jotka tulivat nykyiseen työsuhteeseen 1.8.2007 jälkeen! Eli esimerkiksi opettajat ja avustajat...? On se niin väärin! Pätkätyöläisiä lyödään TAAS ja lujaa!
"Joululahjaraha" näyttää jäävän
saamatta niiltä,
101874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
saatanan itkupilli, ei missään muussakaan firmassa palkita lyhytaikaisia työntekijöitä.
saatanan idiootti, ei kukaan muu työnantaja tee laittomia työsopimuksia yhtä paljon
sitä kun vaaditaan lisää liksaa, niin jotenkin ne kulut täytyy pitää aisoissa. Ts. odotettavissa pakkolomautuksia jne.
Jos silloin aloittaa...
osa opettajista, siis sijaiset palkattiin vasta koulun alkaessa, esim. meillä alkoi koulu 13.8. joten työsopimus tehtiin alkavaksi 10.8.kun oli VESO, ja työsuhde jatkuu kuitenkin 31.7.(sentään!) saakka, joten jääpi kuitenkin saamatta :(
Opettajat, jotka kuitenkin ovat tehneet vuodesta toiseen samaa työtä, samassa paikassa, vaikka heidän työsuhteensa olisikin alkanut koulujen alettua uudetsaan kesälomakeskeytyksen jälkeen ovat oikeutettuja "joululahjarahaan". Kannattaa tarkistaa tämä asia OAJ:lta, ettei menetä sitä mikä sinulle oikeutetusti kuuluukin. Tämä asia ollut lehdissä OAJ:n Erkki Kangasniemen lausumana.
olen ollut samassa työpaikassa/luokassa jo viime lukuvuoden, ja työsopimus katkesi kesäksi ja alkoi siis koulun alkaessa uudelleen.HIeno homma saan tuon rahan, eivät jää omat lapset ihan ilman joululahjoja.
ei ole palkattu koko vuodeksi? Ainakin minulle aikoinaan sanottiin, etten ole veso-velvollinen, kun työsuhteeni kesti vain 10 kk. Jos tämä sääntö pitää vielä paikkansa, siitä ei pidä mennä tinkimään. Itse olen melkein virassa mutta koen ihan oikeudenmukaiseksi sen, että kyykytetyt nuoremmat kollegat eivät joudu kitumaan vapaapäivinä töissä.
lukuvuodeksi on palkattu, niin kai ne vesot sinua koskee ja jos viran todella siinä koulussa mielit saada, niin ei kun kiltisti vesoon. Ennen kuin virka varmasti päätetty, niin ei ole varaa narista. Minun on ainakin pitänyt osallistua, jos olen ollut palkattu koko lukuvuodeksi, mutta en koko kalenterivuodeksi.
eikö sitä joko olla virassa tai sitten ei olla...?