Kuka on tehnyt töitä pärehöylällä.
Pärehöylä
7
1111
Vastaukset
- päiväperho*
Olin pieni tytöntyllerö, jouduin päretytöksi siis kokoamaan päreet ja laittamaan ne pinoon. Muistan vain että olin tosi väsynyt pitkän päresouvin jälkeen illalla. Seuraavana päivänä olikin sitten vanhemman ja laiskemman sisaren vuoro.
Siis kattopäreiden teosta oli kysymys.- ylen kampura
Olen ollut höyläämässä päreitä, tehnyt kymmeniä kattojakin. Siitä souvista kai lienee jäännyt päreitä kainaloonkin, niin on ainakin joku muistuttanut. Eihän se loukkaus ole, työ tekijäänsä kouluttaa.
- Kirveli
ylen kampura kirjoitti:
Olen ollut höyläämässä päreitä, tehnyt kymmeniä kattojakin. Siitä souvista kai lienee jäännyt päreitä kainaloonkin, niin on ainakin joku muistuttanut. Eihän se loukkaus ole, työ tekijäänsä kouluttaa.
myöskin tyttösenä oli päreitä kasaamassa. Kuumana kesäpäivänä kyllä se työstä kävi. Silloin ei kukaan keskustellut lapsityövoiman käytöstä. Sitä vain tehtiin ,kun työtä oli.
- 1943
meillä oli pärekatto jokaisessa rakennuksessa. Naapurissa oli pärehöylä. Siellä tehtiin uudet päreet. Lapset kantoivat pärekasoja. Katolla olimme naulaamassa muiden mukana. Muistan, että tärkeää oli, että päre oli oikeinpäin.
- ylen kampura
Oikeinpäinhän se päre piti pistää. Kun tehtiin toisarvoisia kattoja,mm.latoihin, säästösyistä ladottiin kaksinkertaisiksi. Hyvät katot tehtiin kolminkertaisiksi ja ne kestivät vettä pitäen jopa 30 vuotta.
Naulaus oli näppärää hommaa, naulan kanta vasaran vartta vasten ja sitten isku ja naula oli
heti puoliksi sisällä. Työ oli harjaantuneella kuin liukuhihnalla oloa. Parhaita työtä penskana, siksipä sitä riitti naapureidenkin katoilla. Tämä lieneekin ollut parhaiten oppimani
"ammatti" elämäni uralla. Ellei nyt lasketa mukaan tätä jouten oloa.
- Fanni
Päreiden höylääminen toimi sukukokouksen noutopöydän ruuhkan tasaajana. Saimme höylästä tuoreet päreet kainaloon ja sitten pikku jono polttopaikalle, kun päreisiin poltinraudalla painettiin suvun logo.Palattuamme ruokailupaikalle sieltä oli ruuhka lauennut. Näppärän ja kekseliään keinon muistan ikäni.
- Liisikkä
Aihe on hyvä, mutta porukka tietämätöntä, kun eivät tästä mitään kirjoita.
Panisitteko muistinystyrät käyntiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952