Juuh. Yli 90% maailman selaimista on IE, ja Netscape laahaa siinä kolmessa prosentissa :)
Internet Explorer
on paras!
6364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
paskasta => paska on hyvää.
Sä pöljä et tajuu miks sen IEn levinnäisyys on suuri, mut toi luku ei oo oikeesti noin korkee, korkee kylläkin mutta toi on liioitteluu.
1. Miks sitä on niin paljon? Siks kun se tulee Windowsin mukana, siis pakotetaan se ottamaan.
2. Kaikki ei sitä silti käytä.
3. Moni ei tiedä vaihtoehdoista, tai osaa etsiä niitä
4. Moni ei osaa vaihtaa vaikka haluaisi
5. Sitten on tietty aina tollaisia tumpeloita kuten sä Pentti/Hupu, jotka vihaa kaikkee mikä ei oo Microsoftin tekemää, siks ehdotankin että meet sen jumalas kanssa naimisiin. Bill Gates tosin taitaa olla hetero mutta ainahan sä voit kysyy kuitenkin. Heh heh.
>1. Miks sitä on niin paljon? Siks kun se tulee Windowsin mukana, siis pakotetaan se ottamaan.
-Vai pakotetaan? Ei kenekään ole PAKKO ostaa Windows käyttistä!!
>2. Kaikki ei sitä silti käytä.<
-Totta,Ei kaikki käytäkkään, käyttäjiä on noin. 90% PC:n käyttäjistä. -:)
>3. Moni ei tiedä vaihtoehdoista, tai osaa etsiä niitä<
-Ei hyvälle ja hyvin toimivalle tarvitse edes etsi vaihtoehtoja!
Microsoftia käyttää yksityishenkilöiden lisäksi lähes kaikkien maailman valtioden ja kaupunkien virastot ja laitokset mm. USAn verovirasto jne) (suomessa valtion virastot,samoin kaupunkien yms. yms)
onhan kerrassaan merkillistä jos Sinä et osaa tai saa microsoftin tuotteita toimimaan ja et ole tyytyväinen niihin.
On se vaan niin perkeleen jännää miten toisten sanomiset käännetään ja väännetään. Tai sitten et vaan tajua mitä koitan sulle sanoa.
>>1. Miks sitä on niin paljon? Siks kun se tulee >>Windowsin mukana, siis pakotetaan se ottamaan.
>-Vai pakotetaan? Ei kenekään ole PAKKO ostaa >Windows käyttistä!!
No ei tietenkään mutta jos haluat esim. Windowsin ilman IE:Tä niin se ei onnistu!
>>2. Kaikki ei sitä silti käytä.<
>-Totta,Ei kaikki käytäkkään, käyttäjiä on noin. >90% PC:n käyttäjistä. -:)
Käyttäjiä noin 90% pc:n käyttäjistä?? Ei todellakaan. Noin suuri luku ei tasan pidä paikkaansa. Kaikki Windows-käyttäjätkään eivät tykkää IE:stä joten kyllä niitä muitakin käytetään, tosin vähemmän mutta kuitenkin. Siksi toisekseen, sulla ei sitten tullut mieleenkään että noi markkinatutkimukset on tavalla tai toisella vääristeltyjä. No, sinä siinä halpaan meet. En minä.
>>3. Moni ei tiedä vaihtoehdoista, tai osaa etsiä >>niitä<
>-Ei hyvälle ja hyvin toimivalle tarvitse edes etsi >vaihtoehtoja!
Ai millos IE:stä on tullu hyvä?? Paskaa koreassa paketissa, eikä se niin koreakaan oikeastaan. Netscapessa ja kumppaneissa on paljon koreampi kuorikin. Mikä selain on hyvä jos sitä tarvii joka viikko päivittää että pysyis tietoturva jotenkin kondiksessa?
>Microsoftia käyttää yksityishenkilöiden lisäksi >lähes kaikkien maailman valtioden ja kaupunkien >virastot ja laitokset mm. USAn verovirasto jne) >(suomessa valtion virastot,samoin kaupunkien yms. >yms)
>onhan kerrassaan merkillistä jos Sinä et osaa tai >saa microsoftin tuotteita toimimaan ja et ole >tyytyväinen niihin.
En ole sanonut etten saisi niitä toimimaan, vaan sanoin että PERIAATTEESTA en halua niitä käyttää!
Valitsin Open Officen osaksi periaatteellisista syistä. Mitä sitten tulee tuohon jenkkiläisten valintaan niin tottahan ne omaansa suosii ja saavat varmaan huimat alennuksetkin. Ja kaikki maailman virastot?? Eipäs muuten pidä paikkaansa. Suomessa vain ajastaan jäljessä olevat virastot ym. käyttää vielä Microsoftin tuotteita. Esim. monessa muussakin edelläkävijänä ollut Turun kaupunki on jo siirtynyt Open Source-ohjelmiin ja EU:ssa sitä pohditaan vakavasti ja suunnitellaan siirtymistä Open Source-ohjelmiin joita mm. Linux on. Mm. Helsingin kaupunki taas osoittaa juuri sitä ajastaan jäljessä olemista, tosin niin monessa muussakin asiassa Hesassa ollaan jäljessä muita.
On somaa seurata keskustelua mikä on hyvä selain.
Atlannin sanonko tällä puolella kun menet tietokone korjaamolta kysymään mikä on hyvä selain niin esittelyssä saa aina saman vastauksen Explorer,mutta kun yrittää tarkemmin asioita sortteerata niin viimein liikkeiden henkilökunta sanoo yrmeän näköisenä ettei heillä ole mitään tietoa muista selaimista kuin mainitusta Explorer niin turhaahan sellainen kysely on,ja kun vielä tämän Suomi24'n palstoilla joku sanoi että 90% ovat exp, ja 10%NS.
niin haluaisin tietää mitä se todistaa mikä on hyvä?
Maailma on täynnä noita Bill Gates'in kumartelijoita ja saarnahenkilöitä sekä vielä yksi huomautus miksi niin erinomaiset osaajat teki niin huonot päivitykset kun oli Huhtikuun alussa #
Q811493 ja #Q 815021,,, Netscape,Mozilla ja Opera ovat sentään SELAIMIA ja explorer jonkunmoinen luuranko jossa ei ole juuri mitään valikoimia,samoin perhos-MSN Explorer.
Menkääpäs ostamaan konetta omilla eväillä ja sanotte ettet halua Windows Media Player,MSN.Explorer,ja Outlook Expr,sekä vielä W,word niin vastaus on 100%,sti että kaikki sinun on otettava jos ostat Windows ohjelmalla.Vielä tulee"kaupanpäälliseksi" kaikkea h,,,n roskaohjelmia että kone on jo melkein täysi.Joten ostakaa ihmeessä toinenkin hard-drive Linux,ille kuten minä tein.Niin voin ylenkatsoa tuota
Windows'ia.
Linux on ollut hyvä ja ei koskaan ole jäätynyt eikä kaadu.(heppu Canadasta)