Kuuntelin aikaisemmin Radio Suomea, mutta sitten kun tuli Ylen radiouudistus, niin tämäkin kanava alkoi matkia ohjelmatarjonnaltaan noita mainoskanavia. Musiikki on tuota samaa Amerikan poppia kuin muillakin kanavilla ja toimittajat on tehty kaikki samasta muotista (en tarkoita ulkomuotoa vaan juontamista). Yöradiossakin on joka yö aivan saman kaavan mukaan toimiva "kloonattu" juontaja. Lisäksi paikallisradiossa pari lapsellista kaveria koettaa aamupäivälähetyksissä vääntää omasta mielestään jotain huvittavaa juontoa - ei se oikein hauskaakaan ole. Ei ihme, että Radio Suomen kuuntelijamäärät kääntyivät laskuun.
Olen nyt kuunnellut Novaa, Iskelmää ja Groove FM :ää. Onko tiedossasi muita hyviä kanavia, jossa on sopivasti puhetta ja sopivasti musiikkia (eri tyylistä musiikkia).
Olen nyt kuunnellut Novaa, Iskelmää ja Groove FM :ää. Onko tiedossasi muita hyviä kanavia, jossa on sopivasti puhetta ja sopivasti musiikkia (eri tyylistä musiikkia).
Vastaukset 26
Vanhimmat
SuomiPLUS liikennepainotteinen asema aloittaa täällä pääkaupukiseudulla taajuuksilla 88.6 Mhz ja 89.4 MHz toimituksellisen ohjelmatarjontansa tässä lähiaikoina, mutta jo nyt se lähettää musiikkia ja STT:n uutisia.
Järjestöohjelmia
Helsingin Lähiradio 100,3
http://www.kansanradioliitto.fi/
Iskelmämusiikkia
SBS Iskelmäradio
http://www.iskelma.net/
Finn AC & Oldies, 35 v. 35 år.
Sävelradio
http://www.savelradio.fi/
CHR/Dance, 15-35v.
NRJ Energy
http://www.nrj.fi/
Venäjänkielinen
Radio Sputnik
http://www.radiosputnik.fi/
Liikennepainotteinen,
aktiivinen 35-vuotias aikuisväestö.
Radio SuomiPLUS
http://www.suomiplus.fi/
Suomenkielinen POP & Rock
Radio SuomiPOP
http://radiosuomipop.fi/
Smooth Jazz, 20-50v.
Groove FM
http://www.groovefm.fi/
Kristillinen, 25-55v.
Radio Dei
http://www.radiodei.fi/
Klassisen musiikin erikoiskanava, 20-50v.
Classic FM
http://www.classicfm.fi/
Hengellistä puhe/musiikki ohjelmaa
Radio Gospel (95,7 MHz keuruu)
http://www.radiokeurusselka.net/
Kuuluu myös internetissä.
Rock.
SBS Radio City
http://www.radiocity.fi/
Hot AC / CHR, 15-35v.
SBS Kiss FM
http://www.kiss.fi/
Soft AC, 25-44v. 25-44år
Radio Nova
http://www.radionova.fi/
Urheiluohjelmia,musiikkia
Sport FM
http://www.sport.fm/
Radio Helsinki lähettää ympäri
vuorokauden musiikki-ja puheohjelmaa.
Radio Helsinki 95.2 MHz
http://www.radiohelsinki.fi/
Kuuluu myös internetissä.
Yleisradion radiokanavat
YLE Q
http://www.yleq.fi/
YLE X
http://www.ylex.fi/
YLE Radio Suomi
http://www.yle.fi/radiosuomi/
YLE:n aikainen
http://www.yle.fi/ylenaikainen/
Maailmankielten uutisradio
Capital FM
mikähän on tämän nettisivu osoite?
Yleisradion Ruotsinkielistä ohjelmistoa:
YLE Radio Extrem
http://extrem.yle.fi/
YLE Radio Vega
http://vega.yle.fi/
Lisäksi tilapäisradio taajuuksilla
Helsingissä 103.1 MHz ja 105.5 MHz
lähettää vaihtelevat lyhytaikaiset/
tapahtumaradiot ohjelmistoaan.
http://www.ficora.fi/suomi/radio/lyhyt.htm
Helsingin alueelle on myöhemmin tulossa
yksi uusi paikallisradio taajuudelle
102.4MHz josta ei vielä sen enempää
tietoa ole.
Kiitos Jep, aika kattava erittely!
Todella hieno oli YLEn "uudistus".
Ennen uudistusta Radio Suomi oli ihan kuunneltava.
Nykyään sitä ei kyllä kestä kuunnella.
Ainoa kanava, joka ei "uudistuksesta" kärsinyt, on ruotsinkielinen Vega. Sekään ei tietenkään täällä kuulu...
Listasin tuohon radiokanavia ne eivät
ole mitenkään suosituimmuus/paremmuus
järjestyksessä, yritin vaan vähän löytää
suuntaa antavia tietoja millainen mikäkin
kanava on. Itse henk.koht.en kuuntele
radiota kovinkaan paljon, enkä kyllä
katsele TV-ohjelmiakaan.
Yleisradion suomenkieliset radiokanavat
menivät tässä ns.uudistuksessa täysin
pilalle, jäljittelevät näitä tuossa
listassa olevia suosituimpien nuorille
suunnattujen paikallisradikanavien tyyliä
liikaa.
Yleisradion TV kanavat on jo pitkään
olleet yhtä tyhjän kanssa harmi
kun pilasivat radiotkin.
Piha Pihlaja jne. Hyvät ohjelmia ei
enää ole.
Mikä radiokanava soittaa mielestänne
parasta tauotonta musiikkia yöllä ?
Kyllä se on ehkä mielestä Sävelradio tällä hetkellä.
Mielestäni hyvä yö musiikki soi myös
radiodei:n taajuudella. Siellä soi
laaja-alainen ja monipuolinen setti
amerikkalaista uskonnollis sävytteistä
musiikkia laidasta laitaan. Mukana
aika paljon myös Groove FM Higher Ground
ohjelmasta tuttua musiikkia.Yöllä
tulee joskus kuunneltua nimenomaan juuri
hyvän musiikin ansiosta :)
Mutta toimitetun ohjelman osalta radiodei
on myös muuan muassa tätä:
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/juttu.asp?id=20000917ER3&pvm=20000917
Sävelradiota on ikävä ❤️ Koskaan ei tiennyt mitä soitetaan seuraavaksi.
Todella pahasti epäonnistuttiin radion kanava-uudistuksessa. Radio Suomen kuuntelu loppui osaltani lähes kokonaan uutisia lukuunottamatta. Palaute on on aina poikaa, joten antaa mennä: [email protected], [email protected] ja [email protected]. Kaksi ensimmäistä ovat jonkin tason johtajia, kolmas musiikin pomoja. Nämä nimeltä mainitut ovat vastuullisia Ylen alamäestä.
Yle :kin ottaa jo varmaan ottanut mallia nykyisestä yritysmaailmasta. Jos tässä ennustajaeukoksi rupeaa, niin eiköhän se mene näin:
- todetaan kuuntelijamäärien lasku
- johtajat palkitaan (mm. pekan edellä mainitsemat)
- organisaation alapäätä rangaistaan kylmillä kädenpuristuksilla ym. kun eivät saa kuuntelijoita pysymään kanavilla
kukahan se vastuussa on??? kannattais tutkia ensin vähän tarkemmin taustatietoja ennen kuin rupeaa täällä ihmisiä nimeltä syyllistämään. edellä mainituilla henkilöillä ei kenelläkään ole yhteyttä kanavauudistukseen, VAAN YLEn Ohjelmajohtaja Heikki Peltosella ja Radiojohtaja Seppo Härkösellä.
Kaikki mainitut henkilöt ovat ns. silmäätekeviä nykyisessä radio suomessa. Eihän tässä ketään yksittäistä henkilöä syytetty, vaan annettiin sopivien henkilöiden nimiä, joille palautetta voi lähettää. Koko nykyinen johto on kollektiivisessa vastuussa kehityksestä. Ylen palautepuhelimeen jätetyt viestit menevät ilmeisesti suoraan roskakoriin.
kyllä ja varmaan Peltonen, Härkönen ja c/o on pyyhdinyt perseensä Mafian adressinimipapereilla mitä oli iso liuta.
Nykyään on sitäkin surkeampaa meno.
"Hyvä" musiikki on tietysti makuasia, ja vastaus riippuu paljon vastaajan iästä. Meille iäkkäämmille on Radio Suomessa tarjolla aika vähän, vaikka verorahoillamme kuulummekin kanavan päärahoittajiin.
Mutta hyvä, jos jotkut saavat kuulla haluamansa. Itsekin kuuntelen Radio Suomea tunnin pari viikossa. Aikaisemmin kuuntelin jopa kello 17 uutiset, mutta nyt ne ovat niin töpöt, että tulee kuunneltua samaan aikaan Radio Nostalgian paljon monipuolisemmat uutiset, vaikka ne ovat saman pituiset — tai oikeammin saman lyhyiset.
Parhaillaan kuuntelen tietokoneeltani omia levyjäni. Ei mainoksia, vain miellyttäviä kappaleita, ja niitä on monta kertaa enemmän kuin yhdenkään paikallisradion soittolistalla.
Hyvää tai ei,mutta kun samat biisit soi kokoajan.
Viimeisin hyvä uudistus oli Urheilujen palauttaminen Radio Suomelle. Kaikki muu menee vain huonompaan suuntaan.
Urheilut pois Radio Suomesta!
Kyllä. Muut ohjelmat jätetään pois urheilun takia. Tämä on nähty viime viikkoinakin. Ärsyttävää.
Kaipaan Kadiksia ja Bluesministeriä tosi paljon. Myös Euroopan valot ja Yöhitaat kuului suosikkeihini.
Paikallisen radion lopettaminen oli Yleltä todella iso virhe. Sireeniä ja Hessu Hopon äänellä puhuvaa Muurista ei vaan pysty kuuntelemaan yhtään. Höpistään ihan jonnin joutavaa, oman paikkakunnan asiat jää ihan taustalle.
Kalossinkuva koristamaan heidän takamustaan niin pääsevät asfalttia maistamaan ja lopputilistä nauttimaan.
Aloitus on 23 vuotta vanha, mutta tilanne ei ole muuttunut juuri lainkaan.
''Uudistus'' lue huononnus tämän myötä Radio Suomi matkaa suoraan Helvetin kymmenenteen hornaan toimittajineen eikä palaa ikinä takaisin kyllä se näin vaan on sinne se on iäksi jäävä.
Kenelle tämä asema on tarkoitettu? Asemalla soi nuorisomusiikki kaiket päivät, nuoret tuskin Radio Suomea kuuntelevat. Outoa.