Olen jo vuosia halunnut käydä joko Tokiossa tai Hong Kongissa ja nyt saanut säästettyä tarpeeksi rahaa ensi vuoden matkaan. Kumpi noin syömisten ja junien/metrojen suhteen on helpompi ja edullisempi vaihtoehto ensimmäistä kertaa yksin Aasiassa matkaavalle? Vai onko niissä mainittavampaa eroa?
Tokio vai Hong Kong?
3
1435
Vastaukset
- Sammallammas
Tokio on kultivoituneempi kuin Hong Kong, mutta jälkimmäisessä osataan englantia.
- Nimetön
ja hong kong HUOMATTAVASTI halvempi
- Molempi parempi
Molemmat ovat aivan huippupaikkoja. Siistejä ja turvallisia myös yksin matkustavalle. Totta on, että HK:ssa puhutaan enemmän ja parempaa englantia kuin Tokiossa, mutta kyllä Tokiossakin pärjää. HK on tietysti pienempi ja ehkä sillä tavalla helpompi.
Hong Kongissa suosittelen New World Renaissance-hotellia mm. loistavan sijaintinsa vuoksi. Rauhallinen ja turvallinen alue yksin matkustavalle, ellei sitten halua asua todellisen hulinan keskellä Kowloonissa. Tuo hotelli on rakennettu suuren kauppakeskuksen yhteyteen ja hotellin edestä saa taksin aina nopeasti. Taksilla kulkeminen on suht edullista ja helppoa, koska taksikuskitkin puhuvat/ymmärtävät englantia. Star Ferrylle tuolta hotellilta pääsee myös helposti ja metrokin on ihan vieressä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11546Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911450Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva186891Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777- 103757
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7694
- 60683