Terve.
Laitoin jo saman kysymyksen Ellien matkalaukku-palstallekin, mutta kysynpä nyt täältäkin...
Eli kirput. Onko kellään tullut Nykin hotelleissa vastaan (olen lukenut, että näinkin voi käydä - tasokkaassakin hotellissa). Meillä on hyvin edullinen budget-luokan majoitus, enkä ihmettelisi jos vastaan ötököitä tulisi.
Kysymys kuuluukin, voiko näitä päivällä piilossa lymyäviä ötököitä etukäteen tuhota ja miten voisi yöaikaan parhaiten suojautua?
Kannattaako / voiko jo Suomesta viedä jotain spraymyrkkyä, vai hankkia vasta paikan päältä? Ja tehoaakohan se kirppuihin (jos siis sumuttaisi pedit ja listojen vierukset ennen kaupungille lähtöään).
Antihistamiini auttanee puremiin, olisiko hyviä vinkkejä muita? Esim kietoudunto yöksi jätesäkkiin tai umpinaiseen pussilakanaan, vai antaudunko vain syötäväksi?
Laitoin jo saman kysymyksen Ellien matkalaukku-palstallekin, mutta kysynpä nyt täältäkin...
Eli kirput. Onko kellään tullut Nykin hotelleissa vastaan (olen lukenut, että näinkin voi käydä - tasokkaassakin hotellissa). Meillä on hyvin edullinen budget-luokan majoitus, enkä ihmettelisi jos vastaan ötököitä tulisi.
Kysymys kuuluukin, voiko näitä päivällä piilossa lymyäviä ötököitä etukäteen tuhota ja miten voisi yöaikaan parhaiten suojautua?
Kannattaako / voiko jo Suomesta viedä jotain spraymyrkkyä, vai hankkia vasta paikan päältä? Ja tehoaakohan se kirppuihin (jos siis sumuttaisi pedit ja listojen vierukset ennen kaupungille lähtöään).
Antihistamiini auttanee puremiin, olisiko hyviä vinkkejä muita? Esim kietoudunto yöksi jätesäkkiin tai umpinaiseen pussilakanaan, vai antaudunko vain syötäväksi?
Vastaukset 9
Vanhimmat
...vastaan ja paljon olen Yhdysvaltain alueella kulkenut. Toki niitä voi olla New Yorkin hyvissäkin hotelleissa, jos huono tuuri käy. Älä kuitenkaan ota mitään spray-pulloa mukaan lentokoneeseen. Siitä seuraa vain vaikeuksia. Kotimaiset myrkyt eivät välttämättä tehoa USAlaisiin ötököihin. Osta ne myrkyt, jos oikeasti tarvitset, USAsta ja jätä ne sitten myös sinne. Älä laita sitä spraypulloa matkalaukkuusi, jos haluat laukkusi avaamattomana takaisin Suomeen.
Kävimme kesäkuussa Nykissä ja toimme sieltä hotellista luultavasti matkalaukkujen mukana mukavia tuliaisia joista on ollut todella paljon vaivaa.. Nyt vasta neljä kuukautta reissun jälkeen löysimme syyn kummallisiin yön aikana ilmestyviin ja kamalasti kutiaviin paukamiimme: luteet.
Olemme juosseet puolisoni kanssa molemmat ihotautilääkärillä valittamassa paukamiamme (luteiden veripuremia) ja aina tuli vastausta että pitää olla kärsivällinen ja että kyllä se allergia tai nokkosihottuma paranisi ajan myötä. Valitettavasti vain tämän ajan myötä luteet ovat ehtineet lisääntyä niin että koko asunto on myrkytettävä kalliiden ammattilaisten voimin. Sänkykin piti heittää pois ja hankkia uusi tilalle.
Hotellimme oli Nykin hintatasoon nähden melko edullinen ja hygienia sen mukaista. Muistan jo siellä raapineeni itseäni yöllä ja aamulla ihmetelleeni pieniä veritahroja lakanoissa. En tiedä miten niiltä voisi suojautua hotellissa josta luteita löytyy mutta matkalaukku kannattaa tarkastaa huolella ennen kotiin paluuta samoin vaatteet yms. Turha paikan päällä on alkaa mitään tuholaismyrkkyjä suihkuttelemaan - ne paholaiset saattavat piileksiä päivät listojen tai taulujen takana tai missä tahansa pienessä raossa tai jopa parketin alla. Ja munia ei edes paljain silmin näe. Luteet siis imevät verta yöllä ihmisen nukkuessa ja pystyvät sitä kautta lisääntymään.
Sori nyt jos meni pelotteluksi mutta meidän low budget -matka ei sitten loppujen lopuksi tullutkaan halvaksi tämän lude-episoodin takia. Ensi kerralla maksamme mielellämme hieman enemmän hotellihuoneesta..
Juuri näistä "bedbugseista" olen lukenut, ei kovin kivalta kuulosta. Saanko kysyä missä hotellissa yövyitte?
vai bedbugs, olen myös lukenut niistä!!! mutta nyt mä kyl pelästyin! ootko ystävällinen ja kerrot missä yövyitte, sillä tuota en todellakaan halua kokea..? niin turhamaiselta kuin kuulostankin, suomen ötökät riittävät minulle... =)
kertokaa myös vinkkejä hyvistä hotelleista, jos joku viisaampi näitä lukee. vielä on varaamatta hotelli, mutta täytyy myöntää että aion maksaa siitä nyt vähän enemmän mitä meinasin. ihan vaan varmuuden vuoks!! =)
Kannattaa pitää yöllä päällä, jos valoisuus häiritsee unta osta kentältä patalaput silmille. Pitää myös torakat loitolla. Niin ja matkalaukut aina kiinni kun et ole tavaraa ottamassa tai laittamassa sinne.
Koska reissuumme on aikaa enää vain vähän aikaa ja seurueeseemme kuuluu enemmän kuin kaksi ihmistä, en usko että löydän jonkun muun majoituksen kuin minkä olemme jo varanneet. Siksi kysyn vielä jonkun mahdollisia kokemuksia bed bugeista (jotka nimesin alkuperäisessä kysymyksessäni virheellisesti kirpuiksi).
Löysin googlettamalla paljonkin tietoa näitä ötököistä, mutta ei selvinnyt suojaako esim vaatetus yöllä? Neuvoja on kyllä bed bugien löytämiseksi, mutta mitäs jos niitä löytyy, auttaako edes huoneen vaihto?
Valot päällä vinkistä kiitokset.
ettehan te minnekaan Afrikan safarille ole menossa? Olen asunut USAssa melkein 20v ja matkustanut ympari maata, ollut lukemattomissa hotelleissa ja motelleissa. Kertaakaan ei ole yhtaan ludetta tai muutakaan otokkaa sattunut kohdalleni.
Jarkea matkaan. Ketjuhotelleissa ja motelleissa on siistia. Enemman huolehtisin hotellin turvallisuudesta ja sijainnista, kuin otokoista.
Otokoita varmaan loytyy halvoista hotelleista/motelleista, niin Euroopassa kuin taallakin.
Kaupasta voi ostaa otokkamyrkkuja paikan paalla, jos nyt tuntuu.
Positiivista ja ennakoluulotonta mielta matkaan vaan.
En ole asiasta vauhkoontunut, joka paikassahan ötököitä on. Useimmista olemme vain onnellisen tietämättömiä. Mutta bedbugsit ovat selvästi uusi (vanha) ongelma hotelleissa, joissa matkustajat vaihtuvat tiheään. Eii tarvitse kun laittaa googleen bedbugs new york niin löytyy vähän epämiellyttävää luettavaa.
Syy miksi nyt vinkkejä mahdollisten puremien varalle / estämiseksi kyselen, on se, että seurueemme 3-4 viidestä saavat jo hyttysten puremista harmillisen hankalat allergiset reaktiot. En siis haluaisi testata yliherkkyyttä uusilla ötököillä.
Mutta innokkaasti olemme kuitenkin matkaan lähdössä, katsotaan mitä tuleman pitää!
Olimme autoreissulla ja otimme noin 27 dollarin ketjumajoituksen matkan varrelta, muistaakseni Red Carpet Inn Georgiassa, mutta elukat on varmaan ihan paikkakohtaista. Aamulla kun laitoin huoneen erään tason päällä olleeseen lamppuun valon päälle, niin näin pari elukkaa vilistämässä heti pöydältä valon luota pois... lähellä taisi olla myös pari eväsbanaania.
Onneksi matkalaukut olivat kiinni ja auki olleen kassin sisällön puistelin heti. Eivät onneksi tulleet mukaan eivätkä purreet, mutta järkytys oli suuri :-)
Valo siis säikäytti nekin emmekä ihan kaikista halvimpia majoituksia ole sen jälkeen ottaneet.
Eli loppujen lopuksi Usa ja Venäjä omaavat molemmat suurvaltojen ongelmat ;-)