kanin ruokinnasta

puppendaadeli...

mulla on kani ja ongelmaksi on tullu se kuinka paljo annan sille kaupan valmiita jyväseoksia... ennen annoin aamulla ja illalla vajaan 2 rkl mutta kani rupesi pyöristymään aikalailla. nykyään annan vain aamulla sen 2 rkl mutta nyt kani on ruennut osoittamaan mieltään viskelemällä purut hukkaan häkistään... miten paljon Te annatte kanillenne jyvä seoksia... kanini painaa 1,7kg ja komea leukapusii löytyy... :-/
voiko kanin häkkiin laittaa maton purujen tilalle...?

7

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inkku

      Annan kääpiökanilleni 0,5 dl siemenseosta aamuisin ja illalla sitten tuoretta, esim. porkkanaa, omenaa, salaattia tms. Hyvin on pysyny kunnossa. Edellinen kanini eli 8 vuotiaaksi ja tällä hetkellä meillä asustelee 7-vuotias kääpiöluppakorva.

    • Hipsu

      Kaupan jyväseoksia en suostu enää ikinä antamaan eläimilleni, ne ovat todella surkeita tekeleitä. Tarkoitan siis näitä lähes jokaisessa ruokakaupassa myytäviä "jyrsijöiden ja kanien herkkuruokia" yms. Ne eivät sovellu millekään eläimelle kunnolla, koska niitä on yritetty suunnata kaikille yhtä aikaa. Eihän kaneilla, marsuilla, hiirillä ja hamstereilla ole todellakaan ihan samanlainen ruokavalio, ne tarvitsevat ruoaltaan eri asioita.

      Suosittelenkin juuri sen takia siirtymään noista jyväseoksista pelletteihin. Mm. Genesis on erittäin hyvä (ellei paras) pellettimerkki. Kanipelletit ovat kaneille suunnattuja, joten niissä on juuri oikeat ravintoarvot kaneille. Jyväseoksestahan kanit voivat valita ne parhaat palat joukosta ja jättää huonommat, silloin ei todellakaan kani saa niitä kaikkia tarvitsemiaan aineita. Pelleteistä ei voi valita parhaita päältä, ne kun ovat kaikki (siis saman merkin sisällä) saman makuisia. Ja niistä siis varmasti saa tarvittavat ravintoaineet. Jyväseokset ovat rasvaista ruokaa, ne lihottavat.

      Purujen tilalle voit ihan hyvin laittaa maton. Mutta katso, ettei matto ole liian kova tms. jotta kanin on hyvä olla häkissäänkin. Ja helppo pestävyys on iso plussa, sillä tokihan matto täytyy voida pestä. Kannattaakin ostaa kaksi mattoa; silloin kun toinen on pesussa, toinen on käytössä.

    • ...

      Kauppojen siemenseoksissa on usein aivan liian paljon rasvaisia osia kuten pähkinöitä ja auringonkukansiemeniä, ja monet kanit syövätkin sitten vaan ne herkullisimmat (=rasvaisimmat) palat ja lihovat (lisäksi on riski että kanin sydän rasvoittuu ja aiheuttaa ennenaikaisen kuoleman). Lisäksi ne siemenseokset on useimmiten tehty jyrsijöille, ja kanihan ei ole edelleenkään jyrsijä. Näin ollen seoksissa ei edes välttämättä ole läheskään kaikkea kanille tarpeellista. Turvallisin vaihtoehto onkin siirtyä kanipelletteihin joita saa eläinkaupoista (pitää vaan muistaa ettei sotke täysrehupellettiä heinäpellettiin, ne ovat täysin eri asia). Esim. Genesis on hyväksi havaittu merkki, muitakin löytyy. Hyviä neuvoja kanin ruokinnasta löytyy mm. osoitteesta http://koti.mbnet.fi/~sonjalin/kani/ruokinta.shtml

      Ja mitä mattoon tulee, niin tokihan semmoisen voi häkkiin laittaa. Kani (tai ainakin suurin osa kaneista) oppii myös käymään hiekkalaatikolla, ja näin ollen häkissä ei tarvita puruja lainkaan. Meillä pupun häkissä on alla räsymatto ja yhdessä nurkassa hiekkalaatikko jossa on puupellettiä (esim. Pellex käy hyvin, meillä ostetaan Agrimarketista 20kg:n säkki lämmityspellettiä joka toimii yhtä hyvin). Kissanhiekkaakin laatikkoon voi laittaa, mutta ei mielellään paakkuuntuvaa. Kani kun saattaa sitä hiekkaa syödä niin paakkuuntuva voi aiheuttaa pahoja vaurioita elimistössä. Puupohjainen kissanhiekka eli puupelletit on mielestäni melkeinpä paras vaihtoehto, ei pölyä ja imee hajutkin melkoisen hyvin.

      • anzu

        siis ei "ei mielellään" vaan ei missään tapauksessa paakkuuntuvaa kissanhiekkaa kaninhäkkiin!


    • pupu91

      MOI
      minä annan kanilleni kaupanruokaa n.1 desi päivässä. se ei ees syö niitä kaikkia. annan sitten lisää kun se on syöny kaikki. ja talvelle kuovatan apilaa ja annan sitä sitten aika paljon.
      kesällä kuivaa leipää ja ruohoo niin paljonkun se syö (ruohoo). silläkin on komee leukapussi mutta ei se sitä haittaa... Kanini saa aika paljon liikuntaa eli se ei oo niinkään pullee.
      kokeileppa kaikkea ruokamääriä.
      kyllä se oikea löytyy!!!

    • Kaneista kyselevä

      Olen ajatellut tuleville kaneilleni sellaista ruokinta juttua et puoli kupillista. Siihen tulisi sitten hobby plus pellettiä ja sitä agrimarketista saatavaa siemensekoitusta jossa on ruohoa. Onko hyvä?

      • Sedä

        Riippuu kanin rodusta ja sitä myöten koosta. Lisäksi vaikuttaa missä lämpötilassa kani asuu (=kuinka paljon energiaa se kuluttaa). Pääasiallisesti kuitenkin suositellaan että siemensekoituksia ei annettaisi ollenkaan. Ja totta kai heinää kaiken aikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3800
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2782
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2300
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      215
      2285
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1829
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1560
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1532
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1419
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1284
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1224
    Aihe