Tokio vai Hong Kong?

Kumpi edullisempi/helpompi ...

Olen jo vuosia halunnut käydä joko Tokiossa tai Hong Kongissa ja nyt saanut säästettyä tarpeeksi rahaa ensi vuoden matkaan. Kumpi noin syömisten ja junien/metrojen suhteen on helpompi ja edullisempi vaihtoehto ensimmäistä kertaa yksin Aasiassa matkaavalle? Vai onko niissä mainittavampaa eroa?

3

1375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sammallammas

      Tokio on kultivoituneempi kuin Hong Kong, mutta jälkimmäisessä osataan englantia.

      • Nimetön

        ja hong kong HUOMATTAVASTI halvempi


    • Molempi parempi

      Molemmat ovat aivan huippupaikkoja. Siistejä ja turvallisia myös yksin matkustavalle. Totta on, että HK:ssa puhutaan enemmän ja parempaa englantia kuin Tokiossa, mutta kyllä Tokiossakin pärjää. HK on tietysti pienempi ja ehkä sillä tavalla helpompi.

      Hong Kongissa suosittelen New World Renaissance-hotellia mm. loistavan sijaintinsa vuoksi. Rauhallinen ja turvallinen alue yksin matkustavalle, ellei sitten halua asua todellisen hulinan keskellä Kowloonissa. Tuo hotelli on rakennettu suuren kauppakeskuksen yhteyteen ja hotellin edestä saa taksin aina nopeasti. Taksilla kulkeminen on suht edullista ja helppoa, koska taksikuskitkin puhuvat/ymmärtävät englantia. Star Ferrylle tuolta hotellilta pääsee myös helposti ja metrokin on ihan vieressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      275
      10136
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      221
      5838
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5346
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4979
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3266
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2642
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2519
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      14
      2362
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      376
      2146
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2124
    Aihe