Ruokolahti maksattaa imatralaisilla lukiolaistensa koulunkäynnin!
Eikö siellä vieläkään tajuta, että ilmaispalvelujen aika on ohi- myös ruokolahtelaisilla.
Älkää hyvät ihmiset laittako nimiänne Vuoksenniskan lukiota puolustavaan adressiin. Koulun saa ajaa alas,jos Ruokolahti ei tule mukaan maksajaksi.
Eikö siellä vieläkään tajuta, että ilmaispalvelujen aika on ohi- myös ruokolahtelaisilla.
Älkää hyvät ihmiset laittako nimiänne Vuoksenniskan lukiota puolustavaan adressiin. Koulun saa ajaa alas,jos Ruokolahti ei tule mukaan maksajaksi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
,,,,NIILLÄ ON VARAA MAKSAA LASTENSA ½-ILMAINEN KOULU NISKALLA !
JÄPPINEN MAKSAA TAI ITKEE JA MAKSAA !
VIRSUSELLA NYT ENSIMMÄINEN NÄYTÖNPAIKKA !
SEURAAMME HERKEÄMÄTTÄ TILANNETTA !
Liian kauan on imatralaisten hyvänahkaisuutta käytetty hyväksi. Annetaan lukion jatkaa, mutta otetaan ruokolahtelaisilta täysi korvaus koulun käytöstä.
Ps.Virsunen ei asiaa yksin päätä, onhan siinä lautakunta, hallitus ja valtuustokin mukana päätöksiä tekemässä.
Jos päätös on imatralaisille kielteinen, niin katsotaan, ketä äänestetään ensi vaaleissa. Ei oman kaupungin oppilaat saa kärsiä toisen kunnan koululaisen aiheuttamista kuluista.
Voisiko joku valaista, että voisivatko Imatralaiset oppilaat jatkaa Vuoksenniskan lukiossa jos Ruokolahtelaiset eivät kävisi sitä, riittäisikö Imatralaisia tarpeeksi Vuoksenniskan lukioon. Miksi näin provosoiva kirjoitus Ruokolahden maksuhalukkuudesta, eikö asia ole valtakunnallinen, miten muissa kunnissa? Entäs sitten ammatti- ja kauppaoppilaistos, käyhän sielläkin Ruokolahtelaisia oppilaita. Voisiko joku selittää, että miten koko koulutusssysteemi Suomessa menee?