kanin ruokinnasta

puppendaadeli...

mulla on kani ja ongelmaksi on tullu se kuinka paljo annan sille kaupan valmiita jyväseoksia... ennen annoin aamulla ja illalla vajaan 2 rkl mutta kani rupesi pyöristymään aikalailla. nykyään annan vain aamulla sen 2 rkl mutta nyt kani on ruennut osoittamaan mieltään viskelemällä purut hukkaan häkistään... miten paljon Te annatte kanillenne jyvä seoksia... kanini painaa 1,7kg ja komea leukapusii löytyy... :-/
voiko kanin häkkiin laittaa maton purujen tilalle...?

7

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inkku

      Annan kääpiökanilleni 0,5 dl siemenseosta aamuisin ja illalla sitten tuoretta, esim. porkkanaa, omenaa, salaattia tms. Hyvin on pysyny kunnossa. Edellinen kanini eli 8 vuotiaaksi ja tällä hetkellä meillä asustelee 7-vuotias kääpiöluppakorva.

    • Hipsu

      Kaupan jyväseoksia en suostu enää ikinä antamaan eläimilleni, ne ovat todella surkeita tekeleitä. Tarkoitan siis näitä lähes jokaisessa ruokakaupassa myytäviä "jyrsijöiden ja kanien herkkuruokia" yms. Ne eivät sovellu millekään eläimelle kunnolla, koska niitä on yritetty suunnata kaikille yhtä aikaa. Eihän kaneilla, marsuilla, hiirillä ja hamstereilla ole todellakaan ihan samanlainen ruokavalio, ne tarvitsevat ruoaltaan eri asioita.

      Suosittelenkin juuri sen takia siirtymään noista jyväseoksista pelletteihin. Mm. Genesis on erittäin hyvä (ellei paras) pellettimerkki. Kanipelletit ovat kaneille suunnattuja, joten niissä on juuri oikeat ravintoarvot kaneille. Jyväseoksestahan kanit voivat valita ne parhaat palat joukosta ja jättää huonommat, silloin ei todellakaan kani saa niitä kaikkia tarvitsemiaan aineita. Pelleteistä ei voi valita parhaita päältä, ne kun ovat kaikki (siis saman merkin sisällä) saman makuisia. Ja niistä siis varmasti saa tarvittavat ravintoaineet. Jyväseokset ovat rasvaista ruokaa, ne lihottavat.

      Purujen tilalle voit ihan hyvin laittaa maton. Mutta katso, ettei matto ole liian kova tms. jotta kanin on hyvä olla häkissäänkin. Ja helppo pestävyys on iso plussa, sillä tokihan matto täytyy voida pestä. Kannattaakin ostaa kaksi mattoa; silloin kun toinen on pesussa, toinen on käytössä.

    • ...

      Kauppojen siemenseoksissa on usein aivan liian paljon rasvaisia osia kuten pähkinöitä ja auringonkukansiemeniä, ja monet kanit syövätkin sitten vaan ne herkullisimmat (=rasvaisimmat) palat ja lihovat (lisäksi on riski että kanin sydän rasvoittuu ja aiheuttaa ennenaikaisen kuoleman). Lisäksi ne siemenseokset on useimmiten tehty jyrsijöille, ja kanihan ei ole edelleenkään jyrsijä. Näin ollen seoksissa ei edes välttämättä ole läheskään kaikkea kanille tarpeellista. Turvallisin vaihtoehto onkin siirtyä kanipelletteihin joita saa eläinkaupoista (pitää vaan muistaa ettei sotke täysrehupellettiä heinäpellettiin, ne ovat täysin eri asia). Esim. Genesis on hyväksi havaittu merkki, muitakin löytyy. Hyviä neuvoja kanin ruokinnasta löytyy mm. osoitteesta http://koti.mbnet.fi/~sonjalin/kani/ruokinta.shtml

      Ja mitä mattoon tulee, niin tokihan semmoisen voi häkkiin laittaa. Kani (tai ainakin suurin osa kaneista) oppii myös käymään hiekkalaatikolla, ja näin ollen häkissä ei tarvita puruja lainkaan. Meillä pupun häkissä on alla räsymatto ja yhdessä nurkassa hiekkalaatikko jossa on puupellettiä (esim. Pellex käy hyvin, meillä ostetaan Agrimarketista 20kg:n säkki lämmityspellettiä joka toimii yhtä hyvin). Kissanhiekkaakin laatikkoon voi laittaa, mutta ei mielellään paakkuuntuvaa. Kani kun saattaa sitä hiekkaa syödä niin paakkuuntuva voi aiheuttaa pahoja vaurioita elimistössä. Puupohjainen kissanhiekka eli puupelletit on mielestäni melkeinpä paras vaihtoehto, ei pölyä ja imee hajutkin melkoisen hyvin.

      • anzu

        siis ei "ei mielellään" vaan ei missään tapauksessa paakkuuntuvaa kissanhiekkaa kaninhäkkiin!


    • pupu91

      MOI
      minä annan kanilleni kaupanruokaa n.1 desi päivässä. se ei ees syö niitä kaikkia. annan sitten lisää kun se on syöny kaikki. ja talvelle kuovatan apilaa ja annan sitä sitten aika paljon.
      kesällä kuivaa leipää ja ruohoo niin paljonkun se syö (ruohoo). silläkin on komee leukapussi mutta ei se sitä haittaa... Kanini saa aika paljon liikuntaa eli se ei oo niinkään pullee.
      kokeileppa kaikkea ruokamääriä.
      kyllä se oikea löytyy!!!

    • Kaneista kyselevä

      Olen ajatellut tuleville kaneilleni sellaista ruokinta juttua et puoli kupillista. Siihen tulisi sitten hobby plus pellettiä ja sitä agrimarketista saatavaa siemensekoitusta jossa on ruohoa. Onko hyvä?

      • Sedä

        Riippuu kanin rodusta ja sitä myöten koosta. Lisäksi vaikuttaa missä lämpötilassa kani asuu (=kuinka paljon energiaa se kuluttaa). Pääasiallisesti kuitenkin suositellaan että siemensekoituksia ei annettaisi ollenkaan. Ja totta kai heinää kaiken aikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      129
      7656
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7244
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      28
      7159
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      71
      6316
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      6
      6300
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      110
      5675
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5458
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      68
      5300
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      30
      4943
    Aihe