silmäsyöpä

kertokaa asiasta

Pelkään, että minulla on kasvain silmässäni. Luin, että valokuvassa silmä näyttää valkoiselta salamavalon johdosta, eikä punaiselta, kuten yleensä, jos näin on. Ja valokuvassa minulla on aivan valkoiseksi heijastuneet silmät, muilla samassa kuvassa olevilla heijastuu punaiseksi.

Ois erittäin mukavaa, jos joku asiasta enemmän tietävä vois kertoa, onko syytä oikeasti mennä lääkäriin. Onko täällä joku muu mennyt tuollaisen merkin takia? Ja mitä on sanottu? Kiitos vastauksista!!

3

4189

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ira¤

      lääkärille,jos on pelko syövästä.

    • Elisama

      Eri väriset silmät voivat johtua synnynnäisestä okulaarisesta melanosytoosista eli tummien solujen tavallista suuremmasta määrästä silmässä. Tämä silmän eri osien tavallista runsaampi väri eli hyperpigmentaatio lisää riskiä sairastua suonikalvoston melanoomaan, joka on yleisin silmäsyöpä. Suonikalvoston melanooma leviää varhain ja siksi se pitäisi todeta aikaisin. Tila on yleensä toispuoleinen, ja siksi eriväriset silmät omaava potilas on syytä ohjata silmälääkärin vastaanotolle, jotta silmien erivärisyyden eli heterokromian syyt voidaan selvittää. Mikäli kyse on okulaarisesta melanosytoosista silmiä on syytä seurata säännöllisesti, jotta mahdollisesti kehittymässä oleva melanooma voidaan havaita aikaisessa vaiheessa.
      Synnynnäistä okulaarista melanosytoosia on arvioitu esiintyvän 0,04 prosentilla valkoihoisesta väestöstä. Tällä perusteella arvioituna kyseinen sairaus on noin 2 100 suomalaisella. Noin 1,5 prosentilla suonikalvoston melanoomaa sairastavista on okulaarinen melanosytoosi, joka on siten heidän keskuudessaan 35 kertaa muuta väestöä yleisempi. Sen aiheuttamaksi vaaraksi saada suonikalvoston melanooma on arvioitu jopa 1 jokaista 400 tapausta kohden.

      Synnynnäinen okulaarinen melanosytoosi on kehityshäiriö, joka imenee väriainepitoisten melanosyyttien eli tummien solujen runsaslukuisuutena silmän eri osissa. Sikiökaudella silmää kohti vaeltavia tummia värisoluja on ollut liikaa, ja osa niistä on harhautunut matkalla. Vain osa erivärisistä silmistä selittyy okulaarisella melanoomalla, taustalla voi olla muitakin tekijöitä, joten kaikki eriväriset silmät eivät kerro kohonneesta silmämelanooman vaarasta.

      Tässä oli kopiona Duodecimin artikkeli aiheesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      347
      2969
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1275
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1225
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe