääsee valittamatta! Riittävästi maa- rauta- ja vesiteitä!

    • on todella

      hyvät yhteydet kaikkiin palveluihin mitä ns.arjessa tarvitaan ja ekstra löytyy 100km säteeltä,elikkä tänä päivänä n.tunnin sisällä.Turha valittaminen on vaan tässä kaupungissa saanut joidenkin itseensä kyllästyneiden ihmisten taholta liian suuret mittasuhteet.

    • parasta VARKAUDESTA

      GG GOODGAME

    • tosiaan,.

      on kaikki hyvin.Pitää vähän katsella ympärille. Eurooppa, muu maailma,meillä ei todellakaan pitäisi olla mitään valittamista.

    • hyvää täällä on

      Paljasjalkainen varkautelainen kun olen: hyvää on sekin että suurin osa ystävistä ja sukulaisista asuu täällä. Mitä me olisimme ilman "omiamme"? Minulle ainakin heidän läheisyytensä ja tukensa on korvaamattomia.

      Kirkkoherra on varmasti yksi Suomen erikoisimmista, hyvällä tapaa. Vaikka itse en edes kirkkoon kuulu, arvostan Tynkkystä korkealle.

      Lapset saavat liikuntatalolla harrastaa todella halvalla sählyä. Iso kiitos liikuntatalon henkilökunnalle siitä että halvoilla hinnoilla pitävät kasvamassa olevat pojat mieluummn salilla kuin Kauppakadulla.

    • Slowtown City

      Minusta puhutaan vanhojen ihmisten tuomista

      ongelmista

      aivan liikaa !

      Nuorilla on tulevaisuus edessä, joten ei nämä

      vanhusten ongelmat ole varmaa keillekkään

      tulleet yllätyksenä ?

    • -xXx-

      ...on se, että viimeinen lähtijä sammuttaa valot. Persläpi koko kylä.

      • sinä olet

        jo lähtenyt?


    • Kameraesille

      Hulppeat maisemat avautuvat sillan molemmin puolin. Kannattaa pysähtyä kuvaamaan sopivalla säällä ja etenkin auringonlaskun aikaan.
      Ylätasanteelle toivoisi pientä turistilevikettä autolle leveän pyörätien puolelta.

      Sillan oikea nimi taitaa olla Komminsilta ja rakennettu muistaakseni 1972 ?

    • Varkki

      Hah!

    • lista :

      .

      Siinäpä ne olivat.

      • pois

        .

        Joko menit?


      • sitten
        pois kirjoitti:

        .

        Joko menit?

        muutin


    • Anonyymi

      sakari

    • Anonyymi

      peltorit

    • Anonyymi

      purut

    • Anonyymi

      mustalais

    • Anonyymi

      urheilu

    • Anonyymi

      sohva

    • Anonyymi

      skinit
      diinarit
      teddyt
      hankapäät
      natsit
      saksit
      saksalat

    • Anonyymi

      juustot

    • Anonyymi

      piirakat

    • Anonyymi

      toriwc

    • Anonyymi

      taunon muna

    • Anonyymi

      Hyvä puoli on se, että paska ei haise niin paljon, kuin 20 vuotta sitten.

    Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      989
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      163
      964
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      750
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      709
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      694
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      49
      678
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      50
      638
    8. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      39
      600
    9. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      582
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      577
    11. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      498
      564
    12. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      553
    13. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      541
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      516
    15. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      74
      515
    16. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      503
    17. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      481
    19. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      31
      475
    20. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      455
    Aihe