Kerronpas nyt omasta tapauksesta..Eli 2004 kävin neuvolasta ensimmäiset e-pillerit ja samalla otettiin papa-koe.hoitaja sanoi että soittaavat jos kokeessa on jotakin.ei tullut soittoa joten vuoden päästä kävin uusimassa reseptin ja otettiin uusi papa.siinä sama juttu et soittaa jos jotakin.no eipä siinäkään ollut mitään.sitten nyt viime viikolla kävin vuoden tauon jälkeen papassa ja uusi hoitaja katto edellisiä papa tuloksia ja näki että vuoden 2004 papassa oli jotakin häikkää ja siinä luki että 6kk päästä uusi papa ja reseptilääke määrätty mulle.eipä tällästä tietoa mulle koskaan ole tullut!!nyt vähän pelottaa että mitä ihmeen touhua tuollanen on?Valitin toisella kerralla kun kävin papassa vuonna 2005 että yhdyntä sattuu.lääkäri sanoi että normaalia ei pidä huolestua.nyt kun kävin viime viikolla niin sano uusi hoitaja että jos papassa ei oo erikoista niin klamydia on yks vaihtoehto..ainutkerta kun klmaydian olisin saanu niin se on keväällä 2004 eli ennen ensimmäistä papaa ja pillereitä.Nyt pelottaa ihan kamalasti että minulla on se.tulokset tulee kai noin viikkon päästä.Kaikkein pahinta tässä on se että jos minulla on klmaydia ollut kaikki nämä vuodet niin onko se aiheuttanut minulle lapsettomuutta!!jotenkin vaan vituttaa tuo terveyskeskuksen touhu että se eka papa on jätetty mulle kertomatta ja jos siitä on aiheutunu mulle lapsettomuutta.pahin pelko kun on että en voi lapsia saada.
Muilla tälläisiä kokemuksia?
Muilla tälläisiä kokemuksia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinulla on selvästikin aihetta tehdä valitus tästä asiasta, ja sinuna kyllä tekisin. Terveyskeskus toimi vastuuttomasti, kun ei kertonut asiasta. Sinullahan se on oikeus tietää, mitä omassa kehossasi tapahtuu.
Itsekin aloin miettimään viestisi luettuani, että mitähän minulle on sitten jätetty kertomatta. meidän terveyskeskuksessakin on vähän samanlaista meininkiä, pientä kokemusta on. Omalla kohdallani terkkarin palvelu on ollu aivan hakusella. jäi itselle fiilis, että he eivät ottaneet minua tosissaan ja pitivät vainoharhaisena. Joten tästä lähin itse asioin yksityisellä puolella näiden naistenvaivojen suhteen. Ei halpaa ole, mutta siellä ainakin tutkitaan, eikä hutkita.
Toivon, että pelkosi on aiheetonta ja asiat järjestyy =)
Näyttääpä olevan yleistä tuo hutilointi kunnallisella puolella. Itselläni myös samankaltaisia kokemuksia: Kävin yli viisi vuotta kunnallisella, ja pyysin mm. sukupuolitautitestejä vuoden välein tai aina kun oli uusi poikaystävä (vaikka käytimmekin kondomia). Noh, kun aikoinaan löysin nykyisen äijäni, pyysin taas testejä. Puhuin asiasta gyniksen kanssa, ja kerroin, että olimme ajatelleet jättää kondomin käytön (siksi testit). Tuolloin tuli ilmi, että pyynnöistäni huolimatta minulta ei oltu koskaan otettu mm. klamydiatestejä! Olin paniikissa, mutta onneksi mitään ei löytynyt. Se oli viimeinen kerta kun kävin kunnallisella. Yksityisellä puolella tätä toimintaa arvosteltiin kovasti. Ihmetystä herätti myös se, etten koskaan saanut kirjallisesti laboratoriovastauksia (vaikka papani oli 2 yli 5v:n ajan!)Toivon, että sinullakin on onni myötä, eikä mitään löydy. Tee ihmeessä myös tuosta toiminnasta valitus. Se on kyllä pitkä työ, mutta yritä jaksaa kaavakkeiden kanssa. Suosittelen myös yksityisiä: hommat hoituu, vastauksia saa ja lääkärit ovat huomattavasti parempia! Ja PS. Yhdyntäkipu on harvemmin normaalia: aja asiaasi kiukulla eteenpäin!
Minä soitan aina terveyskeskukseen ja kysyn, että olivatko papa kokeeni puhtaat. Näin pidän itsenoi ajan tasalla ja varmistan ettei mitään jää pimentoon. Eli suosittelen tästä lähtien aina varuilta soittamaan tk:seen ja kysymään tulokset(niissä kestää noin 2vk ennenkuin tulokset tulevat).
Nyt ehdotankin teille,että varaatte ajan ja menette katsomaan tk:n tiedostoista mitä kaikkea teistä on kirjoitettu, eli terveystietonne. Teillä on siihen oikeus, kaikilla on oikeus katsoa mitä heistä itsestään on kirjoitettu. Soitatte vastaanottoon ja pyydätte, että saisitte tulla katsomaan tietokoneelle mitä tietoja sieltä löytyy ,koskien terveydentilaanne.
minulta ne terkkarissa ei suostunut testaamaan muuta kuin klamydian vaikka monta kertaa pyysin, että otettaisiin kaikki mahdolliset testit, varmistuksen vuoksi. Kaiken lisäks ne oli vielä tylyjä. Tällaista tarkennusta vielä omaan huonoon kokemukseeni. Yksityisen gynen puolelle varasin ajan, koska en pysty elämään ilman mitään varmaa tietoa terveydentilastani.
Ja silloinhan sitä vasta potuttaisi, jos vuosien päästä todetaanki joku tauti ja pysyviä vauroita olisi tapahtunut, vain sen takia kun eivät suostuneet muita testejä ottamaan. Toivon mukaan näin ei kävisi, kenellekään.
Miksi et mene yksityiselle gynelle? Se tietysti maksaa mutta saat kunnon hoitoa.