Eipä pahemmin tarvi miettiä asuntojen hintojen vaihtelua. Rahaa riittää. Ja joka tapauksessa noiden asuntojen hinnatha kuitenkinn näyttää koko ajan vain nousevan; ainakin täällä pk-seudulla.
Terveisiä vain kaikille teille keskivertoihmisille!
Terveisiä vain kaikille teille keskivertoihmisille!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Noo tuota aina kannattaa ostaa kiinteää omaisuutta..
Tässä esimerkki: vuonna 1988 isoisäni täytti 60 ja osti 135tmk:lla asuntoauton, tänään sen arvo max 7000€. Otin tämän asian ylös siksi kun kävin tapaamassa pariskuntaa tänää, eivät ole ajaneet autolla pitkään aikaan.
1988 olisi saanut 135 tmk:lla tavallisen merenranta huvilan tai kaksi rantatonttia a´2000 m2.
rantatonttien arvot tänään ovat alkaen 100k€ ja jos sillä myy, ostajat alkavat kilpailemaan, koska rantatontteja ei riitä loputtomiin kaikille ja parhaimmat on jo valkattu.
Osta kiinteää omaisuutta, se kannattaa aina. voi kun minullakin olisi löysää rahaa, mutta omakoti riittää meille.
mulla oli purjevene paljon ennen velatonta ok-taloa ja tulee aina olemaan. Älyttömän kätevää on kun saa kesämökkinsä talveksi omalle pihalle, ei huolta varkaista ja huolto on helppoa.
Käytetyissä purjeveneissä on sellainenkin piirre, että niistä saa suunnilleen omansa pois kun myy, mitä nyt inflaatio vähän nakertaa arvoa. Säästöä tulee, kun ei tarvitse miettiä mille sukulaiselle ajaa viikonloppuina ja mihin kaukomaahan lentää/ajaa kesälomalla.
Seuraavaksi sutataan 40-50 000 eur käytettyyn 33- jalkaiseen racer/cruiseriin. Ikää mulla about 35.