Minulle tehtiin PAS (pakastettujen alkioiden siirto), jossa siirettiin kaksi alkiota. Harmikseni alkioiden solumäärä oli tippunut puolella. Pakkaseen laitettaessa soluja oli 4 ja nyt vain 2. Lääkäri sanoi, että alkiot voidaan silti siirtää. Lääkäri kertoi, että raskaaksi tulemisen prosentti on alhaisempi, mutta mahdollisuus raskaaksi tulemiseen on. Haluaisin tietää, onko kellään tärpännyt alkioilla, joiden solumäärä on pakastuksen jälkeen heikentynyt tai tiedättekö ketään, jolla olisi. Turhaankohan odottelen positiivista tulosta?
PAS:ssa alkioiden solumäärä vähentynyt.
Voinko tulla raskaaksi?
2281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä oli tismalleen samanlainen tilanne. Olimme menossa ensimmäiseen PAS:siin ja meidät otti vastaan kovin vakavan oloinen lääkäri. Lääkäri kertoi, että molemmat alkiot olivat puoliksi kuolleet sulatuksessa (4-soluisista alkioista oli hengissä 2 solua).
Lääkäri kertoi, että oli jo miettinyt seuraavan satsin sulatustakin, mutta päättänyt sitten kuitenkin siirtää hämä kaksi puoliksi kuollutta alkiota. Kertoi kuitenkin raskauden todennäköisyyden olevan tästä syystä hieman tavallista alhaisempi.
Itse en tältä hoidolta paljoa odotellut, mutta niin siinä vaan kävi, että kaksi viikkoa siirron jälkeen tein elämäni ensimmäisen plussatestin. Alkuraskauden ultrassa (viikolla 7+2) nähtiin kummankin alkion kiinnittyneen, mutta vain toinen oli jaksanut jatkaa jakautumista.
Yhdeksän kuukautta myöhemmin syntyi meidän ihana, täydellinen, terve tyttövauva.
Myöhemmin lääkäri kertoi, että kyllä raskaus periaatteessa voi alkaa vaikka yhdestä hengissä olevasta solusta, mutta tuota 50% rajaa pidetään usein maagisena. Eli jos yli 50% soluista on sulatuksessa kuollut, niin alkiota ei enää siirretä. Mutta jos puolet on hengissä, niin yritetään vielä.
Ja me olemme elävä todiste siitä, että toivoa ei kannata koskaan heittää.
Hantta
Viestisi oli huojentavaa luettavaa. Varsinkin, kun olin jo menettänyt lähes kokonaan toivoni, kun kukaan ei tuntunut vastaavan kysymykseeni. Nyt voimme pitää vielä toivoa yllä. Kaikkea hyvää sinulle ja perheellesi. Onneksi olkoon tytöstä :)