Älä tuhlaa rahojasi Gambian matkaan:Uima-altaat likaisia, ei mitään nähtävää( paitsi kurjuus ja likaisuus ), lapsille ei mitään tekemistä, bumsterit riesana ja rahankerääjät, ulkomaalaisten omistuksissa olevissa ravintoloissa hinnat kalliita. Ainoastaan ilmasto on mukava.
Älä tuhlaa
nzbcgt
104286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yhdestä asiasta olen samaa mieltä kanssasi, se on se että ilmasto on mukava.
Meillä tosi onnistunut matka, nyt odotellaan talvea, että päästään taas Gambiaan.
Pidän Gambiasta. Ihmiset todella mukavia. Huolimatta köyhyydestä eivät valita turhasta. Kerran olen käynyt ja menen varmasti uudestaan.
Parasta Gambiassa on kuitenkin se, että viestiketjun aloittajan tapaiset ikävät ihmiset pysyvät (toivottavasti) poissa sieltä...
Minäkin pidän Gambiasta!
Niin iloisia ja ystävällisiä ihmisiä harvoin näkee missään muualla.Ja ihan niin kun kirjoitit, eivät valita kurjuudesta turhaan, vaan pitävät turisteista hyvää huolta ja mielellään kertovat omista perheistään ja auttavat minkä kerkiävät. Minulla ei ainakaan ole valittamista, odottelen vaan talvea että pääsee taas Gambiaan nauttimaan auringosta ja kaikista ihanista ihmisistä.
Missäs päin Gambiaa olet tällaista kohdannut ?!?!
Olen kaikkea muut kuin samaa mieltä. Ainakin Sun Beach Hotel vastaa täysin päin vastaista kuvausta. Siellä käytiin viime talvena.
Jaaha ollaanpas ärhäkkää.
Gambia on erilainen. Ei ole Ellin baaria, eikä mummon muusia. Ei Raimo Piipposen jätkänhumppaorkesteria.
Itselleni kirkot ja museot riittää, samoin roomalaisten rauniot.
Bumstereista kyllä pääsee eroon puhumalla vain savoa.
Hinnat on halvempia kuin Espanjassa tai Kreikasssa.
En kaipaa mummon muusia enkä Ellin kuppilaa etc. vaan vastinetta rahoilleni.
Ystäväni sai uima-altaasta tulehduksen,itse en veteen mennyt, bumsterit iilimatoina(olen nainen)kimpussa, nähtävyydet "väkisin tehtyjä". Ilmasto oli ihana, ihmiset ystävällisiä mutta lähes aina taka-ajatuksia mielessä.
Ravintolat ovat ulkomaalaisten omistuksessa, joten paikallisille ei siitä juuri mitään heru. Hinnat korkeat.
Eka kertaan en uskonut vaan kävin toisenkin kerran kun helppo mennä Tjäreborgin matkassa.
Afrikka muuten kiehtova, Tansania ja Kenia ovat jo juttu erikseen. Suosittelen!
ai ihan kaksi kertaa piti käydä katsomassa miten kamala paikka. Ne bumsteritkin on ihmisiä, mitä olet nimittelemään ketään kun et tunne heitä etkä tiedä heidän elämästään tai menneisyydestään YHTÄÄN MITÄÄN !!!! Täällä meillä näet näitä "bumstereita" joka paikassa, he hakevat rahansa sossusta tekemättä mitään. Paitsi ehkä rikoksia. Hyvä näin ?
Vai en tiedä, no joo..
On sivistysvaltion merkki, että Ryysyrannan jengistäkin pidetään huolta, vaikka sen maksaakin työssäkäyvä väki. Ja mikä sinä olet laitapuolen kulkijoita nimittelemään, kun et tunne heitä etkä tiedä heidän elämästään ja menneisyydestään mitään! YHTÄÄN MITÄÄN!
On jaloa lähteä Gambiaan ja takaisin tultua ihastella ystäville-skumppalasi kädessä, kynttilän valossa-kuinka onnellisia gambialaiset ovatkaan raapiessaan kuivasta maasta syötävää ja juotavaa.
Avataan Gambian rajat ja kaikki nämä onnelliset ovat täällä meilläkin ja sinun lompakollasi, hyvä niin?
Sitäpaitsi en nimittele heitä, se on heidän "virallinen nimikkeensä", itsekin kutsuvat itseään bumstereiksi.