Onko akupunktiosta mahdollisesti apua kun yrittää tulla raskaaksi. Kokemusta kellään? Ja milloin käydään, joku joidenkin viikkojen jakso, vaiko kenties joka kuukausi ovulaation aikaan..?
apua
raskaaksi tuloon?
2441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
minä olen vaan kuullut tuttavan välityksellä että hänen työkaverinsa oli käynyt akupunktiossa monen vuoden yrittämisen jälkeen ja oli tullut raskaaksi kuten sanottu olen vaan kuullut tämän enkä tiedä,mutta toisaalta miksi hän olisi valehdellut.Itse aikoinani yritin lasta kolme vuotta ja kun vihdoin olin tilannut ajan lääkärille niin olinkin raskaana, joten usein kun lopettaa fokuseeraamasta asiaan niin se onnistuu. Onnea sinulle
kiinalaisen akupunktion avulla, Suomessakin. Jos äiti ja isä on todettu terveiksi, niin hoidot voi aloittaa heti. Tällöin hoito kohdistuu lähinnä äidin hormonaalisen kierron tasapainotukseen ja stressin lievittämiseen, ylipainoisilla myös painon laskemiseen. Toisaalta, vaikka lapsettomuulle olisi todettu geneettisiä esteitä, tiedänpä sellaisiakin tapauksia, joissa esim. sperman laatu on määritelty hedelmöittämiskyvyttömäksi, mutta akupunktiolla on onnistuttu nostamaan siittiöiden määrää ja parantamaan niiden rakennetta ja toimintakykyä. Ja kas, hedelmöittäminen on tullut mahdolliseksi. Sama koskee esim. endometrioosin parantamista akupunktiolla.
Siis keinoja on :)