Kysymys VW KUPLA tietäjille

Terve.
Hommasin tuollaisen vw kupla vm -70. Auto on ollut viimeksi käytössä noin 5v sitten. Autosta ovat avaimet hävinneet, eli onko suomessa ketään joka tekee kuplan avaimia tai onko kellään mitään konstia millä kuplan saisi käyntiin virtalukosta? Vai onko vain ostettava uusi virtalukko ja uudet lukot oviin. En ala käynnistelemään johtoja yhdistelemällä :)
64228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

volkkarin avainta, luultavasti lukot on niin vanhoja ja virtalukkokin että saa millä tahansa toimimaan

Äänestä

on maailman huonoin auto

Äänestä
  • Tosi on!

    Äänestä

Todennäköisesti toimii mikä vain avain. Hätätilassa vaikka keittiöveitsi.

Itselläni oli joskus -73 vm. kupla. Oli timmissä kunnossa kuin pakasta repäisty. Alta 100 000 km mittarissa. Luulin ja varmasti olikin lukot hyvässä kunnossa, mutta niin vain kaveri avasi kuplan ovet omalla Tuhnuksen avaimellaan. Käyntiin ei tosin onnistunut saamaan.. Virtalukko nippanappa esti sen..

Mutta aikaa on siitä vierähtänyt ja varmasti likaa mennyt lukkopesiin, joten luultavasti lukot toimii millätahansa.

Äänestä

Kokeileppa näin:
Jos sulla on joku vanha kuupelin avain, voit
viilata lukot sopiviksi siihen avaimeen.

ota lukkopesät pois työnnä avain siihen, ja viilaa haitat pois. Olen joskus vuonna nakki & sota tehnyt näin.

Toinen vaihtoehto on hakee esim. kuplapajasta (www.kuplapaja.com) valmiit käytetyt lukot ja avaimet.

Mitä noihin puheisiin paiseen lukoista, eräs lukkoseppä sanoi että ehjät/ puhtaat paiseen lukot hakkaa
lähes kaikki nykyautojen lukot tiirikoinnin vaikeudessa....(tosin sillä ei ole merkitystä, koska sivuikkuna (se kääntö-osa) aukeaa niin helposti)

Paiseen avaimia tekee kokemukseni mukaan lähes jokainen lukkoseppä. Kunhan sepällä vain on avainhylsyjä...

ja kun alat käynnistelee tee näin:
vaihda öljyt uusiin -> pyöritä konetta uusilla
öljyillä (tarpeeksi) niin ettei se lähde käyntiin ( eli ota virranjakajan piuha pois ja startilla) Sitten bensaa suoraan kaasarin kurkkuun (ei liikaa) sitten piuhat kiinni ja menoksi.
Vielä kerran vaihdat öljyt lämmityskäytön jälkeen
uusiin...(kuplassa ei ole kunnon suodatinta) seisoneesta myllystä irtoaa kökköä yllättävän paljon...

Jos paise on ollu ulkona katso virranjakaja (kansi), kärjet ,johdot tulpat...todennäköisesti kaikki menee vaihtoon. (70 mallissa muistaakseni tuuletusaukot konepellissä, joten konehuone kastuu...)

Mulla lähti 9v tallissa ollut paise toisella yrityksellä käyntiin.

Nykybensa ei siedä säilytystä, joten kannattaisi
tankki tyhjentää ja käyttää uutta bensaa.

-Paisepekka-

Äänestä
  • kiitos neuvoista! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rekekupla kirjoitti:

Terve.
Hommasin tuollaisen vw kupla vm -70. Auto on ollut viimeksi käytössä noin 5v sitten. Autosta ovat avaimet hävinneet, eli onko suomessa ketään joka tekee kuplan avaimia tai onko kellään mitään konstia millä kuplan saisi käyntiin virtalukosta? Vai onko vain ostettava uusi virtalukko ja uudet lukot oviin. En ala käynnistelemään johtoja yhdistelemällä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu