Kuka on tehnyt töitä pärehöylällä.
Pärehöylä
Antti Kuukka
71150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olin pieni tytöntyllerö, jouduin päretytöksi siis kokoamaan päreet ja laittamaan ne pinoon. Muistan vain että olin tosi väsynyt pitkän päresouvin jälkeen illalla. Seuraavana päivänä olikin sitten vanhemman ja laiskemman sisaren vuoro.
Siis kattopäreiden teosta oli kysymys.
Olen ollut höyläämässä päreitä, tehnyt kymmeniä kattojakin. Siitä souvista kai lienee jäännyt päreitä kainaloonkin, niin on ainakin joku muistuttanut. Eihän se loukkaus ole, työ tekijäänsä kouluttaa.
myöskin tyttösenä oli päreitä kasaamassa. Kuumana kesäpäivänä kyllä se työstä kävi. Silloin ei kukaan keskustellut lapsityövoiman käytöstä. Sitä vain tehtiin ,kun työtä oli.
meillä oli pärekatto jokaisessa rakennuksessa. Naapurissa oli pärehöylä. Siellä tehtiin uudet päreet. Lapset kantoivat pärekasoja. Katolla olimme naulaamassa muiden mukana. Muistan, että tärkeää oli, että päre oli oikeinpäin.
Oikeinpäinhän se päre piti pistää. Kun tehtiin toisarvoisia kattoja,mm.latoihin, säästösyistä ladottiin kaksinkertaisiksi. Hyvät katot tehtiin kolminkertaisiksi ja ne kestivät vettä pitäen jopa 30 vuotta.
Naulaus oli näppärää hommaa, naulan kanta vasaran vartta vasten ja sitten isku ja naula oli
heti puoliksi sisällä. Työ oli harjaantuneella kuin liukuhihnalla oloa. Parhaita työtä penskana, siksipä sitä riitti naapureidenkin katoilla. Tämä lieneekin ollut parhaiten oppimani
"ammatti" elämäni uralla. Ellei nyt lasketa mukaan tätä jouten oloa.
Päreiden höylääminen toimi sukukokouksen noutopöydän ruuhkan tasaajana. Saimme höylästä tuoreet päreet kainaloon ja sitten pikku jono polttopaikalle, kun päreisiin poltinraudalla painettiin suvun logo.Palattuamme ruokailupaikalle sieltä oli ruuhka lauennut. Näppärän ja kekseliään keinon muistan ikäni.
Aihe on hyvä, mutta porukka tietämätöntä, kun eivät tästä mitään kirjoita.
Panisitteko muistinystyrät käyntiin.