Ajakaahan nyt varovasti kun hirviä hätyytellään, niin niitä liikkuu nyt paljon. Saarivaaralla hirvikolari nyt illasta...
Hirvikolari
Saarivaaralla
9706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
aika tavallista.
On se vaan hölömöä hommaa,kun miehissä ajetaan hirviä tielle ammuttavaksi.
Joka vuosi kuolee ja vammautuu ihmisiä hirvikolareissa,silti joka syksy hölömöläiset alottaa sen "jahtinsa".
Miehet seisoo aseet tanassa aenakin kolomen metrin päässä tieltä ja sitte ollaan niin erämiestä,että alta poes tavalliset ihmiset.
Autolla kun koittaa siellä ajaa,niin näky on kuin Raatteen tiellä,siellä on puna lakkista(nokkaista)miestä ja koirat painaa nokka maassa ja autoja on tiellä ja tien vieressä ja luotien laulu vain soi.
Kyllä on todella ansainnut mökin mummo ne puolukkansa,jotka sieltä tantereelta käy hädissään poimimassa.
Hirvet juoksee henkensä edestä ja perässä painaa punalakkiset(nokkaiset) "erämiehet" hullun kiilto silmissä ja tähän on oikein valtaapitävät oikein luvan antaneet ...voe veljet,että se tuo ihminen on viisas
nimensä väärti siinä missä pia raisukin. Matille sen verran kun oma järki ei sinulle sano että, hirvikantaa täytyy pienentää ettei niitä hirvikolareita tulisi niin paljon.
No niin, nyt voitkin sulatella ajatusta pari päivää ja sitten kysyä että, MITENKÄ?????
asiaa tullee,mut siinä oon sammaa mieltä että hirvikantaa pittää pienentää.
Kun olet niin kauhean viisas,niin sanotko missä kohtaa minä vastustin hirvien ampumista.
Asiani koski vain ja ainoastaan "metsästys" tapaa.
Kannattaa opetella ensin lukemaan ja sen jälkeen voit tulla arvostelemaan minun kirjoituksiani,olenhan sentään Matti
mikä on parempi ja tehokkaampi metsästysmuoto hirvelle kuin ajo ja koiralla metsästäminen? Se minkälaiseksi sinä kuvasit hirven metsästyksen, on typerää liioittelua joka suhteessa. Olet todennäköisesti potkittu pois hirviporukasta ja siitä vittuuntunut.
Sanoit että silti ne aloittaa joka vuotisen hirvenmetsästyksensä ja luvalla? Sehän tarkoittaa ettei mielestäsi sitä saisi aloittaa ollenkaan.
Sinun kannattaa ensin ajatella mitä kirjoittaa ja sitten opetella olematta kirjoittamatta mitään. Olethan matti, holomolän matti.
Nyt en voi olla "olematta kirjoittamatta",kun kerrrankin siihen on aihetta.
Parempia muotoja,kuin tielle hirvien ajaminen on toki useita.(huonompia on kyllä vaikea keksiä)
-Ehkä helpon tapa ja myös selvin olisi tapporaha.
Korvat vain nimismiehelle ja sieltä luetaan eurot näppiin.
-Toinen varteenotettava vaihtoehto olisi helikopterimetsästys.
Sieltä vain yläilmoista olisi hauskaa posotella hirviä nurin ja oikea erätunnelma olisi taattu.
-Vielä voisi kokeilla sellaista huonompikuntoisten mallia,jotta hirvet kootan aitaukseen ja siellä ne posotellaan hengettömiksi ja luoteja säästämättä tietysti.(luonnollisesti hyvin lähelle tietä)
Jos tarvit vielä lisää voin toki jatkaa,mutta tuossa olisi nyt aluksi jotain.
ja muu isolla rahalla metsästysansioistaan kerskuva rupusakki.
Kekkosellekin oli armeija ajamassa riistaa ampumapaikalle, jos ei sattunut tulemaan mieleen helikopterista metsästäminen.
Joissain paikoissa saalis otetaan kiinni ja kiinnitetään riimulla puuhun, jolloin suuren sankarin on helppo possauttautta nirri pois.
mitään järjellistä tullutkaan. Nimesi vain voisi olla hölmölän hölmöin matti.