Suoraan adoptio

Tarvitsisin tieto taikka sitten aupua jota en ole löytänyt yhdeltäkään suomekieliseltä sivulta!
Eli venäjältä suoraan adoptio eli onko siitä mistään tietoa taikka ihmisiä jotka ovat venäjältä suoraan adoptoineet? miten prosessi menisi käytänössä siellä ja ja saako lapset sen jälkeen tuoda suomeen jos oikeus on hyväksynyt adoptio vanhemaksi venäjällä?
Olisin ääretömän iloinen jos joku voisi kertoa edese misä voisi saada tietoa suoraan adoptiosta tai jos jollakin on omakohtaista tetoa asiasta!!
3683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on sinun käytettävä suomalaista palvelunantajaa. Omatoimiadoptiot eivät ole täältäkäsin mahdollisia. Mutta jos asut Venäjällä, voit hoitaa adoption sikäläisen systeemn mukaan ja muuttaa sitten lapsesi kanssa Suomeen normaaliin maahanmuuttotapaan.

Äänestä

ainoastaan, jos muutat pysyvästi Venäjälle joksikin aikaa (vuosi-kaksi). Kansalaisuutta ei tarvitse vaihtaa. Tämän jälkeen voit muuttaa takaisin Suomeen ja anoa hovioikeudelta adoptiosi laillistamista myös Suomessa. Jos hovioikeus katsoo, että tarkoituksena on ollut kiertää Suomen lakia, adoptiota ei vahvisteta Suomessa. Tietoa ei ole paljoakaan saatavilla, koska omatoimiadoptiot ovat laittomia Suomessa. Suomessa asuvan on adoptoitava tietyn prosessin ja määrättyjen palvelunantajien kautta. Adoptiosysteemi on kehitetty estämään omatoimiadoptioita, sillä niissä ei kukaan valvo lapsikauppaa.

Äänestä

asiasta näin:

24 § (22.3.1996/175)
Jos joku, jolla on Suomessa asuinpaikka, aikoo ottaa ottolapseksi alle 18-vuotiaan lapsen, jolla on asuinpaikka vieraassa valtiossa, hänen on pyydettävä kansainvälistä lapseksiottamispalvelua palvelunantajalta.
-----
Kansainvälistä lapseksiottamispalvelua antavat Suomessa ne kuntien sosiaalihuollon toimielimet ja muut yhteisöt, jotka ovat saaneet sosiaali- ja terveysministeriön luvan tähän toimintaan (palvelunantajat).

Palvelunantaja huolehtii Haagin sopimuksen III luvussa tarkoitettuna valtuutettuna toimielimenä niistä sopimuksessa edellytetyistä tehtävistä, jotka lailla, asetuksella tai sosiaali- ja terveysministeriön päätöksellä on sille uskottu.

Palvelunantaja saa toimia yhteistyössä ainoastaan sellaisen ulkomailla vastaavassa palvelutehtävässä työskentelevän viranomaisen, järjestön tai muun toimielimen kanssa, jonka lapseksiottamisasioiden lautakunta on hyväksynyt (ulkomainen palvelunantaja). Lautakunta voi peruuttaa hyväksymisen, jos siihen havaitaan olevan syytä.
------
25 § (22.3.1996/175)
Lapseksiottajan on haettava lapseksiottamisasioiden lautakunnan lupa ennen kuin lapseksiottaminen vahvistetaan Suomessa tai ulkomailla, jos:

1) lapseksiottajalla on asuinpaikka Suomessa ja alle 18-vuotiaalla lapseksiotettavalla on asuinpaikka vieraassa valtiossa; tai

2) lapseksiottajalla on asuinpaikka vieraassa valtiossa ja alle 18-vuotiaalla lapseksiotettavalla on asuinpaikka Suomessa.
-----

Tässä syy, miksi tietoja tai ohjeita omatoimiadoptioon löydy:

Jos joku ilmoittamalla sanomalehdessä tai muulla tavalla julkisesti luvatta tarjoaa lapsen lapseksiotettavaksi tahi mahdollisuuden antaa lapsi ottolapseksi taikka jos joku muu kuin lapsen vanhempi tai laillinen huoltaja luvatta sijoittaa lapsen lapseksiottamisen tarkoituksessa yksityiskodissa kasvatettavaksi, on hänet tuomittava laittomasta ottolapsen välittämisestä sakkoon.

Laittomasta ottolapsen välittämisestä tuomitaan myös, jos joku muu kuin palvelunantaja välittää lapseksiottajan Suomesta ulkomailla olevalle lapselle tai lapsen ulkomailta ottolapseksi Suomeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmetelyä kirjoitti:

Tarvitsisin tieto taikka sitten aupua jota en ole löytänyt yhdeltäkään suomekieliseltä sivulta!
Eli venäjältä suoraan adoptio eli onko siitä mistään tietoa taikka ihmisiä jotka ovat venäjältä suoraan adoptoineet? miten prosessi menisi käytänössä siellä ja ja saako lapset sen jälkeen tuoda suomeen jos oikeus on hyväksynyt adoptio vanhemaksi venäjällä?
Olisin ääretömän iloinen jos joku voisi kertoa edese misä voisi saada tietoa suoraan adoptiosta tai jos jollakin on omakohtaista tetoa asiasta!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu