NAHKASOHVAN PUHDISTUS

nahkasohva

löytyisikö hyvää neuvoa valkoisen nahkasohvan puhdistamiseen. käytän paljon tummia vaatteita ja ne luultavimmin jättänyt väriä sohvaan..sohva siis nykyään melkein harmaa =( kokeillut normaaleja nahan puhdistus/hoitoaineita, ei tehoa..olisin tosi kiitollinen avusta!!

11

41304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laimennettuna

      Nahkasohvakalustoa ostaessani -8 v sitten- ohjeeksi annettiin käyttää puhdistamisessa kalliiden nahanpuhdistusaineiden sijaan mäntysuopaa. Siinä pitäisi olla hyvä rasvapitoisuus ja puhdistusominaisuudet kohdallaan. Oma (konjakin värinen) nahkakalustoni on kuin eilen ostettu, kun puhdistan sen säännöllisesti myyjältä saadun ohjeen mukaisesti. Ennen mäntysuovalla puhdistamista, huolellinen tomun imurointi pinnoista. Varma nahan tuhoaminen saadaan käyttämällä yleispuhdistusaineita...

      • todellakin

        Meillä valkoisen kaluston kanssa vähän samanlaista ongelmaa ja nuo nahanhoitotuotteet ovat kyllä melkoisen kalliita. Kuinka säännöllisesti sohviasi tuolla litkulla pyyhit, jotta ne pysyvät "kuin uusina"?


      • Autonnahkat puhtaiks

        Minkälaisella suhteella laimennetaan? Veteenkö?


    • tätä!

      Koita satulasaippuaa. Ihan turhaan ihmiset ostaa kalliita nahanhoitoaineita huonekaluliikkeistä kun on olemassa hyvä ja halpa puhdistusaine eli satulasaippua. Sitä saa ostaa markettien hevostarvikeosastolta tai ihan hevostervikeliikkeistä. Maksaa muutamia euroja ja kestää vuosia kotikäytössä. Sillä olen pessyt nahkasohvat, auton nahkapenkit, avoauton rättikaton ja tietysti hevosvarusteita :) Toimii siten, että kostuta pehmeä puhdas sieni, purista suurin osa vedestä pois, hiero satulasaippuaan niin että hieman vaahtoaa, pese sohvasta pieni ala kerrallaan ja kuivaa pehmeällä liinalla / pyyheliinalla. Sitä ei siis huuhdella pois mitenkään! Satulasaippuassa on paljon hoitavia rasvoja jotka saavat jäädä ja pitääkin jäädä suojaamaan nahkaa kuivumiselta jne.

    • hevat

      ON OLEMASSA AIVAN nahkan puhdistyus-ainetta osin poilkien takkia varten on hyvää
      kokeile tuleeko musiikkia.
      kasoppas

    • satu heta

      yö tube katsoppas

    • myöhässä olen vaan

      Marseille saippua on paras.

    • sohvaperuna

      Kokeilin tuota satulasaippuaa ja mun valkoiseen nahkasohvaan ainakin tepsi. En tiiä onko tuo nyt KAIKKEIN parhain, mutta toimii!

      • Nahkapoju 76

        Tallipoika satulasaippua ja kyllä tuli puhdasta. Hintakin oli kokonaiset 7€ ja omaa aikaa meni 3h kutakuin etuosaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3478
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3231
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      50
      2756
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2578
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2397
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      29
      1300
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1207
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      95
      1172
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      337
      1053
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      946
    Aihe