Työn alla on arkkitehdin etsintä. Puutalon suuntaan projekti näyttää kääntyvän, mm. kaavamääräysten takia.
Pikkuisen kivitalo vielä kuitenkin takaraivossa kolkuttelee. Siksi kysynkin jotta voiko yksillä (puutalotehtaille suunnatuilla) luonnoskuvilla hakea tarjousta myös kivitalokauppiailta? Ja saako sitä tarjousta?
Onko esim. talotehtaiden elementtijaot sellaiset, että tietyillä mittasuhteilla kivitalotarjoukset pelataan ulos?
Pikkuisen kivitalo vielä kuitenkin takaraivossa kolkuttelee. Siksi kysynkin jotta voiko yksillä (puutalotehtaille suunnatuilla) luonnoskuvilla hakea tarjousta myös kivitalokauppiailta? Ja saako sitä tarjousta?
Onko esim. talotehtaiden elementtijaot sellaiset, että tietyillä mittasuhteilla kivitalotarjoukset pelataan ulos?
Vastaukset 11
Vanhimmat
ihan millä kuvilla tahansa. Ainakin meille tehtiin tarjous elementtitoimittajan kuvilla. Eihän koskaan ne aukot ole ns. missään modulissa, ettei harkkoja joutuisi katokomaan. Siitä vaan kivieä runkoon, koolausrima päälle ja puuverhous pintaan sekä kivninen katto. Saat kivitalon edut ja puutalon haitat (=julkisivun huolto) :-D...
työ hukkaan jos piirretään puutalo ja tehdäänkin kivestä. Tarjoukset saat varmasti vaikka omilla sutuillasi ja luonnoset tekee talotehtaan myyntiosasto ilmaiseksi tarjouksen mukaan.
Asiallisesti suunnitellun talon voi toteuttaa mistä materiaalista haluaa.
Ainoa etukäteen rajoittava asia on siporex-lankun pituus.
Muutos harkkosysteemistä toiseen tai puutaloksi (tai päinvastoin)on muutaman tunnin juttu.
Talotehtaan myyntiosasto ei istu tekemässä asiakkaille talkootyötä.
Heidän tuntinsa ovat satavarmasti katteineen paketin hinnassa.
tilaa sen paketin myös ne 10 - 20 turhaa tarjousta kuvineen jotka tehtaalta lähtee yhtä saatua tilausta kohden.
Kaavamääräys materiaalien osalta vaikuttaa ainoastaan ulkoverhoukseen. Rungon suhteen on ihan sama, kuorrutatko kivitalosi puuverhouksella, tiilellä vai rappauksella.
Ja asian vierestä:
Rungon osuus kokonaisuudesta on vain n. 20%. Ymmärrän, että talotehtaat ja muut grynderit säästävät jopa siinä terveyden, mukavuuden ja turvallisuuden kustannuksella ja tekevät ns. "puutaloja":
Kipsilevy - TEIPATTU muovikalvo - mineraalivilla puutolppien seassa - kipsilevy. Päällä lautoja näköä antamassa. Siinäpä vasta materiaalisössö! :D
pölyä. Metkaa on sekin.
jotain kateaineilta (ulkoseinät/katto), mutta kyllä talosi voit tehdä/teettää myös kiviaineisena. Tämä on jopa suositeltavaa, jos luomus tulee rakennettavaksi meluisaan paikkaan.
15-20 sentin harkko seiniin, ulkopuolelle eriste ja pintaan puu tai rappaus tai näiden yhdistelmä. Saat energiapihin talon, kun muistat tehdä välipohjat ja myös yläpohjan kiviaineisena.
Ota tarjous isolta toimittajalta, niin saat jalustan ja seinien harkot, laastit ynnä välipohjat ja jopa kattotiilit sekä kantavat teräkset samaan toimitukseen ja apuja teknisissä kysymyksissä raksaamisen aikana.
Pienten toimittajien kanssa aikataulujen ja tekniikoiden yhteensovittamisessa saattaa tulla ongelmia.
ootko hakenut rk lupaa jo? jos kyllä varmista rakennusvalvonnasta, että pintamateriaalin voi vaihtaa.
kun vasta arkkitehtiä etsii:::::
Ja pintamateriaali tulee olla enimmäkseen puuta. Tuohon tuskin saa kaavoittajalta mitään erivapauksia.
Kuten täälläkin on jo ehditty sanoa, saisi noin kivitalon edut, mutta sitten pintaan puutalon vaivat. Vaan lyhyellä tähtäimellä rima ja lauta pinnassa saattaa tulla rappausta halvemmaksi.
Pitkällä juoksulla sitten eri laskelmat.
ja elävöittää pintoja kummasti. Tekee jopa arvokkaan vaikutuksen.
Meidän sipo-talossa on puuvuoraus ja se on maalattu kolmeen kertaan 80-luvun alussa vesiohenteisella piha-teholla.
Ensi kesänä ajattelin maalata sen kertaalleen uudestaan, kun uudisosan lisäsiipi samalla rapataan.
Mielestäni hoidettu puuverhous ei ole suuritöinen (Hoito: ilma kiertää kauttaaltaan verhouksen alla ja talossa on riittävän pitkät räystäät myös päädyissä ja vesirännitkin kondiksessa).