Mitä tykätään Gaimanista? Pian tulee elokuviin 1. rautatammimetsän leffansa, Star Dust. Sen jälkeen heti perään Beowulfin kässärin filmatisointi. Beowulf on vanhin englanninkielinen arkeologinen löytö - ja JRR Tolkien oli se keskiajan tutkija joka ensimmäisenä oivalsi että se oli autenttinen teos eikä feikki.
Gaiman on uusi nimi listaani juutalaisia kirjailijoita:
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Kirjailijat.htm
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Toimittajista.htm
Neil Gaiman
8
873
Vastaukset
- sovitus
Gaimanilla paljon hienoja teoksia. Pidän oikein paljon.
Trailereiden perustella Stardustiin lisäilty miekanheilutusta, toivittavasti ei ole pilattu tarinaa tekemällä Tristanista supersankaria. Kirjassa hän ei muistaakseni koskenut missään vaiheessa aseisiin.- pjojala
Ne tähden veljethän olivat varsin väkivaltaisia kyllä.
Oletko lukenut Gaimanin versioita Grimmin saduista kuten Lumikki?
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Dinoglyfs.htm - sandman
pjojala kirjoitti:
Ne tähden veljethän olivat varsin väkivaltaisia kyllä.
Oletko lukenut Gaimanin versioita Grimmin saduista kuten Lumikki?
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Dinoglyfs.htmEi ole tullut vastaan. Sarjakuvatuotantoa olen lukenut kasan.
Jostain syystä harmikseni filmatisoidaan aina ne fantasiatarinat, jotka eivät itselleni ole kovin läheisiä. Gaimanin kirjoista pidän kyllä, suosikkini niistä kenties Neverwhere -maanalainen Lontoo. Myös Sandman -sarjasta pidän, kunpa vain löytäisin kyseistä tuotantoa käsiini enemmän.
- Anonyymi
Kohta tuokin törkimys canseloidaan, kuten pitääkin.
- Anonyymi
Canceloikoon kuka tahtoo. Kirjat ovat hyviä, enkä jätä lukematta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Canceloikoon kuka tahtoo. Kirjat ovat hyviä, enkä jätä lukematta.
Joku voi olla kiinnostunut lukemaan hänen kirjojaan juuri tuon kohun takia. Jos haluaa tietää, millaisia kirjoja tuollainen ihminen kirjoittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joku voi olla kiinnostunut lukemaan hänen kirjojaan juuri tuon kohun takia. Jos haluaa tietää, millaisia kirjoja tuollainen ihminen kirjoittaa.
Raiskausfantasioita on ainakin Sandmaneissa runsaasti. Se kertoo tekijästään aika paljon....
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2689653IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3076836Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?741705Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61421Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.941297- 1091161
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751079Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin41882Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23756MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk313748