Tällä palstalla tuntuu olevan sellaisia ihmisiä, jotka eivät tiedä hoitoalasta yhtään mitään. Tuskin ovat sairaalassa edes potilaan asemassa olleet.. Ehkä silloin kun ovat syntyneet, elleivät sitäkin ole tehneet saunan lauteilla tai kammarin nurkassa.
Kovin koomista on tätä kirjoittelua seurata.
Ja muistuttaisin, että sairaanhoitajien/lähihoitajien yms. työ ei ole pelkästään sairaalassa tehtävää hoitotyötä.
Kovin koomista on tätä kirjoittelua seurata.
Ja muistuttaisin, että sairaanhoitajien/lähihoitajien yms. työ ei ole pelkästään sairaalassa tehtävää hoitotyötä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
näkökulma. Tämä on ensimmäinen kirjoitukseni palstalla mutta voisiko joidenkin kohdalla olla kyse siitä, että on liikaa omakohtaisia kokemuksia? Oletko itse ollut koskaan potilaana esim. Meilahdessa tai Mariassa vaikkapa ensiapupolilla? Varsinkin ensimmäisen kohdalla potilaiden kohtelu hoitajien puolelta on ollut sen verran ala-arvoista ja tylyä etten lapsuusvuosien jälkeen olisi voinut uskoa. Joka kerta on tuntunut, että se on oma vika kun se ambulanssi sinne sattuu tuomaan. Kaikki eivät sinne päädy juopottelun vuoksi eivätkä myöskään odota palvelua. Kun siellä 8 tuntia makaa, ehtii observoida kaikenlaista. Marialaisilla on vielä käytöstavat olemassa.
Millainen summa kuussa lisää auttaisi hoitajia edes puhumaan potilaalle asiallisesti? Auttaako raha tähän varmasti? Kumma, että lääkärit taitavat tämän taidon joka kerta.
Tietotaitoa ja vastuuta vakuutellaan kuin apinat laumassa mutta joka kerta kun joutuu soittamaan "omalle sairaanhoitajalle", saa tiuskintaa ja ei-oota vastaukseksi. Lääkkeiden nimiä ei osata kirjoittaa eikä tiedetä mitä ne voi aiheuttaa vaikka annetaan se käsitys, että tässä on asiantuntija puhelua vastaanottamassa. Oman kokemuksen perusteella siellä langan päässä voisi ihan hyvin olla vaikka robotti sanelua vastaanottamassa viimeisistä terveystilan muutoksista. Välttyisi ainakin siltä v-tuilulta.
Odotan todella, että lakkoilulla saatava lisäraha tekee teistä asiallisimpia.
Mielestäni terveydenhoidossa on useampia ongelmia. Ei voida sanoa, että ainoa ongelma olisi palkkaus. Yksi niistä kyllä. Kutsumus ei kyllä elätä ja mitä tämä kutsumus tarkoittaa? Sitä, että haluaa työskennellä tällä alalla? Vai mitä? Eikö jokaisella ole kutsumus omalle alalleen.. oli se sitten mikä tahansa. Suorastaan typerä sana koko kutsumus.
Kyllä terveydenhuolto on sellainen pommi. Se ei kyllä ole hoitajien YM. työntekijöiden vika, vaan se vika on jossain muualla. Kaikesta säästetään ja paikoissa on jo esim. vanhukselle määrätty kuinka monta vaippaa saa mennä päivän aikana. Hoitajatko tästä päättävät, kunnan rahoista? No ei nyt sentään.
Ongelmia on monessa asiassa. Parempi palkkaus auttaisi ihmisiä pysymään töissään ja uusia tulemaan alalle. Henkilökuntaa tarvitaan lisää, mutta kun ei ole rahaa palkata. Eikä ala houkuttele, kun palkkaus on mitä on. Muistakaa nyt hyvät ihmiset, että kaikki ei tee vuorotyötä ja silti työ voi olla henkisesti/fyysisesti raskasta. Oletteko kokeilleet mielenterveystyötä tai vammaistyötä? Kehitysvamma ja mielenterveyden ongelmat eivät ole mikään helppo yhtälö.
Olen itse viimeistä vaille valmis lähihoitaja ja tiedän jo valtavan määrän porukkaa joka ei tule valmistumisen jälkeen tekemään päiväkään tätä työtä. Lähtevät muihin hommiin, hyvä heille. Ehkä. Yhteiskunta kouluttaa hoitajia, jotka eivät sitten tule työskentelemään hoitajina. Kannattavaako? Kyllä heitä valmistuu mutta… Sitten koulutuksesta, aivan järjetöntä huttua! Jos olisin ollut viisaampi olisin valinnut oppisopimuskoulutuksen. Kurssien suunnittelussa on valtavasti parannettavaa. Luultavasti koulukohtaista.. ainakin toivon niin. Minusta on suoraan sanottuna pelottavaa, että minkälaisia hoitajia valmistuu.. Toivottavasti he ovat niitä jotka eivät alalla työskentelekään. Kurssit saa läpi idioottikin ja teoriaosaaminen voi olla todella olematonta, mutta hoitajan paperit saa käteen ja esim. monissa paikoissa ( ei kaikissa ) lähihoitaja saa jakaa lääkkeitä yms. Ja millä teoriaosaamisella? Töihin kun otetaan kuka vaan kun pulaa on. Siinä ei paljon kurssinumeroita katsota.
En halua moittia hoitajia, en missään nimessä. Olen vaan hitusen huolissani. Koulutuksen tasoa ja yhteiskuntaa kylläkin moitin! Yhteiskunta tuntuu olevan vaan jotenkin vinksallaan. Onko joku oikeasti sitä mieltä että on ihan okei, että säästetään terveydenhuollosta ? Ihmiset taitavat pitää terveydenhoitoa itsestäänselvyytenä.. Ikävä kyllä se ei kohta sitä enää ole.
Yleistäminenhän tuntuu olevan täällä niin yleistä. Yksi hoitaja tappaa insuliinilla, niin no automaattisestihan se on KAIKKI hoitajat. Älykästä sakkia. Pisteet teille.
Kyllä, joskus tapaa niin elämäänsä kyllästyneitä hoitajia, että oksat pois. Missäpä tälläisiä ihmisiä ei tänä päivänä tapaisi? Usein kaupan kassakaan ei sano edes hei. Paskiaiset! Mutta joskus tapaa ystävällisiä ja ammattitaitoisia hoitajia jotka oikeasti vain haluavat tehdä työnsä niin hyvin kuin mahdollista.. sama pätee niihin kaupan työntekijöihin!
Yksinkertaisesti: Jotkut ihmiset on paskiaisia ja jotkut ei.
Jos itse ( te jotka ette ole hoitoalalla ) työskentelisitte alalla, niin ettekö olisi vaatimassa lisää palkkaa? Rehellisesti kiitos.
Voitaisiin järjestää työkiertoa alalta alalle, niin eiköhän eri ammattien arvostus nousisi. Ei minusta ole monellekaan alalle, mutta monesta ei ole hoitajaksi. Helppoa on arvostella kun ei itse tee sitä työtä.
Niin ja lisäisin tähän, että olen tavannut myös lääkäreitä jotka kohtelee kuin paskaa. Että et millään pysty yleistämään, että hoitajat on tylyjä ja lääkärit ei. Oletko ajatellut laajemmin, että yksinkertaisesti jotkut ihmiset on vaan vittumaisia ja jotkut mukavia?
ajatellut asiaa laajemmin..pah.
Tylyjä lääkäreitä on joukossa varmaan yhtälailla, omalle kohdalle sellaista ei vain ole sattunut. Jotkut saattaa olla tönkköjä tai töksäytteleviä mutta yksikään lääkäri ei ole tälle potilaalle tiuskinut tai v-tuillut. Liekö sääliä sitten.
Toisaalta voin todeta, että potilaissa on myös nykyään ihan järjettömiä sikoja, jotka rähjäävät joka ikisestä asiasta, ovat kännissä, kähmivät hoitajia ja syyttävät vaikka mistä; näille saa puolestani tiuskia niin paljon kuin sielu sietää, itse sitä kerjäävät. Yleensä lääkärit antavat näille tapauksille ihan samalla mitalla, joka on ihan ok.
En vain ymmärrä miksi kaikki potilaat saavat saman kohtelun. Pitäisi kai alkaa käyttäytyä yhtä huonosti kun lopputulos on kuitenkin ihan sama.
potilaaksi suomen sairaaloihin saatanan epäpätevää ja turhaa sairaanhoitajaa sieltä löytyy
suoranaisesti sairaanhoitajien ym. hoitajien vika jos koulutus on paska?
kyllä myöntää, etten hirveästi sairaanhoitajien koulutuksesta tiedä. Mutta lähihoitajien koulutukseen kaipaisi jotain järkeä. On hyvääkin, mutta paljon huttuakin..liikaa huttua. Asioita voisi tiivistää ja syventää.
ootkos muuten koskaan ajanu mönkijällä?