Kahden vuorokauden ikäisistä pennuista yksi on aamusta saakka ollut tehoruokinnassa. Ei jaksa juuri itse imeä, pipettiin imetään emältä maitoa ja annetaan sormenpäällä pennulle jolloin hieman voimistuu, mutta ei tarpeeksi. Pipetillä ei uskalla suoraan pennun suuhun maitoa laittaa ettei tukehdu. Tuntuu että kokoajan pitäisi olla syöttämässä ettei menehdy. Mitä neuvoksi? Painaa vain 115 grammaa. Minkälaiset syöttövälit pitäisi olla ja paljonko tarvitsisi maitoa. Nää on olleet ihan pieniä määriä joita pystytty antamaan kun tuo lypsy on hankalaa ja hidasta, samoin syöttö.
Pentu ei jaksa
imeä
184668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
nopeasti hakemaan apteekista maitovastiketta ja sen mukana tylee tuttipullo jossa eri kokoisia tutteje ja maitoa pennulle sieltä että pysyy henkissä ja myöhemmin vasta tissille
että pennulla ei kitalakihalkiota.
Emonmaidon vastiketta nopsaan pennulle. hanki sellainen pipetti josta saat tipan kerrallaan pennun suuhun.
Itse käytän Royal Canin vastiketta. 1,5-2 tunnin välein syöttö, myös öisin. http://www.royalcanin.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=93
jo hyviä neuvoja. Tuo paino ei kerro meille mitään koska emme tiedä mistä rodusta on kyse, sen kertominen auttaisi.
Tarkista tosiaan se kitalakihalkio, voi olla pienikin mutta haittaa kasvua. Pentu voi olla muutenkin viallinen ja yleensä jossain vaiheessa emä itse hylkää tällaiset tapaukset.
Harva pentu tykkää niistä tuttipulloista joita vastikkeen mukana tulee, niistä tulee helposti liikaa tavaraa ja pentu vetää henkeensä. Kokemuksesta sanon että paras keino on apteekista saatava lääkeruisku ja sen päähän polkupyörän venttiilitapin kumi. Ruiskulla pystyt säätelemään paljonko pentu saa maitoa kerralla. Tuon kokoinen pentu juo alkuun vain 5-10 milliä ja n. 1,5 - 2 tunnin välein. Muista pissiittää ja kakattaa jos emä ei tee sitä
No käytiin ostaan se vastike. Syö hyvin hitaasti vain tippa kerralla ja sormella täytyy ärsyttää että osaa imeä, hieman uskaltaisiko sanoa vielä vahvistunut mutta vain hieman.Syöttöön meni yli puoli tuntia ja luulen ettemme uskalla pitää varmaan tuntiakaan syöttöväliä. Onneksi tässä on useampi käsipari. Mutta olisiko muita vinkkejä?
Ei näyttäisi olevan kitalakihalkiota ei ainakaan tunnustelemalla tunnu???
Pentujen syntymäpainot vaihtelivat 117 g-155 grammaan, nyt hieman vähemmän kaikilla muilla paitsi tuolla isolla völkillä. Yhdellä on paino pudonnut
98 grammaan mutta on kuitenkin erittäin virkeä ja syö hyvin. Otimme myös mikrossa lämmitettävän tyynyn käyttöön ja joo ei lämmitetä liian kuumaksi.
Nyt on tärkeää punnitus ja painon seuranta. Hieman kun saatte siihen painoa ja voimaa lisää, opetatte nisälle. Pitää myös huolehtia jos emo ei tee sitä, että pissi ja kakka tulevat.
Kääpiökoirien kanssa tulee joskus näitä juttuja.
Toivottavasti kaikki sujuu hyvin.
olisi hieman vettä jossa joukossa hieman rypälesokeria. Antaa voimia pienelle ja sitten pienenajan päästä vastiketta.
Miten on käykö tavallinen sokeri, sietääkö pentu sitä, kun eihän sitä rypälesokeria tähän aikaan mistään saa. Digitaalivaaka on joka näyttää gramman tarkuudella, mokomasta loppu just paristo ja on tuommonen läpyskä jota ei nyt kans mistään saa.
Kiitoksia hyvistä vinkeistä.
No kolmen vartin välein tässä nyt syödään ja väliajat emäntä vaan surfailee. Pentu uinuu lämpölaatikossa, kun emo stressaantuu kun aluksi yritin viedä hoitoon.
Tuossa aiemmin nuoriväki ystäväperheen kera pohti nimenantamista pennulle, tytär ehdotti nimeä Vivi, ystäväperheen tytön mukaan Vivir espanjankielessä tarkoittaa elämää, no sehän sopi paremmin kuin hyvin. Tytär kertoi et isänsä oli luvannut pennun hänelle jos jää henkiin. Pahahan sitä oli alkaa kieltämään (jos jää henkiin) vaikka aiemmin olisi puhuttu muuta,entuudestaan jo 2 koiraa ja kissa. Saas nähdä kuinka käy,sisukas pentu.
emä pentua eli ei ota lähelle? Silloin nimittäin pennussa on oikeasti jotain vikaa, koirat havaitsevat tällaiset vaikka ihminen ei mitään vikaa huomaisikaan.
Hassulta kuulostaa mutta kun pentu tarvisee myös sitä lämpöä ja läheisyyttä, paras paikka pennulle on emon jälkeen se ihmisen lämpö. Tällöin voit ottaa pennun itsesi lähelle, laita pentu rohkeasti oman rintasi päälle, paidan sisälle, paikka on juuri sopivan lämmin ja pentu nukkuu rauhallisemmin eikä kuluta pieniä maitotippoja muuhun kuin kasvamiseen.
Yritä syöttää pennun masu pulleroiseksi, silloin syöttöväliksi riittää se pari tuntia. Pissitä ja kakata syötön jälkeen.
tyhmän kysyä,kuinka tuo pennun pissittäminen ja kakattaminen onnistuu ihmiseltä?
Muuten voimia alkuperäiselle kirjoittajalle,ja toivotaan pennulle parasta!
tai hunaja. Älä kysy miksi. Minulle opetti aikoinaan eräs vanha kasvattaja tuon konstin.
pehmeällä liinalla tai pyyhkeellä pentua vatsapuolelta samoin kuin emo tekee nuollessaan pentua. Se aktivoi pissimisen ja kakkaamisen.
eilisestä??
pääsee apteekkiin, kannattaa osta Nutri Plus geeliä, se on tarkoitettu eritoten heikkokuntoisille vastasyntyneille ja sitä voi antaa emällekin.
Painohan oli eilen 115 grammaa, digit.vaaka ei nyt käytössä niin viisarivaaka näyttää reilu 120 grammaa. Emo ei vieroksunut kuin vasta sitten kun olimme antaneet vastiketta. Soitin eläinlääkärille (kaukana)uskoi et selviää kun kerroin et jaksaa jo äännelläkin, vaikka syö pieniä annoksia tiheään, ei jaksa syödä paljoa paitsi joitakin keroja söi enemmän. Eläinlääkäri lupasi et voi laittaa maidon sekaan ihan tav. sokeria vähän ja mielestäni piristi.Pitääpä koittaa nyt tuota hunajaa. Mitä tuo Nutri Plus geeli on?
nyt sitten minäkin tiedän tuon tarkoituksen.
sellaista joita annetaan mm. leikkausten jälkeen. Itse mulla on tuota aina kotona ja mm. pitkillä näyttelyreissuilla mukana. Noin pienelle pennulle en ole koskaan antanut.
Tuo painon nousu on ihan OK juttu.
Tässä käsipelillä syötetyn pennun painon nousua.
Syntymäpaino 176 grammaa 15.12
16.12 178 gr
17.12 216 gr
18.12 240 gr
19.12 260 gr
20.12 266 gr
21,12 288 gr
viikossa painon nousu syntymästä 112 grammaa.
Tässä huomattavasti suurempi lähtöpaino kuin teillä. Rotuna myös kääpiö eli griffoni.