Täällä käy ilmi selvästi, miten vähän porukka tietää oman kotinsa hoidosta. Aivan kummia kysymyksiä, eikä osata yksinkertaisiakaan asioita hoitaa tai huoltaa. Missä vika? Olisikohan niin, että kouluissa pitäisi olla pakkoruotsien sijaan jonkinlainen kodin ja ympäristöhoidon oppiaine, jossa opetettaisiin, miten lamput vaihdetaan, miten putket hoidetaan, miten yleensä varjellaan omaa taloa, asuntoa ja laitteita?
Kyllä olette hölmöjä
ette tiedä mitään
4813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Juu, mielellään ala-asteella jo pitäisi tällainen kurssi olla, niin on asiat sitten ainakin tuoreessa muistissa kun lapsoset 10-15 vuoden kuluttua muuttavat ensimmäiseen vuokrayksiöönsä ja siitä toisen 10-15 vuoden kuluttua hankkivat sen oman talon.
Monet opiskelijatalot ovat aivan paskana, kun asukit eivät ole ymmärtäneet, mitä ei saa tehdä. On ruiskutettu vetta aivan surutta minne vaan.Mitään ei siivota koskaan ja ikkunat jätetään auki sateella ja pakkasella postlähtiessä. Muutettaessa jätetään vaan avain oveen.
että kaikki nuoret ovat idiootteja ja huonosti kasvatettuja! Veikkaanpa että edellisen kirjoittajan mainitsemat "monet opiskelijatalot" on vain yksittäistapaus. Olen itsekin jokin vuosi sitten opiskelijatalossa asunut, enkä moiseen törmännyt. Toisaalta tiedän kaupungin vuokrataloja, joissa ei-niin-nuoret sedät ja tädit turmelevat viinahouruissaan asuntojaan.
Olet asian ytimessä. Nyt voit ryömiä takaisin koloosi paistattelemaan älysi valossa.